Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2298
 

Kıta gibi milyar nüfuslu ülke olmaz; Çin ve Hindistan yönetilebilir büyüklükte bölünmeli

Kıta gibi milyar nüfuslu ülke olmaz; Çin ve Hindistan yönetilebilir büyüklükte bölünmeli
 

Madem güç sayısal büyüklükte, dünya tek devlet olsun. Milyarı aşan nüfuslarıyla Çin ve Hindistan hem kendileri, çevreleri hem de dünya için tehlike arz ediyorlar. Şimdiki haliyle her iki ülke de bu çoğalmayı kaldırıyor gibi. Hatta Çin özellikle ekonomik olarak dünya liderliğine oynuyor. Bu başarılarından dolayı onları kutlayalım çünkü bundan 50 yıl önce kalabalık nüfuslu bu iki ülkede açlık olabileceği bile düşünülüyordu. Özellikle Çin büyük bir atılım gerçekleştirerek bir ülkenin insanlarının açlıktan ölmesinin kalabalık nüfusla ilgisi bulunmadığını kanıtladı. Gerçekten bugün 1,3 milyar nüfuslu Çin refaha koşarken 3–5 milyon nüfuslu Afrika ülkelerinde açlık var. Tabii ki de Yang Çe verimli adanmış topraklar için Buda’ya teşekkür etmeli.

Ancak ben yine de endişemde ısrar ediyorum. Uçsuz bucaksız dağlar taşlar sorun yaratmaz ama nüfus dinamik bir olgudur, ne kadar geniş topraklara sahip olursa olsun bazen ülkeye sığmayabilir. Avrupa kıtası 10 milyon km, nüfusu 730 milyon. Şimdi Çin’de yaklaşık aynı büyüklükte bunun iki katı insan yaşıyor. Bir ülke düşünün, kıtanın iki katı büyüklüğünde.  Bu kadar nüfusu süper güç olmak bile kurtaramayabilir.

Hindistan’ın durumu daha da endişe verici. Çünkü 3 milyon km toprak- yani 75 milyon ülkemizi 780 bin km ile bunun dörtte biri olarak düşünürsek- 1,3 milyar nüfusa çok az. Muson yağmurlarının bereketi umarız karıncalar gibi çoğalan Hint halkının üzerinden eksik olmaz!

Çin ve Hint halkları ve yönetimleri geleneksel “nüfus ve alanla büyük devlet olunacağı” yerleşik anlayışından vazgeçip- hâlihazırdaki görüntüye aldanmadan, geleceği de düşünerek- akılcı çözümlere yönelmelidirler. Yani bunu söylemek zorundayız; Çin ve Hindistan dünya için belki henüz değil ama ileride bir gün patlamaya hazır bomba özelliği taşıyor.

Her iki ülke ekonomilerinin gelişmesi sevindirici. Ancak bu kadar insanı doyurabilmek için daha çok gelişmeleri lazım. Bu da dünya pazarlarında Çin-Hint ağırlığı büyük devlet hastalığı bulunan Amerika, Rusya vs.nin hoşuna gitmeyecektir. Ben 3. dünya savaşının böyle çıkabileceğini öngörüyorum.

Bazen gelişmişliğiniz sizi kurtarmaz. Bölgesel ama büyük çaplı felaketlerde kalabalık nüfus çok ciddi dezavantaj ve risktir. Böyle bir durumda 5 milyon nüfuslu ülke ile milyarlık Çin ya da Hindistan’ın Allah göstermesin muhtemel kayıpları karşılaştırılamaz. Keza hiç birimizin hayalinden bile geçirmediği muhtemel bir 3. dünya savaşında-bu bölgeler de savaşa dâhilse- meydana gelebilecek kayıpları düşünemiyorum. Küresel felaket senaryoları yazan bilim çevreleri senaryolarına bence bu konuyu da dâhil etmelidirler.

Çözüm olarak her iki ülkenin yeniden yapılanması sağlanabilir. Ortak Pazar, ortak para ve serbest dolaşımlı belli sayıda otonom devlete bölünme (Düşünülen Avrupa Birliği gibi) her iki ülke için de çözüm olabilir. Zaten eyalet sistemi var diyenler dünyaya yansıyan “Büyük Çin/tek Çin” siyasetini iyi analiz etsinler. Görünen o ki adı geçen ülkeler bu konuda durumdan memnun yani kendileri karar vermeyecekler. Demem o ki Çin ve Hindistan’a daha sağlıklı bir siyasi düzen için dünyanın baskısı söz konusu olabilir.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, dünya bugün ‘bütünleşmenin’ sancılarını yaşarken dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun bölünme parçalanma akılcı bir yaklaşım değildir. Akıllı bir toplumda yönetilme olmaz, sadece otokontrol olur. Her birey, bu toplumu taşıyanlardan biri de benim dediği sürece toplum ayakta kalır. Bu gibilerin sayısı azıldığı oranda da toplum kendisini taşıyamaz. Ya toplumu yönetme hevesine kapılan ikiyüzlüler egemen olurlar topluma, ya da diktatörler… Tekrarda fayda var, bugün dünya ‘bütünleşmenin sancılarını’ yaşamaktadır. Ama bu bütünleşme Kapitalizm’in eseri olmayacaktır. Çünkü Kapitalizm, toplumları bölüp parçalayarak kolonileştirmenin arayışındadır. Diğer bir ifadeyle Endüstriyel Kapitalizm’in Ortaçağı’nı inşa etme çabasındadır. Düşünsene gelişmeler bunu doğrulamıyor mu? Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar…

Rıza Üsküdar 
 27.05.2013 21:21
Cevap :
Yorumunuz çok şeyler anlatıyor,ilgiyle okudum.  28.05.2013 18:26
 

Kerim Bey, geniş kapsamlı, çevresel ve dünyanın diğer bölgelerinin DURUM ve OLMASI gereken üzerine bilgi ve görüş yazmanız az kişide var. Ama bizler çevre ülkelerin durumu gelişmesi bize etkileri üzerine ÇOOK az yapıcı faydalı bilgiye sahibiz. Atatürk'ün 'Eğemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünü menfaatimiz gereği tüm müslüman ülkelere aşılayamadık hatta onlara arkamızı döndük, gerici onlar dedik, ama Batılı arkadan kapıdan petrolü götürürken biz dinin etkisi bize sıçramasın, uzak dursunlar diye 2000lere kadar kafamızı kuma gömdük kuş beyinli politikacılarımız sağ olsunlar. Suriye'ye ve tüm dünya müslüman ülkelerine gerçek demokrasi gelsin ki bizlerde menfaatlenelim. Ama bizim insanımız partilerimiz hala Esad'cı, diktatörcü. Korkuları, aşırı islami yönetim gelir düşüncesi, diktatör buna engeldir teselilleridir. Türkiye hem İslam hemde Türk cumhuriyetlerini yüksek değerlerde toplama önderliğini göstermeli. AB bunu kendi din ve coğrafiğinde tamamlamak üzere! Çin/Hindistan ise bütün

mahmut kilic 
 26.05.2013 2:33
Cevap :
Efendim yazdıklarınızı ibretle okudum.Elbette söylediklerinizde haklısınız.30 yıldır sakallının sakalına küfreden laik köşe yazarı ve dün Manisa'da Atatürk'ün 10. yıl marşından rahatsız olduğunu söyleyen bakan. Bu ikisi de sorun ve acıdır ki ülkemin insanları bunların ardından sağa sola savrulmuş. Ben şu anda mevcut 4 partinin 4'ünü de reddediyorum ve halkın içinden yeni bir hareket çıkarılması için siyasi mücadele veriyorum. 5 yılda 700'ü aşkın yazım Türkiye'de yeni bir yapılanma amacı için hazırlık yazıları.Biz,siz ve daha milyonlarca insan aynı düşünüyoruz ama bir araya gelemiyoruz. Vatansever yazılarımıza bakmalı ve inşallah yakın bir zamanda halkın karşısına çıkacağız.Selam ve saygılar sunuyorum efendim.  28.05.2013 19:41
 

Korkusuz Kerim :Bizim bağ ve bahçemizin durumunu bırakıp El alemin Çin ve Hindistan'ın bölünmesi gerektiği yolunda fikir veriyorsunuz ancak Şeytanın fikrini hiç hesaba katmıyorsunuz. Bence bizim bağ ve bahçemizin durumu çok daha önemlidir.Gelin biz bize bakalım.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 25.05.2013 6:19
Cevap :
Savunduğumuz Ağaç Hareketi bir dünya düzeni...Ülkemizde başlatmayı düşünüyoruz. Bu nedenle dünyanın sorunları da beni ilgilendiriyor.  25.05.2013 20:37
 

Çini Hindistanı düşünemiyorum aklşım fikrim kendi ülkemde kendi ülkem derken bile kendi ülkemi arıyorum o köşeden Suriyeli Bu köşeden Iraklı diğer köşeden sarı kırmızı bayraklılar çıkarken kendi ülkemi arıyorum..Helal olsun size, sizin düşüncelerinize yetişemiyorum gerçekten çok güzel birşey bu..selam ve sevgilerimle :)

Tülay EKER 
 23.05.2013 15:24
Cevap :
Güzel yorumların bana güç veriyor sevgili Tülay.  23.05.2013 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5103
Toplam yorum
: 13373
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster