Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
630
 

Kim, neyi okuyor ?

Kim, neyi okuyor ?
 

Milliyet Blog ortamında, hergün çok farklı yazılar yazılıyor.

Bu blogların, hangileri daha çok okunuyor, hangileri okunmuyor.

Bu konuda bir çok arkadaşımızın serzenişi var.

Bir yazının çok okunması, o yazının kalitesini belirtmiyor ama, hepimiz yazımızın çok okunmasını istiyoruz. Bir yazı ne kadar çok okuyucuya ulaşırsa, o kadar çok amacına ulaşmış olur. Biz, okuyucu olarak, kolay yazıları mı seçiyoruz acaba !

Milliyet Blog gözlemlerime göre, bir yazının okunma şansını artıran durumları şöyle sıralayabiliriz.

* Blog yazılarının yayına veriliş saatleri

* Blog yazılarının anasayfada kalış süreleri

* Editörden öneriler seçkisinde yayımlanmış olması

* Milliyet com. tr.'de yayımlanmış olması

* Blog yazılarının güncel kunularda yazılıyor olması

* Cinsel içerikli yazılar daha çok ilgi çekiyor.

* Ciddi konular, siyasi yazılar, fazla ilgi çekmiyor.

* Uzun yazıların da okunma şansları oldukça az

* Spor yazıları da çok okunan yazılardan

* İlginç başlıklı yazılar da tıklanma sayısını artırıyor. Yazının başlığıyla konu arasında bir ilişki olmadığını okuduktan sonra anlıyorsunuz.

* Güncel konuları yazarken, özellikle birbiriyle örtüşen yazılar da okunma yönünden şansızlığa uğruyor.

Milliyet blog sayfalarında " güme giden" çok sayıda blog var. Çok güzel yazılar, okuyucular tarafından fazla ilgi görmeyebiliyor. Sanırım bu yazılar editörlerimizin de gözünden kaçıyor olmalı.

Bir tane örnek vermek gerekirse : Çiğdem Açabey'in, "Çiçekli küpe" öyküsü gerçekten okunmaya değer, okuyan üzerinde iz bırakacak bir öykü. Ne yazık ki, çok az kişi tarafından okunmuş.

Çok okunmayı, çok fazla isteyen blog yazarları, yazılarını gösterebilmek için, çok ilginç fotoğraflar kullanmakta, yazısını okuyucu yoğunluğu olan saatlerde yayına vermekteler. Yazılarına biraz cinsellik kattıkları zaman amaçlarına ulaşıyorlar.

Özellikle büyük kitleleri ilgilendiren, Öss konulu yazılar da okuyucular tarafından ilgiyle okunuyor.

Süleyman Ekim arkadaşımız, seri blog üretiminde çok öne geçmiş durumda. Gazete haberlerindeki resimli haberlere mizah uyduruyor. Yazılarının mantığı, şekli , amacı hep birbirine benziyor. Yazının başlığını gördüğünüzde , ne demek istediğini hemen anlıyorsunuz.

Şiir kategorisinin açılmasıyla, şiirler ortaya çıkmaya başladı. Şiir okunma oranlarını ben başarılı buluyorum, bu kadar okunacaklarını düşünmüyordum.

Her şeye rağmen, Milliyet Blog'un hızlı bir gelişme kaydettiğini düşünüyorum. Milliyet Blog, yazarına da bir hava, bir duruş, bir güven vermeye başladı.

Milliyet Blogların çok okunması, gözden kaçan yazılara da göz atılması dileğimle...

Blog okumaya ve yazmaya devam...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erdoğan Bey, Konuyu, kısa fakat enine boyuna iyi değerlendirmişiniz.Gelen yorumlar da yazıya güzel katkılar yapmakta.Cinsel konular her yerde birinci.Ciddi ve derin konuların da ülkemizdeki yeri belli.Yine her şeyin başı okumaya bağlı diyorum.Toplum aç olduğu konuları ele alıyor. selam ve saygılar.

Hüseyin Seyfi 
 16.05.2008 21:12
Cevap :
Merhaba, Çok haklısınız, katılıyorum. Toplumsal yapımızın bir göstergesi de blog sayfaları. Teşekkür eder, esenlikler dilerim.  16.05.2008 21:53
 

önce gereksiz şeyler okunuyor. Sonra herkesin kendisine göre ilgi alanıyla ilgili konular okunuyor. Bir de her ne yazarsa yazsın bazı isim yapmış blog yazarları okunuyor. Vatandaş okuyor ya biz ona bakalım değil mi öğretmenim.?? Sevgiler

Gülün içinden 
 15.05.2008 16:36
Cevap :
Merhaba, Bloglar ilginç bir seyir takip ediyor. Bunun ülkemizin genel yapısıyla parelellik içinde olduğuna inanıyorum. Biz yine de yazalım. Yorumunuz için teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  15.05.2008 23:19
 

Merhaba... Öyle bir noktaya değinmişsiniz ki,size yüzde yüz değil,yüzde milyon,milyar katılıyorum. Ben bu dertten neredeyse sinir hastası olacağım. Ben genelde,siyasi ve sosyal içerikli yazılar yazıyorum. Okunma oranım,100'ü biraz aşkın. Söylediğiniz gibi bu tür yazılar genelde az okunuyor ya da tıklanıyor. Ama bir fıkra ya da dört satırlık bir şiir daha fazla ilgi çekiyor. Bir de blog yazarı hatun olursa,okuma oranı daha da artıyor. Bunu da anlamakta zorluk çekiyorum. Burasının,bir arkadaşlık kurma alanı değil,ülkemizin sorunları hakkında düşünce paylaşımının yapıldığı bir yer olması gerektiğini düşünüyorum. Söylediğiniz gibi,yazıya atılan başlık da çok önemli. Yazıma,okunsun diye ilginç bir başlık bulmak,beni bloğumu yazmaktan daha çok yoruyor. Blog yönetimi,yayın ilkelrinde biraz değişiklik yapması gerektiğini düşünüyorum.Selamlar.

cdenizkent 
 15.05.2008 12:21
Cevap :
Merhaba, Katkınızın çok önemli olduğunu düşünüyor, uyarılarınızın yerine ulaşması dileğimle esenlikler dilerim.  15.05.2008 23:16
 

Aslında editörlere yönelik ya da blogda gördüğümüz düzeltilmesi gereken aksaklıklar konusunda bir beyin fırtınası yapabilsek bulunduğumuz platformun daha da başarılı olacağına inanıyorum. Özellikle editörlerin ciddi konulardaki yazıları yayınlama ve ana sayfaya çıkarma konusunda çok tereddütlü davrandıklarını düşünüyorum.

kartal0634 
 15.05.2008 10:19
Cevap :
Merhaba, Ben de bir takım sıkıntıların olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler dileğimle esenlikler dilerim.  15.05.2008 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1408
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster