Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '14

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
499
 

Kız beşikte, çeyiz sandıkta

Kız beşikte, çeyiz sandıkta
 

Son dönemlerde çok duyduğumuz bir konu, çocuk gelinler. Yıllardır çocuk denecek yaşta kendisinden çok büyük bir kişi ile evlendirilen ve daha oyun çağında iken kendi bebek sahibi olup ağır sorumluluklar altında ezilen, şiddet gören ve hatta yaşamını kaybeden çocukların öykülerini okuyoruz basında. Hoş büyük yaşlarda da şiddet gören bir dizi kadın olayı var toplumda.

Son iki gündür de 11 yaşında öldürüldü mü, yoksa intihar mı ettiği belli olmayan Kader var gündemimizde.

Bu olayların büyük bir çocuk istismarı olduğunu, çocuk gelinler değil pedofili denmesi gerektiğini savunanlar olduğu gibi çocuğun kemik yaşının daha büyük olduğunu ileri sürerek bu korkunç olayı meşru kılmaya çalışan hukuk adamlarımız da var.

Bu konularda gerçek olayların yanısıra televizyon dizileri de çekiliyor ve konuya her kesimin dikkatinin çekilmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Bütün bu konuşmalar, yazışmalar, diziler, haberler örnekleri azaltmıyor ne yazık ki.Bir yandan olayın vehametini ortaya koymaya çalışıyoruz, bir yandan yeni olaylar gerçekleşiyor .

Bütün bu acı olaylara nasıl son vereceğiz bilmiyorum . Bu konunun çözününü uzmanlara bırakmak niyetindeyim. Çok klişe bir söz oldu ama kusura bakmayın.

Ben olaya bir başka yönden yaklaşmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir yazıma da konu aldığım deyimler ve özlü sözler kitabından alıntı bir söz vardı.'On beşinde kız ya erde, ya yerde gerek 'diye. yani 15 yaşına gelmiş bir kız kocaya verilecek, eğer evlendirilmezse ailenin namusunu beş paralık eder. Böyle bir durumda olacağına ölmesi daha iyi anlamında bir söz.

  Nasıl bir mantık anlamadım. Kız geri zekalı , Kendi yaşamını, idare edecek durumda değil, bir er kişiye namusu teslim edilmesi gerek. Kız bir namussuzluk yapacağına ölsün daha iyi. Bu arada namusszuluk nedir , ölçüsü ne olur bunu bilen yok.

   Bu söz gibi bir çok söz yüzyıllardır aklımıza kazınmış durumda. Gene buna benzer duyduğum bir sözü paylaşayım. 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta. Anlayacağınız kız çocuk doğar doğmaz , sandığa çeyiz atılmaya başlanırmış. E kız beşikte iken çeyiz atılmaya başlayınca kız 12 yaşına gelince evlendirmek vacip olur. Zira o kadar yıl da sandık doldu, taşıyor

  Buna benzer sözleri çoğaltabiliriz.

   Erken evlenmeyi destekleyen 'Demir tavında, dilber çağında.' Erken evlenen döl alır, erken kalkan yol alır.'

   Kızın evde yük olduğunu belirten 'Kız yükü, tuz yükü.' Kız evde olsa da elden sayılır.' gibi

   Düşündüğümüzde bu örneklere yenilerini ekleyebiliriz.

  Şimdi sorarım size yüzyıllardır kız çocuğunun aile için bir yük, namus için bir tehlike olduğunu düşünen, erken evlenmezse aileye zarar vereceği kaygısında olan bu sözlerle beslenen bir toplumdan daha ne bekliyoruz.

  Biz istediğimiz kadar 'Çocuk gelinlere son'diye bağıralım. Filmler ,diziler çekelim, ağlayalım. Bu sorun eğitim olmazsa düzelmez.

  Evlenmenin, çocuk sahibi olmanın belli bir olgunluk gerektirdiğini kabul edersek, çocuk gelinlere de, doğumdan itibaren doldurulan çeyiz sandıklarına da ihtiyaç kalmayacak.
 

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oya Hanım, merhaba. Yine önemli bir konuya değinmişsiniz. Size katılıyorum. Elinize ve yüreğinize sağlık. Selam ve sevgilerimle. Gülen yüzünüz hiç solmasın!

Dr Lokman Doğruöz 
 15.01.2014 16:00
Cevap :
Çok teşekkürler Sayın Lokman Bey. Yorumlarınız beni güçlendiriyor ve yazma azmimi körüklüyor. Var olun, sağolun, Saygılarımla  15.01.2014 17:26
 

Ne güzel yazmışsın ablacım.Eline sağlık.O çeyizler yokmu inan birde başını yakıyor insanın..Ne getirdin babanın evinden diye diye başa kakmalar.Beğenmemeler.Kızı veriyon bir rezil ediyon.Çeyiz veriyon ikinciye rezil ediyon.Bu millet düzelmez abla.Düzelirsede ben görmem.Selam ve sevgilerimle.

çalıkuşu 
 15.01.2014 12:57
Cevap :
Sağolun Sevgili Çalıkuşu. Yorumlarınızla güçleniyorum. Evet değindiğiniz noktalar çok haklı. Ama umalım ki düzelsin. Hem siz niye görmeyecekmişiniz.Bir an önce düzelsin ve hepimiz görelim. Sevgi ve Saygılarımla  15.01.2014 17:28
 

Kızlarımızı iyi yetiştirelim. Kendi kendilerine yetmeyi öğretelim. Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretelim. İnsanın ahlakının sadece kendi beyninde olduğunu öğretelim. Kızlarımızı iyi yetiştirelim. Selamlar

Birgül YILMAZ 
 15.01.2014 9:58
Cevap :
Evet Sayın Yazarım. herşeyin başı eğitim. Kızlarımız gerekli eğitimi alıp , ayakları üzerinde durmayı başarır, ekonomik özgürlüğüne sahip olursa bütün bu sorunlar ortadan kalkacak gibi gözüküyor bana. Sevgi ve selamlarımla  15.01.2014 11:41
 

Sandığa çeyiz atılmasını doğru bulmuyorum, zira her şey hızlı bir şekilde değişiyor, gençler çeyizleri beğenmiyorlar. Çocuk gelinlere gelince: Töreleri batsın, bu vahşetin nedeni eğitimsizlik ve kökten çözümsüzlük.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.01.2014 6:36
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. kızlarımızı eğitip, ayakları üzerinde duracak ekonomik özgürlüğe sahip kılarsak sanırım bütün bu sorunlar da ortadan kalkacak. Ayrıca değindiğiniz gibi çeyiz işi çok anlamsız. zaten gençler kullanmıyor onları. Sevgi ve selamlarımla  15.01.2014 11:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1039
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster