Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '06

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
2449
 

Lider dediğin

Lider dediğin
 

Bu gün 10 Kasım. Birçok kişi bir yıldız kaydı zannediyor... ama o yıldız herşeye rağmen güneş olup karanlıkları aydınlatmaya devam ediyor... Ona inanan ve onun yolunda ilerleyen kişiler olduğu müddetçe de aydınlatmaya devam edecek... Özgürlük yolundaki tüm dünya ülkeleri için...

Mustafa Kemal'in hakkında sevdiğim bir yazıyı kendi revizyonumla paylaşmak istedim sizlerle...

Önemli olanın Mustafa Kemal'i anlamak değil, Mustafa Kemal gibi olmanın bilinciyle...

Lider dediğin;

Her şeyden önce kim olduğunu bilmeli ve kendine güvenmelidir.

Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hükmetmek isterim.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Saygınlığın hizmet etmeden geçtiğinin bilincinde.

Millete efendilik yoktur. Ona hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

ve mütevazı olmalıdır...

Bu ulusu ben değil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Önde yürüyen değil, yol gösteren olmalıdır.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Yeri geldi mi sıradan bir asker, yeri geldi mi Başkomutan olmalıdır...

Memleketin ellide biri değil, her tarafı tahrip edilse, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üstünde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Fedakar olmalıdır.

Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

İlkelerine ve sözlerine bağlı olmalıdır.

Ben toprak büyütme meraklısı değilim. Barış bozma alışkanlığım yoktur. Ancak sözleşmeye dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almazsam edemem. Büyük meclisin kürsüsünden milletime söz verdim. Hatay'ı alacağım. Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getirmezsem milletimin huzuruna çıkamam. Yerimde kalamam. Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilmem. Yenilirsem bir dakika yaşayamam.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Güvenilir ve samimi olmalıdır. Kalbinde ne varsa dilinden de o dökülmelidir.

Ben düşündüklerimi, sevdiklerime olduğu gibi söylerim. Aynı zamanda lüzumlu olmayan bir sözü kalbimde taşımak iktidarında olmayan bir adamım. Çünkü ben bir halk adamıyım. Ben düşündüklerimi daima halkın huzurunda söylemeliyim. Yanlışım varsa, halk beni tekzip eder. Fakat şimdiye kadar bu açık konuşmada halkın beni tekzip ettiğini görmedim.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Astlarına ve dostlarına sonuna kadar güvenmeli.

Benim için ordumuzun kıymetini ifadede ölçü şudur: Türk ordusunun bir kıtası muadilinin behemehal mağlup eder, iki mislini durdurur ve tespit eder.

Mustafa Kemal ATATÜRK

ve başarıyı paylaşabilmelidir

Bir ulus, bir toplum yalnız bir kişinin çabası ile adımcık bile atamaz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Hedeflerine kararlılıkla giden.

Zafer, zafer benimdir diyebilenin, muvaffakiyet, muvaffak olacağım diye başlayanın ve muvaffak oldum diyebilenindir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Hedeflerini ardına aktaran.

Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Benim sizden istediğim şey, yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman da, durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

Özgürlüğün öneminin bilincinde.

Biz hayat ve istiklal isteyen bir milletiz. Ve yalnız ve ancak bunun için hayatımızı yok etmeyi göze alırız.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Lider dediğin;

ATATÜRK gibi OLMALI.

Büyüklük odur ki kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, seni yoldan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen burada direneceksin. Önünde sonsuz engeller yığılacaktır. Kendini büyük değil, küçük, araçsız hiç telakki edecek, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri asacak, ondan sonra sana büyüksün derlerse bunu diyenlere güleceksin. - Mustafa Kemal ATATÜRK

Oldu mu VATAN; öldü mü EFSANE olmalıdır !

Beni görmek demek ille de yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız bu yeter.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şikayet edilecek insanlar, olumsuzluklar var. Her geçen gün, yıl artan sevgi, özlem var. ''Lider dediğin; Mustafa Kemal Atatürk gibi olmalı.'' bu sözün üzerine ne söylenir. Unutulmayan, sevgisi, saygısı canlılığını koruyan bir insan. Her zaman ki gibi,gerçekçi, objektif bakış açısı ile yazılmış bir Barış yazısı. Sevgiler.

Tuğba 
 15.11.2006 1:04
Cevap :
Teşekkür ederim yorumun için. Ama galiba yazarken gitgide daha dikkatli olmam gerekecek :))) Sağol... bu arada tüm bürokratik engellere karşı yakın zamanda makamını terk edecek "Mustafa Kemal'in Makamına" gerçekten yakışan ve orayı dolduran bir kişi var... Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet SEZER... ve bundan sonraki kişilerinde aynı liyakatta olmasını diliyorum kendi adıma... Beraber Mustafa Kemal'in izinde aydınlık Türkiye için yürüyecek kişiler hala var, yukarılarda kalmasa bile biz birlikte yürüyecek insanlar birbirimizi buluyoruz yavaş yavaş :) Sevgiyle...  15.11.2006 17:18
 

Gün geçtikçe ah'larımız çoğalıyor ne yazık ki.Sanki yaşadıklarımızın sorumlusu,hayatımızı kötüye götüren O. Ne kadar yanlış anlatılıyor,ne kadar yanlış tanıtılıyor genç beyinlere. Üzülüyorum. Bir yerlerde hata yapıyoruz.Doğruyu bulmamız için çok mu geç acaba? Umarım değildir....

Ayda 
 12.11.2006 7:58
Cevap :
Hiç bir şey için geç değil... Sadece bir şekilde bu ülkeyi seven, insanca yaşamak için neyin doğru ve gerekli olduğunu bilen bizlerin bir yerlerde birleşmesi gerekiyor... Biraz da aynı anda don Kişot olunması :))) Bursa Nutku esasında herşeyi söylüyor ama biraz hareketsisiz... Sevgiyle  12.11.2006 15:43
 

için onun Nutuk'unu okumak ve tüm bir tarih sürecini o zamanın zorlayıcı şartlarıyla anlamak gerek. Zaten böyle değerlendirebildiğimizde onu putlaştırmadan, tabulaştırmadan hem bir insan hem bir lider ve asker hem de bir devlet adamı olarak doğruları ve yanlışları ile değerlendirmemiz mümkün olabilir. ve kendisi de böyle yapmamızı dilerdi ya da o da bir liderini böyle değerlendirirdi sanırım. sevgiyle anıyorum onu eline sağlık .

Başak ALTIN 
 10.11.2006 1:24
Cevap :
Kesinlikle putlaştırmadan "İnsan olarak" anlamak gerek... Zaten ona en büyük zararı çok değerli diyerek putlaştıran sözde sevenleri vermedi mi? Yorumun için teşekkürler... Sevgiyle...  10.11.2006 11:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 576
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 1902
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

İnsanın kendisini anlatması zor. Beykoz, Saint Benoit, Psikolog. Bu kadar... Detay gerekiyors..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster