Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1674
 

Kaplumbağalar da uçar!

Kaplumbağalar da uçar!
 

Kanadı kırıktır kaplumbağaların. Gene de uçarlar aldırmadan can kırıklarına!

Bir çift kanat hayal eder ve öyle uçarlar. O hayale tutunur ve o hayalle yaşarlar. Duaları gerçek olmazsa isyan etmez o kanatlara daha çok sarılırlar. Sarıldıkları kanatlar artık çok eskimiş olsa da…

Kaplumbağalar da sorgular!

Yakından baksanız bir gözlerine. Nemli bulutlar sarmıştır çevresini. Tükenmez her adımda bir soru daha yapışır yakalarına! Ayakları ve elleri titrer attıkları her adımda! Her adımda acaba daha ne kadar, daha ne kadar acı var derler bu yolun sonunda!

Kaplumbağalar da ağlar!

Derin bakışları uysallıklarından değil, içlerinde kopan fırtınalardandır. Ümide yelken açan bir kumandan gibi her cephede kan kaybederler. Her cephe canlarından bir parça daha alırken ağlarlar! O sert bakışlı kumandan gidiverir yerine bir yetim gelir adeta!

Kaplumbağalar da kanar!

Taş at ya da atma kabuğuna! Sırtında onca yükle ağır ağır adımlar dünyayı.

Sırtındaki tonca yüke nazaran daha ağırdır akan kanları! Kanlar aktıkça yollara güllerden resimler yaparlar! Güller kurumaz ama kokmazlar da!

Ağır yaralarına teslim olurken, bu dünyanın en köhne köşesinde yaşama savaşı vermiş en masum yaratıklardır kaplumbağalar!

Bahman Ghobadi’nin yönettiği "Kaplumbağalar da uçar" çok etkileyici ve dokunaklı bir film. Kuzey Irak’ta mayın toplayarak yaşama savaşı veren çocukları ele alan filmde hiçbir yapay öğe bulunmamaktadır. Görünüşleri çocuk olan ama içlerinde çok yaşlı ruhlar taşıyan bu çocukların hayatlarından sadece bir kesit de olsa büyük bir ustalıkla sunulmuştur.

İnsanlığımızdan utanmamıza yardımcı olacak ustaca yapılmış bir film!

Not: "Kaplumbağalar da uçar" belki de hepimizi kaplumbağalar (!) için bir şeyler yapmaya itecektir.

Semih Mustafa kuru bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

mükemmel bir film ama çoğu insan gerçek olduğu bildiği için izlemez bu filmi korkar çünkü kendileri çocukken mayın toplamamıştırki hiç hem neden toplasın canım değilmi onlarınki farklı bir çocukluk dimi ama siz nasıl olurda o insanları bir tutarsınız ayıp. hem öyle insanların kaplumbvağaları olmazki tazı beslerler onlar hız kanlarına kadar işlemiştir. Ben gözümü kırpmadan izledim gerek uydu karakterinin önderliği gerek o günahtan oluşan mahsum bebeğin yaşamı gerekse onun ablası olacak yaşta annesi olmak zorunda kalan kızın hayatı öylesine gerçekki insanı insanlığından utandırıyor. Aman siz üstünüze alınmayın farklı çocukluk yaşamış hanım efendiler beyfendiler hem siz kim onlar kim o değerli vaktinizi neden harcıyasınız böyle gerçek filimlerle siz gidin kendi hayatınızı basarınızı anlatan filmler çektirin neden olsa siz farklı çocuklarsınız,mayın toplayan dğil mayın yapan, yazık size.... saygılarımla güzel bir film ve güzel bir yazı

Semih Mustafa kuru 
 31.01.2013 17:16
Cevap :
İlgine ve değerli yorumuna teşekkürler Semihcim.  04.02.2013 23:34
 

filmi yeni izledim geçenlerde."sırtlarındaki tonca yüke nazaran daha ağırdır kanları".elinize,yüreğinize sağlık.saygılarımla.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 15.11.2006 16:15
Cevap :
Gerçekten mükemmel bir film! Aslında mükemmelden de öte gerçeğin ta kendisi ve de sadece minik bir bölümü! Herkese şiddetle izlemelerini tavsiye ediyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.  05.12.2006 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 2393
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İçimde devamlı yanıp tutuşan bir yazma aşığı taşıyorum. O yazar olduğunu bilmiyor henüz. Hangi di..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster