Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2738
 

Kınalı kuzular

Kınalı kuzular
 

Üsteğmen Faruk, cepheye yeni gelen askerleri denetlerken, bir yandan da onlarla sohbet ediyor, ' Nerelisin?' gibi sorular soruyordu. Gözleri bir ara, saçının ortası sararmış bir delikanlıya takıldı yanına çağırdı ve merakla sordu:

"Adın ne senin evladım?"

"Ali, komutanım" dedi.

"Nerelisin?"

"Tokatlıyım, komutanım, Tokat'ın Zile kazasındanım..."

"Peki, evladım bu kafanın hali ne?

"Saçlarının ortası neden kırmızı boyalı böyle?"

"Cepheye gelmeden önce anam saçıma kına yaktı komutanım. Neden yaktığını da bilmiyorum."

"Peki dedi üsteğmen.

"Gidebilirisin Kınalı Ali."

O günden sonra Ali'nin adı Kınalı Ali oldu. Cephede tüm arkadaşları Kınalı Ali demekle yetinmiyor, saçındaki kınayı da alay konusu yapıyorlardı. Kınalı Ali, arkadaşlarına karşı sevecen ve dürüst tutumu sayesinde, kısa sürede hepsinin sevgisini kazandı. Bir gün memleketine mektup göndermek için arkadaşlarından yardım istedi.

"Anama, babama burada iyi olduğumu bildirmek istiyorum ama okumam yazmam yok biriniz yardım edebilir misiniz?"
Biri değil, birçok arkadaşı yardıma geldi.
"Sen söyle biz yazalım" dediler.

Kınalı Ali söylüyor, bir arkadaşı yazıyor,

"Sevgili anacığım, babacığım hasretle ellerinizden öperim. Ben burada çok iyiyim, beni sakın merak etmeyin." Kız kardeşini, kendinden küçük erkek kardeşinin sağlığını ve hatırını sorduktan sonra, köydeki herkesin burnunda tüttüğünü ve kimsenin kendisini merak etmemesini söyledikten sonra, Biz burada var oldukça bilesiniz ki düşman bir adım bile ilerleyemeyecektir" tümcesi ile bitiriyordu. Tam zarf kapatılırken Ali " iki üç satır daha ekleteceğini“ söyleyerek mektubun sonuna şunları yazdırdı.

"Anacığım, beni buraya gönderirken kafama kına yaktın ama burada komutanlarım da, arkadaşlarımda benle hep dalga geçiyorlar. Cepheye gitmek sırası yakında inşallah kardeşim Ahmet'e gelecek, Onu gönderirken sakın kına yakma saçına. Burada onunla da dalga geçmesinler.

Tekrar ellerinden öperim anacığım.

Gelibolu'da savaş giderek şiddetleniyordu. İngilizler kesin sonuç almak için tüm güçleriyle yükleniyorlardı. Cephede savaşan askerlerimiz önceleri birer birer, sonraları beşer beşer, onar onar şehit oluyorlardı.

Gelen destek güçleri de yeterli olmuyor, onlarında sayıları giderek azalıyordu. Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Ali'nin komutanı bu durum karşısında çaresizdi. Kendi bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Genç erlerini insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildiği bu cepheye göndermek zorunda kalmaması için Allah'a dua ediyordu.

Komutanlarını düşünceli ve sıkıntılı gören Kınalı Ali ve arkadaşları, komutanlarına gidip, ondan kendilerini cepheye göndermesini istediler.

Askerlerinin ısrarları üzerine komutanları daha fazla direnemedi ve ölüme gönderdiğini bile bile bu isteklerini kabul etmek zorunda kaldı.

Kınalı Ali ve arkadaşları, sevinç çığlıkları atarak cepheye hayır, bile bile ölüme gidiyorlardı.

O gün güle oynaya Gelibolu cephesinde ölümle buluşacakları yere koşan Kınalı Ali'nin bölüğünden tek kişi geri dönmedi. Gidenlerin tümü şehit olmuştu. Bu olaydan kısa bir süre sonra Kınalı Ali'ye anne, babasından mektup geldi. Onun yerine komutanı aldı mektubu ve buruk bir ifade ile okumaya başladı.

Cepheye gitmeden önce arkadaşlarına yazdırdığı mektubuna aile adına babası yanıt veriyordu.

Oğlum Ali, nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim. Öküzü sattık, parasının yarısını sana gönderiyoruz, yarısını da yakında cepheye gidecek küçük kardeşine vereceğiz şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Fazla yorulmuyorum da. Sen sakın bizi düşünme."Babası mektupta köydeki herkesten akrabalarından haberler verdikten sonra "şimdi ananın sana diyeceği var" diyerek sözü ona bırakıyordu. Mektubun bundan sonraki bölümü Kınalı Ali'nin anasının ağzından yazılmıştı şöyle diyordu anası:

"Oğlum Ali, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler kardeşime de yakma demişsin.

Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle seninle dalga geçmesinler.

Bizde üç işe kına yakarlar;

1 – Gelinlik kıza,

Gitsin ailesine, çocuklarına kurban olsun diye.

2- Kurbanlık koça,

Allaha kurban olsun diye

3 – Askere giden yiğitlerimize,

Vatana kurban olsun diye...

Gözlerinden öper, selam ederim. “Allah'a emanet olun”

Ali'nin mektubu okunurken ve çevresindeki herkes onu dinlerken, hıçkıra, hıçkıra ağlıyordu...(Bu mektubun aslı Çanakkale Müzesindedir.) Çanakkale zaferini kazanarak; vatanı, bayrağı ve milleti için hayatının baharında gül gibi solarak şehit olan kahraman Mehmetçik’lerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Aziz ruhları şad olsun.

Kınalı kuzular hikayesini nereden okursam okuyayım, nereden ve kimden dinlersem dinleyeyim bütün mehmetçikler birer kınalı kuzuydu isimleri farklıydı.

Reyting kaygısı duymadan KINALI KUZULAR BELGESELİ’Nİ yayınlayan TRT.1’e de teşekkür ediyorum. Seyredilmesi gereken belgesel tadında dizi halinde çekilmiş. Seyretmeyenler varsa kasetleri, VCD, CD, olarak tüm müzik marketlerde satışa sunulmuş.

Kaynak ve resim: İnternet.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yaşayanı tanıyınca insan bu yazıyı okurken gözyaşlarına hakim olamıyor. Halâ şehit haberleri devam ediyor. Birgün bu haberlerin bitmesini diliyorum.

canzaimoglu 
 21.09.2007 0:03
 

Ah, yalnız bu mu, ne kınalı kınasız evlatlarımız öldü! Şimdi sanki "bedava" kazanılmış gibi davranılmıyor mu; şimdi hala "şehit" olmaya devam etmiyorlar mı? Yüreğim kanıyor... Umarım 22-temmuzdan önce bir çözüm olur.

derinmavi.. 
 15.06.2007 10:26
Cevap :
Akşam kaçsam sabah yakalanıyorum şehit haberlerine. İçim kan ağlıyor. Şehit yakınlarıyla birlikte ben de ağlıyorum. Her şehit olanı kardeşim, abim gibi görüyorum. Allah sabır versin. Umarım 22 temmuz çare olur. Sevgilerimle  15.06.2007 13:37
 

SAVAŞIN ZORLUKLARINA DAYANIP BİZLERE BU GÜZEL VATANI BIRAKTIKLARI İÇİN MİNNETTARIZ.RUHLARI ŞAD OLSUN

Havva 
 19.03.2007 11:59
Cevap :
Aynı duygularla Amin diyorum. Paylaşımınız için teşekkürler sevgilerimle esen kalın.  19.03.2007 12:05
 

güzel bir paylaşım elinize sağlık...

Ali Gülcü 
 18.03.2007 13:57
Cevap :
Paylaştığınız için teşekkür ederim.  18.03.2007 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 699
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2848
Kayıt tarihi
: 30.01.07
 
 

1960 yılında memleketimde doğmuşum. 1978 Ticaret Lisesi mezunuyum. 33 yıl bir kamu kuruluşunda ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster