Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
662
 

Kapadokya’da mücevher buldum: 3- Uçhisar Kadıneli Restoran

Kapadokya’da mücevher buldum: 3- Uçhisar Kadıneli Restoran
 

Uçhisarlı kadınlarca işletilen Kadıneli Restoran


 

Kapadokya’da doğal güzelliklerin yanında,  insan eliyle gerçekleşen güzellikler parmakla sayılacak kadar az ya da ben azını gördüm. Bunlardan biri Güray Müze, diğeri Kadıneli Restoran(restaurant). Saruhan(*) ve Oyuncak Müzesini (**) daha önce anlatmıştım. Güray Müze’yi başka bir blogda anlatacağım.

Esas anlatmaya çalıştığım yer Kadıneli Restoran olsa da, amaç çok önemli.  Harabe bir ‘eski okul’dan muazzam bir restorasyonla Uçhisar’a kazandırılan bir mimari yapı. Restorasyonu  Ferit Şahenk’in Doğuş Grubu geçekleştirmiş. Argos  Otel’in sahibi bu sermaye grubu, aynı zamanda ikinci bir binayı daha restore ettirerek Özel İdare maharetiyle yine aynı amaca devretmiş, ancak kira ödemesi yapılacak, fark bu.

Kadın Kültür ve Eğitim Evi olarak hizmet verecek söz konusu yapı.

Amaçtan kastım, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan önderliğinde kurulan Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği ve bu derneğin alt oluşumu olan Kadın Konseyi eliyle, kasabalı kadınlara yönelik çabaları.

Uçhisarlı kadınlara iş ve aş sağlayan bu dernek-konsey, restore edilen bu iki yapıda üretim ve sunum yaparak, hem el becerilerini sergiliyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

İşte bu organizasyonun öyküsü, ilginç olan. Doğuş Grubu, yukarıda söz ettiğim iki yapıyı restore ettirerek, sadece kadınlara yönelik hizmetlerde kullanılmak üzere, ‘koşullu’ olarak Uçhisar Belediyesi’ne devretmiş. Uçhisar Belediyesi de sözleşmeye uyarak, Başkan Ali Karaaslan önderliğindeki ‘Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği’ kapsamındaki Kadın Konseyi’ne, 10 yıllığına bedelsiz kiralamış.

Anlatmaya çalıştığım bu güzel organizasyona hayat verenlerden, İktisadi ve Ticari İşletme Müdürü Gülten Güler, çabaların bu aşamaya gelmesinde, Argos Yapı’dan Mimar Aslı Özbay’ın büyük katkıları olduğunu anlattı.

Şimdi burada 90 kadın üyeli ‘Kadın Konseyi’nin, 30 kadınının aktif, 10 kadının da zaman zaman katılımıyla yöre ürünleri üretip satmaya başladılar. İktisadi ve Ticari İşletme olarak, Kadıneli Restoran’da ev işi mantılar, erişteler, baklavalar ve yemekler sunarlarken, alt katta da kurutulmuş doğal sebze ve meyveler ile el emekleri hediyelik eşyalar satmaktalar.

Hem bütçeye hem de turizme katkı yani!

Elbette alkışlıyoruz bu çabaları.

                                                                                                                                                                                       

(*)  http://blog.milliyet.com.tr/kapadokya-da-iki-mucevher-buldum--1-sarihan-kervans

arayi---saruhan-/Blog/?BlogNo=255799

 

(**)  http://blog.milliyet.com.tr/kapadokya-da-iki-mucevher-buldum--2--sanat-ve-tarih-muzesi/Blog/?BlogNo=255916

 

Ayşegül HAYVAR, Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kapadokya başlı başına kendine has kokusu, görüntüsü, havası her şeyi ile harika bir yer. Büyüleniyor insan orada..Yapılan çalışmayı da kutluyorum, emeklerine sağlık.

Tülay EKER 
 19.02.2016 8:53
Cevap :
Kapadokya çocukluğumdan beri ilgimi çekerdi, nihayet yaşamımızı sürdürme şansı bulduk burada. İçinde olunca da gözlemlemek daha kolay oluyor. Özellikle güzelliklere zaman ayırmaya çalışıyorum. Yoksa, insan eliyle de yok edilen o kadar değerimiz var ki, başka yerlerdeki değerlerinden farksız akibetleri. İyileri paylaşmayı daha çok istiyorum, bu da onlara bir örnekti. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Selamlar, saygılar H.Dulun  19.02.2016 23:05
 

Anadolu'nun göbeğinde -kadınlarımıza verdiğimiz değeri göstermek adına- alkışlanası hizmetler bunlar; lakin bu projeye Doğuş Grubu'nun önderlik etmesini şaşkınlıkla karşıladım!! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 19.02.2016 7:54
Cevap :
Önce Doğuş Grubu konusunda bir iki söz edeyim. Uçhisar'da en güzel açıda müthiş bir otelleri var; Argos. Başka otel ya da tesis sahibi sermaye grupları da var. Yatırımcıların kazanç elde ettikleri yörelere bir vefa borcu ödediğini düşünüyorum, bu tip katkılarla. Keşke daha başkaları da bu yolu izlese. Yöre kadınlarına kazandırılan bu güzelliklerde önderlik eden üç isim öne çıkıyor; Ali Karaaslan(Uçhisar Bel.Bşk.), Aslı Özbay (Argos Yapı'da mimar) Gülten Güler(İşletme Sorumlusu). Böyle bir çaba kadınlarımıza verilen değer açısından alkışlanası bir projeydi, onu yapıyoruz. Selamlar, saygılar. H.Dulun  19.02.2016 23:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster