Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
1151
 

Karpuz ve bayrak

Bir grup Meksika'lı ülkelerinin özgürlüğü için savaşırlarken, yemek molası verdikleri bir sırada kendilerine yani ülkelerine ait bir bayrakları olmadığından yakınırlar birbirlerine. Hepsi tek tek fikirlerini söylerler, fakat bir türlü karara varamazlar. Aralarından biri yedikleri karpuz kabuklarını göstererek "Biz bu topraklar için savaşıyoruz o da bize karpuz veriyor, Bayrağımız rengini karpuzdan alsın" der ve kırmızı, beyaz ve yeşilden oluşan Meksika Bayrağı doğar!

Bir karpuzu kestiğimizde ortaya çıkan renklerin bir ülkenin bayrağı olduğunu çok azımız biliriz. Karpuz konusunda bilmediklerimiz bununla da kalmaz. "Hanginiz bilir benim kadar karpuzdan fener yapmasını, sedefli hançerle üstüne gülcemel resmi çizmesini" der Orhan Veli.

Beykoz, İstanbul'un karpuz tarlalarıyla ünlü bir köyü iken, Orhan Veli'nin çocukluğu da oralarda geçer. Gülcemal de o yılların ünlü bir vapurunun adıdır.

Karpuz dünyada çok yaygın bir meyve olduğundan pek çok şiire ve yazıya konu olmuştur. Cevat ÇAPAN'ın çok şirin şiiri gibi. Buyurun dilimleyelim bakalım;

Babam iki tek atınca
Hadi seni karpuzlara götüreyim derdi,
Annem kızarır, kızar;
Bey! çocuk daha küçük der
Mutfağa gider ağlardı
Babam karpuzdan anlardı...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Nezahat karpuz bayanlar içide yazın rejim meyvası çünkü kalorisi az, sulu bir meyve,yazın çok tüketilmesi doktorlar tarfından tavsiye ediliyor. Ama ilginç olanı bugüne kadar Meksika Devletinin bayrağının renklerinin karpuzdan uyarlanmasını hiç bilmiyordum..Demek kısmet senden öğrenecekmişim, futbol oynadığım yıllarda EDİRNE'nin İpsal ilcesine bağlı KAPUZLU beldeside çook güzel karpuzlar vardı...Kendine iyi bak enderin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 29.05.2007 16:04
Cevap :
Karpuzun faydaları saymakla bitmez ki sevgili Mehmet. Kıpkırmızı buz gibi bir dilim karpuz, yanında beyaz peynir yazın nasıl iyi olur valla. Gerçi senin pilavlarına uymaz herhalde ama neyse:)) Çok ilginç bilgiler aslında, bende bunları Sunay Akın'dan dinlemiştim. Teşekkürler yorumun için. sevgiler, saygılar efendim  29.05.2007 19:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2021
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster