Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '07

 
Kategori
Doğal Sit Alanları
Okunma Sayısı
2232
 

Kurtarılmayı Bekleyen Tarih

Kurtarılmayı Bekleyen Tarih
 

İnebolu Batı Karadeniz Bölgesinde Kastamonu İlinin deniz sahilindeki en şirin ve tarih kokan ilçesidir.Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücedele yılarından adını bilmeyen ,duymayan yoktur.Yazar Turgut Özakman ,"Şu Çılgın Türkler"adlı kitabında inebolumuzun tarihteki kahramanlıklarını anlatmıştır.Deniz yoluyla gelen savaş mühimmatını kağnıyla İnebolu'dan Ankara'ya bizim analarımız,atalarımız taşımışlar hemde hiç yılmadan,usanmadan.
Her bir yeri tarih kokan memleketim, kaderinemi terk ediliyor diye düşünüyorum.Doğal sit alanı diye bir kanun çıktı.Güzelim tarihi eser yapılarımız kaderiyle başbaşa kalmaya başladı.
Bizim okul yıllarında gittiğimiz eski İnebolu Halk Kütüphanemiz vardı.Belki bizim zamanımızdada o kadar bakımlı değildi ama gıcırdayan döşemesi ve tahta kokusuyla bütün ihtiyacımızı karşılıyordu.
Bu gün ise ayakta durmakta güçlük çekiyor.Nedeni mi?Tarihi eser dokunulamaz.!Tamiratı için ne gerekli onun hakkında hiç bir bilgim yok açıkcası.Binanın olduğu yer işlek bir cadde.Yıkıldı yıkılacak diye bakılan binanın tam altı ise mahallelere taşımacılık yapan özel dolmuşların durağı.Ve bir tabela.Binaya yaklaşmak tehlikelidir.Eski tarihi bir bina ya yıkalabilir elbette.Durum sadece eski kütüphaneden ibaret değil.Bu tür yapılar yalnızca İneboluda var hiç değil.Türkiye'nin her yerinde var elbette.Bizdemi yakalım, yada yıkılsın diye kaderlerinemi terk edelim bunları.?Yoksa devlet bir şeyler yapmayı düşünmüyormu.?Bu yasayı değiştirmeyi veya biraz fazla ödenek ayırıpta bu binaların kurtarılmasına yardımcı olmayı?
Bir Safronbolu evleri gibi bizim İnebolumuzunda evleri çok güze,l belki dahada güzel diyebilirim.Ama tarihimiz bir bir kayboluyor ayakta durmada zorluk çekiyor.Kurtarılmayı bekliyor can çekişiyor.Geçmiş tarihimize bu kadar çok emeği geçmiş,İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İnebolum,tarihi eser sit olanı olduğu günden beri kurtarılmayı bekliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kastamonun kahramanlıkları unutulamaz.Kastamonu içindeki mühimmat taşıyan kadının adı aklıma gelmiyor heykeli herşeyi anlatıyor.Kastamonu ve çevresi tarih koktuğu gibi doğal güzellikleride inanılmaz fazla.karabükten sinopa giderken dönüş yolunu sahil olarak belirledik.ineboludan da geçtik.güzegah harika.orman deniz içiçe.herkesin görmesini tavsiye ederim.

ERDEM AKBABA 
 04.10.2007 0:00
Cevap :
Kahramanımızın adı Şerife Bacıdır.Kundaktaki bebeğini mermilerin arasına koyup mermileride battaniyeyle iyice örterek taşımıştır.Kar ve yoğun kış şartlarında Kastamonuya vardığında donarak can vermiştir.Kağnuyla taşınan mermiler çocuğundan daha önemli olup vatanın kurtulması için bu mücadelede can vermiştir.Bizlerde onu yaşatmak için Kastamonu ili ve İnebolu İlçesinde anıtlarını yaptırdık.Böyle bir ananın memleketinde doğduğumuz ve yaşadığımız için gurur duyuyorum.Saygılarımla.  04.10.2007 12:26
 

Feraya Hanım, inebolu halkının "Şu Çılgın Türklerdeki" kahramanlıklarını okumuştum. Tarihi evlerin sit alanı ilan edilmesine karşı değilim ama restarasyon için ödenek ayrılması lazım. Sit alanındaysa belki ödenek de ayrılmıştır. Soruştumak lazım. Saygılar...

Hakan Şahin 
 28.09.2007 19:04
Cevap :
Bir sorunu unutmuşum genelde evler miras malı ve mirasçıları çok .Genelde mal sahipleri İnebolu dışında yaşıyor ve tarih unutuldu elden gidiyor:(  28.09.2007 19:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 497
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 3284
Kayıt tarihi
: 04.09.07
 
 

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamıysa kibirlendirir.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster