Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
297
 

Kampanyalar sorgulanmaya açık olmalı

Bir kampanyanın sorgulanıyor olması kampanyanın sahibinin güvenilirliğine ve kampanyanın ciddiyetine gölge düşürmez. Sorgulanan bir kampanyayı yürüten kişi sorgulayana verdiği cevaplar ve tavrı ile büyüyüp küçülür. Bir vatandaş olarak yardım yapacağım kapmanyanın şeffaflığı benim için gerçekten de önemli. Çünkü bu tarz yardımlar için küçük bir bütçe ayırıyoum ve bu paranın ihtiyacı olan birisine gidebilecekken o kadar da iyi değerlendirilmediği, daha ileriki safhalarda "cukkaya atılma ihtimali olan" kişi ve kuruluşlabra gidiyor olması benim için üzücü olur. Verdiğim üç kuruş araklandığı için değil, gerçekten faydalanacak kişi bundan muaf kaldığı için.

Müşterisi olduğum bankanın internet sitesinde yardım ve bağışlar seçeneği var. Oraya tıkladığımda karşıma çıkan bağış yapılacak yerlerin bazıları şunlar;

10 milyar meşe palamutu
Akut'a destek
Bir şey değişir, her şey değişir
Boğaz içi üniversitesi vakfı
Çekül
Darüşafaka
Ege orman vakfı
Doğal hayatı koruma derneği
Lösev
Kızılar
Unicef
Yaşanabilir ortam yaratma vakfı

Çok daha fazlası var ama ben bu kadarını aldım. Maaşlı ve vergi ödeyen bir vatandaş olarak benim yardım gücüm sınırlı ve yaptığım küçük bağışın son kuruşuna kadar faydalı olmasını istiyorum. Dolayısıyla bağış yaparken bu kurumların yardımları nasıl değerlendirdiği konusunda bilgi talep etmek gibi bir hakkım var.

Akut deneyimim

Örneğin bundan 4-5 yıl önce Uludağ'da kar motorsikleti ile gezen Akut'çular gördüm. Akut'a yakın bir arkadışım o motorların arama kurtarma çalışmaları için hibe olduğunu, Akut'çuların da motorları denediğini söylemişti. Samimi fikrimi söyleyeyim ben bunu kalabalık alanda yapılan artistik bir gösteri olarak algıladım ve rahatsız oldum. Bu olaydan bir kaç ay sonra sonra doğa yürüyüşü için Abant'a gittim. Yürüyüş lideri arkadaş aynı zamanda Akut görevlisiydi. Yaptığımız sohbetlerde yardım ve bağışların olumsuz değerlendirildiğine dair bir izlenim edinmedim. Fakat bu arkadaş İzmet'de yaşıyordu ve İstanbul'a dönüş yolunda kendisini İzmit girişinde bir benzicide otobüsten indirdik. Bir AKUT kamyoneti bekliyordu onu. AKUT İzmit bölgesine tahsis edilmiş bir 4x4 kamyonet, hususi fayda için kullanılıyordu. Kamyonete bindikten sonra sirenleri öttüre yanımızdan geçip gitti.

Benim şahit olduğum bu küçük olaydan sonra AKUT'a bağış yapmam söz konusu olamaz. Büyük İzmit depreminden sonra da Kızılay, hiç bir güvenirliliği olmayan bir kurum benim gözümde. Güvenilirliğinden tamamen emin olduğum bir kurum olması da zor. Eski bir denetin uzmanı olarak bu vakıf ve derneklerin para giriş çıkışlarını denetleyecek halim yok. Fakat haberleri ve gündemi takip edip, biraz da gözümü kapatıp inanarak yapmalıyım bu bağışı.

Sorgulanan kurumun tepkisi de gerçekten çok önemli. Ülkemizde milliyetçilik, dincilik, Atatürkçülük gibi damardan savunma mekanizmaları malesef mevcut. Tahkim kurulu sorgulandığında "biz burada vatanını milletini severek çalışan yedi kişiyiz" şeklinde bir cevap alıyoruz mesela. Vatanını ve milletini seviyor olmak sorgulanmaya engel bir kalkan oluyor. "Beni sorgulayan vatan hainidir" demeye kadar gidiyor iş malesef. Benzer bir şekilde kapınıza gelip "mahalleye cami yaptırmak bağış toplayan birisine "gerçekten de camiye ihtiyaç olup olmadığını" bir sorun bakalım. Sıkıyorsa sorun.

Son olarak fikrim şudur ki, kampanya oluşturmakta, tanıtımını yapmakta ve bu kampanyalara katılmakta hepimiz özgürüz. Tıpkı uygun uslupta bu kampanyaları sorgulamakta özgür olduğumuz gibi.

K.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Bağış" sözcüğü ile bu tür kurumların neredeyse ayrılmaz bir bütün oluşu. Sanki yegane amaç para toplamak. Üç kağıt lügatında buna "Dernekçilik" ve "Koçancılık" denir. Denetlenmeleri oldukça zordur. Arada iyi niyetle çaba gösteren vakıf ve dernekler de vardır ama, aması var işte.Selamlar:))

Ümit Culduz  
 26.04.2008 11:22
Cevap :
İşte bu sebeple sorgulanıyor olmaları bir elzem. Beni bu fikre ısındırdığın için teşekkürler Ümit Culduz...  28.04.2008 13:20
 

Ciyaklamakta cok haklisin K. Gözlemlerinden damittiklarini iki kez okudum. Baska yeri birak bir yana, ama MB'da bile bu yönde yasadiklarimdan sonra artik yastik alti takiliyorum. Güvenim sifirlandi cünkü. Dost sevgilerimle.

pirmete 
 26.04.2008 0:59
Cevap :
Yastık altı fonu mu? en güveniliri. Ben de özel emeklilik ödüyorum. Bir yandan da hep ya kapitalizmin sonu gelir de paralar yanarsa diye korkuyrum. Ama öyle bir şey olsa para nerede olsa yanar. Aslında en süper yatırım altın. Her ay bir çeyrek... çaldırmazsan süper...  28.04.2008 13:19
 

Kar motorsikleti kullanmayı bilir misiniz? Akutta çalışan biri o motorsikleti gerekli olmadan önce bol bol kullanmazsa gerekli olduğunda ustaca kullanmayı becerebilir mi? Lütfen gördüklerimizi yorumlarken farklı seçenekleri de düşünelim. İzmitte Akut kamyonetiyle siren öttürerek çekip giden kişi belki de bir olaya müdahale eden ekibe katılmaya gidiyordu. Olamaz mı? Sorgulamak iyidir tabi ama görünenin ardına da bakmak gerek. Sevgiler

Nilgün Akad 
 24.04.2008 23:25
Cevap :
Hayır, göreve gitmiyorlardı. Arkadaşları bizim tur rehberini almak için İzmit'ten şehir girişindeki benzinciye gelmiş bekliyordu. Sireni de bize artistlik olsun diye öttürdüler, bir yandan da el sallıyorlardı. Kar motoruna galince, elbetteki motorlar kullanılacak, tatbikatlar yapılacak. Fakat ben bunun için en cafcaflı döneminde, çoluk çocuğun alt alta üst üste kaydığı Uludağ'ın kayak pistlerinin seçilmiş olmalarını rahatsız edici buldum. K.  25.04.2008 12:49
 

Ben de TEMA'yı bir türlü ciddi bulamıyorum. Sanki boş zamanları çok olan kişilerin bir hobileri olarak görüyorum. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 24.04.2008 18:47
Cevap :
Harun, Tema'nın bazı çalışmlarını basından takip ettim ve gerçekten de dünya standartlarında bir iş yaptıklarını gördüm. Özellikle çanakkele taraflarında, yerli keçi cinslerini yabancı (isviçre) keçileri ile çiftleştirip melez bir tür üretiyorlar. bu melez keçi,yerli cinsler gibi ağaçlara tırmanıp dalları yemiyor. Dolayısıyla yeniekilen ormanlar keçilerin baskısından kurtulup büyüyüp yeşerme fırsatı buluyor. bu iş, öyle böyle bir iş değil. hem zekice, hem iyi planlanmış hem de çok para harcanmış. buna benzer daha çok işleryaptıklarına eminim. K.  24.04.2008 22:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 718
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster