Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
6731
 

Kutupların taçsız kralları, Eskimolar

Kutupların taçsız kralları, Eskimolar
 

Samoyed ve Eskimo halkları binlerce yıldır Kuzey Kutbunda etraflarına zarar vermeden hayatlarına devam etmişlerdir. Önce Kuzey Kutup Bölgesi’ne, daha sonra da Güney Kutbu'na dışarıdan gelenler çevrelerine gerektiği kadar özen göstermediler. Güney Kutbu'nda kimse yaşamamaktadır sadece pek çok ülkeden gelen bilim adamları buradaki doğal yaşam hakkında bilgi toplamaya çalışmaktadırlar. Güney Kutbu yakınına ABD bilim üssü kurulmuştur. Bu üsse Amundsen - Scott adı verilmiştir.

Eskimolar Grönland’da ve Kuzey Amerika’da yaşamaktadırlar. Eskiden, iglu adı verilen buzdan yapılan evlerde yaşar ve ailelerden oluşan gruplar halinde dolaşırlardı. Avcılık ve balıkçılık yaparak yaşamlarını sürdürürlerdi. Avcılar avladıkları hayvanların kemik ve dişlerinden genellikle süs eşyaları yaparlardı.

Rusya ve İskandinavya’nın Samoyed halkı rengeyiği çobanlığı ile hayatlarına devam ederler. Rengeyiklerinin derilerini elbise ve çadır yapmak için kullanırlar, etinden, sütünden yararlanırlar. Bu hayvanlara kızaklarını çektirmekte yüklerini taşıtmaktadırlar. Samoyedlerin bir kısmı hala bu şekilde yaşamaktadır. Eskimolar, sıcak iklimlere inemezler. Vücut dengeleri soğuk iklimlere uyum sağlamıştır. Vücutlarındaki yağ dengesi diğer iklimlerde yaşayan insanlardan farklıdır. Onun için biz sıcak iklimlerde Eskimo turistlerle karşılaşmayız. Aranızda Eskimoları veya samoyedleri gören var mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla seni okuduğumda gözlerim doldu. Koyduğun resimin de etkisi var tabi. Ben de soğuğu ve Kuzeyi çok severim (evet ben Eskimoyum, gözlerim ve yüzüm de benziyor hem:)). Geleceğin yazarlarından biriyle karşı karşıyayız sanırım. Seni seven bir ablan olarak hep mutlu olmanı ve yazmaya devam etmeni dilerim. Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 26.08.2007 13:52
Cevap :
Beni cesaretlendiren yorumunuz için çok teşekkür ederim. Boğucu sıcakların etkisindeki ülkemize kuzeyin serin iklimlerinden merhaba demeyi unutmazsınız umarım. Yazılarınızı mutlaka okuyacağımdan emin olabilirsiniz. Sıcak ve dostcanlısı yorumunuz için bir daha teşekkür ederim  26.08.2007 17:20
 

Evet canım ben zaman zaman görebiliyorum. Çünkü Danimarkada yaşıyorum. Bazen Grönland de çalışma imkanları doğabiliyor, ben çok istiyorum ama annem çok kızıyor bu düşünceme :)) Biliyor musun, Danimarkadan Grönland 'e ve Grönland den Danimarkaya posta ile donmuş yiyecek yollayabiliyorsun. Bİr arkadaşıma sormuştum gerçekten balıkları çiğ mi yiyorlar diye, bir yanlışımı düzeltti, buzun üzerinde beklettikleri zaman artık çiğ olmuyormuş ve tadı harika oluyormuş. Çok soğuk bir ortamda yaşasalar bile çok sıcak kanlı insanlar.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 26.08.2007 13:22
Cevap :
Yerinizde olmayı nekadar çok isterdim bilir misiniz? Yorumunuz beni çok duygulandırdı. Herşey için teşekkür ederken çalışmalarınızda başarılar dilerim. Memleket özlenimizi oralarda nasıl gideriyorsunuz.  26.08.2007 17:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3718
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

İlk öğretim beşinci sınıf öğrencisiyim. Okumayı yazmayı seviyorum. Sanırım aranızdaki en küçük blo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster