Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '09

 
Kategori
Basketbol
Okunma Sayısı
1346
 

Keşke Hidayet'in Yerine Nuri Oynasaydı

Keşke Hidayet'in Yerine Nuri Oynasaydı
 

İspanya son yılların en başarılı takımı


Polonya’da yapılan şampiyonada milli takım son maçlarını büyük üzüntüyle kapattık. Açıkçası gelecekten de pek ümitli değilim. Neden mi?

En büyük açığımız çalıştırıcı kısmında. Tıpkı futbol takımımız gibi basketbol takımımızda da oyuncu seçimlerinin adil olmadığını düşünüyorum. Uzaktan görüldüğü gibi Tanjevic ile Mehmet Okur arasında bir sorun var. Tabi burada Mehmet Okur’un Tanjevic’in sistemine uymadığını söyleyip geçeriz. İnanan olursa! NBA takımları içinde sistemden asla taviz vermeyen Utah Jazz’da ilk beş oynamayı başaran ve disipliniyle ünlü Jerry Sloan’ın övgüsünü kazanan Mehmet Okur’u beğenmeyen Tanjevic.

Tanjevic uzun tercihlerini çalıştırdığı takım Fenerbahçe’nin uzunlarından yana kullandı. Açıkçası Ömer Aşık ve Semih’i otoriteler o kadar çok övüyorlardı ki bu oyuncuları ahım şahım oyuncular sandım. Oğuz’u da bu şampiyonada gördüm. Kusura bakmasınlar ama Fenerbahçe’nin neden pota altından Kaya Peker’e teslim olduğunu çok net anladım. Tabi Tanjevic’in uzunlarını tek başına dağıtan Kaya Peker’in neden milli takıma alınmadığını sorgulamayın. Sisteme uymamış olabilir!

Yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim Tanjevic kendi kurduğu takımına çok iyi basketbol oynattı. Uzunlar Yunanistan maçına kadar sırıtmadılar. Tabi ekstra katkı yapan Ersan İlyasova milli takıma heyecan kattı ve Tanjevic’i rahatlattı. Hidayet’in takıma ağabeylik yapması ve özgüven vermesi şampiyona ortalarına doğru Ersan’ın takıma yaptığı katkıyı azaltmaya başladı. Bazı oyuncuların özgüvenleri o kadar çok artmış ki topu alan kendini Michael Jordan sanmaya başladı. Basketbolda iyi gün kötü gün olayı çok vardır. Bir basketbolcu maça iyi başlamışsa devamını iyi getirir. Diğerlerinin yapacağı eli sıcak arkadaşlarını topla buluşturmaktır. Her oyuncu topu kendi kullanmaya çalışırsa bundan başarısızlık çıkar. Savunma için bu kadar çok çalışan Tanjevic keşke hücum için tercihleri dikkatli kullandırsaydı. Bazı oyuncularla ilgili olarak aklımda neler kalmış:

Oğuz: Oğuz kritik anlarda neden üçlük atmaya çalıştı anlayamadım. Topun değerli olduğu Slovenya ve Yunanistan maçlarında pota altı yerine dışardan atmaya çalıştı doğal olarak kaçırdı. Sanırım ilk üçlüğünü son maçta Rusya’ya attı. Üçlük yerine özellikle Yunanistan maçında pota altında savaşsa daha iyi olacaktı.

Ömer Aşık: Kendisi için yazarların çoğu NBA’e gitmesine kesin gözle bakıyorlar ama bu faul atışlarıyla çok zor. Savunmada Yunanistan maçında çok pasif gördüm ki zaten orta mesafe atışları ile faul atışları yok. Atarsa pota dibinden atabiliyor. Yıllarca Shaquille O’Neal ile dalga geçtik. Fakat Shaq bile % 40’ın altına düşmedi. Hatta bazı maçlarda 16’da 16 bile yaptı. % 20 ile attığı Yunanistan maçında % 30 atsa madalyamız olacaktı. Bir de zıplamadan nasıl savunma ribuantı almaya çalıştığını çözemedim.

Semih: Aklımda hep faul yaptıktan sonra tuhaf tuhaf sağa sola bakmasıyla kaldı. NBA’e gideceği söyleniyor ama yeterli görmüyorum. Semih yerine daha iyi oyuncularımız var.

Kerem Tunçeri: Yıllar önce oyuna sayı olarak katkısı yoktu ve ağır eleştiriler vardı. Aşırı özgüven gelmiş. Bayağı cesurdu ama bazen abarttığı oluyordu.

Ömer Onan: Kritik anlarda bol bol şut attı hepsini kaçırdı. Yılmadı tekrar tekrar attı onları da kaçırdı. Beni televizyon başında sinirden delirtti. Arkadaşlarına pas vermek gibi kötü huyları yok. Varsa yoksa kendisi atacak. Üstelik tüm turnuvanın sorumluluğunu Yunanistan maçındaki hakeme atarak üstümüzden yükü attığımız o pozisyonda Ersan’ın çeldiği top Ömer’in üstüne doğru geliyordu. Ömer topu almak yerine ileriye depar atınca topu kaybettik. Ömer takım savunması açısından iyi bir oyuncu ama hücumu çok kötü. Teknik heyet önlemini almalı.

Hidayet: Normal NBA sezonunda 82 maç ardından eleme maçlarıyla 100 maça yaklaşan bir ligde final oynayan Hidayet’ten çok fazla şey istedik. “Pau Gasol takımını şampiyon yaptı Hidayet neden yapmasın!” Böyle bir düşünce içinde olanlar vardır. Pau Gasol oturmuş bir takımda oynuyor. Bizim takım Hidayet üzerinden kurulmaya çalışılıyor. Halen de takımın 6-7 dişlisi oturmamış. Hidayet'e yaptığı katkılar için teşekkür ediyorum. Yine NBA'de güzel maçlarını seyretmek için sabırsızlanıyorum.

Ersan: Nihayet bizim de Michael Jordan gibi olmasa da Chicago Bulls zamanında Michael Jordan’ın en büyük yardımcısı Scottie Pippen tarzı bir oyuncumuz var. NBA’de çok başarılı olacağına inanıyorum. Son toplarda arkadaşları Ersan’ı topla buluştursaydı keşke.

Ender: Çok başarılı maçlar çıkardı ama aklımda Yunanistan maçında kaçırdığı üçlükle kaldı. Sanırım Tanjevic’in planı değildi ama kahraman olma isteği koca takımı yaktı.

Engin: Tanjevic Ömer yerine Engin’e daha çok şans vermeliydi.

Sinan: Başarılı bir basketbolcu. Çok az şans verildi.

2010 Türkiye için çok çalışmamız gerekir. Özellikle pota altında bazı değişiklikler şart.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Basketbolda oyuncuları tek tek bakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum ama sizin yönteminizle olaya yaklaşayım; bence Ömer Aşık çok yetenekli ve becerikli bir uzun, çok iyi yerlere gelebilir ama bir basketbolcu bu kadar kötü serbest atış atmamalıdır. Ömer Onan iyi oynadı ona sözüm yok ama turnuvanın en vasat isimlerinden birisi Hidayet Türkoğlu oldu. Türkiye ve sanırım tüm Avrupa kendisinden daha iyisini beklerdi. Sinan bu kadar formdayken neden oynatılmadı, onu bilmiyorum. Engin de sakatlıktan yeni çıkmışken neden kadroda bulundu, bilemiyorum...

Arif Şahin 
 26.09.2009 13:33
Cevap :
Bazı oyuncuların milli takımı haketmediğini düşünüyorum. Bu yüzden tek tek irdeledim. Litvanya ve Yunanistan'ın eksik, Sırbistan tecrübesiz ve İspanya miadını doldurmaya başlayan bir kadroyla geldi. Acaba Mehmet Okur, Kaya, Fatih Solak, Tutku, Muratcan, Ersin, Rasim'den oluşan kadroyu milli takımımız yenebilir mi? Bence çok zor. Saygılar.  26.09.2009 21:12
 

Nr yazik ki sizler gibi ulkemizdeki spor karsilasmalarini izlemem olanaksiz .Burada bazan gece futbol maclari ,Avrupa takimlari ile oldugunda gosteriliyormus. Ama Amerikadaki NBA de oynatyan basketbolcularimiz buradaki basinda da yer alimiyor ...Ben de kziimin basketbol oynamasi ile yetiniyorum ...saygilarimla

Nursen 
 26.09.2009 2:08
Cevap :
Boşverin en iyisi. Siz gittiğinizden beri Türkiye aynı Türkiye. Torpil milli takımlara bile sıçrıyor. Hakedenler değil haketmeyenler milli takımlara seçiliyor. Saygılar.  26.09.2009 21:14
 

Pek objektif olmayan bir yazı gibi geldi bana. İki sezondur FB EFES pilsen yaklaşık 15 civarında maç yaptı. En azından 8ini FB bu uzunlarla kazandı. Ve bu maçların hepsini seyrettim. Uzunlarda gayet başarılı oyunlar çıkardı. Ayrıca toz kondurmadığımız Hidoyla oynadığımız kritik maçlara bakın, topu alıp ampulün içine gömülerek yaptığı top kayıpları nedeniyle çok maçlar kaybettik. Hido yerine Mirsad ve mehmet olsa bence çok şey değişirdi.

serdar ayas 
 25.09.2009 12:38
Cevap :
Son cümlenizle zaten benim noktama gelmişsiniz. Uzun seçimlerinde hata yapıldı. Semih ve Oğuz gibi 4-5 oyuncu sayabiliriz. Hidayet çok kötüydü ama bu şartlarda ancak bu kadar. Senede 100 maç yapan 2 günde maç ve sürekli yolculuk edilen bir ortamdan sonra Polonya çok zordu. Milli forma hatrına katlandı. Gelecek yıl da NBA oyuncularından umut beklemeyelim. Belki takımları erken elenirse Mayıs ayında dönerlerse umudumuz artar. Saygılar ve Tanjevic için bol sabırlar.  25.09.2009 21:05
 

yazı emeğiniz takdir ediyorum ancak yazınızda o kadar anlamsız kısımları var ki, cevap vermemek mümkün değil. öncelikle oğuz savaş'ı ilk defa burada görmeniz çok komik bir durum, yıllardır oynuyor bu takımda. mehmet sistem oyuncusu olabilir, tanyeviç'in oyun sitili için uygun değil. 2si farklı şeyler. Mehmet'in hiç pick & roll yapıp basket attığını veya sırtı potaya dönük top alıp oynadığını gördünüz mü? Ben de Mehmet bu takımda olsun isterdim, çok iyi bir alternatif olurdu ancak Mehmet bir 'alternatif' olmayı ister miydi ? istemedi. kerem tunçeri beşiktaşa ilk gittiği günden beri lider bir oyun sergiliyor, siz Kerem'i en son 2001 Avrupa basketbol şampiyonasında izlediniz sanırım. 8 yıl oldu. ben de sormak istiyorum, madem bu kadar az biliyorsunuz; neden yazı yazıyorsunuz??

Yigit Boyar 
 25.09.2009 11:57
Cevap :
NBA takımları daha fazla forma, reklam geliri ve Dünya genelinde popülerlik sağlamak için hemen hemen her kıtadan oyuncuları almaya başladığından beri yerel ligleri seyretmiyorum. Çünkü geriye posası çıkmış ligler kaldı. Ben de sana bir soru sorayım sanal beyfendi: 1- Madem Mehmet Okur içeri oynamıyor tabi sana göre ama ben onun içeriye kaç defa sokulduğunu biliyorum Oğuz ne yaptı? Oğuz da içeri girmedi doğru dürüst, dışardan attı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Kerem'in lider oyunu ha güldürmeyin beni. Bırak 2001'i milli takımın tüm Avrupa, Dünya turnuvalarını seyrettim. Kerem sadece bu turnuva başarılı oldu. Ayrıca Kerem'in her tarafı skorer olsa ne olur? Maksimum atacağı sayı 20'yi aşmaz. Size bu milli takımla başarılar dilerim. Sizler gibiler olduğu sürece Tanjevicler daha çok gelir gider federasyon başkanı yıllarca koltuğuna oturur. Az bilmek ha sen sıcak yataktan kalkıp sabahın köründe maç seyretmenin ne olduğunu bilir misin? Saygılar.  29.09.2009 9:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2910
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster