Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2023
 

Lider kimdir, nasıl olunur?..

Lider kimdir, nasıl olunur?..
 

Dün, Atatürk'ün aramızdan fiziksel olarak ayrılışının arasından bu yana 75 yıl geçti. Yani, ortalama bir ömür. Atatürk hayatta ve Cumhurbaşkanı olarak aramızdayken yaşayanlardan bugün hayatta kalan kaç kişi var ki?
 
Bir televizyon kanalında vatandaşa "Türkiye'deki en büyük lider kimdir" diye soruyorlar. İstisnası herkes "Atatürk" dedi.
 
Elbette bunda garipsenecek bir şey yok.
 
Şeyhler, tarikatçılar, müritleri ve meczuplar dışında, Türkiye'de herkes aynı cevabı verir. Onar ki, kurtuluş savaşından da başlamak üzere zaten Atatürk'e, Mustafa Kemal Paşa'ya karşı tavır almışlar, hele Cumhuriyeti ilan edip de hilafeti de ortan kaldırınca, tümden karşı çıkmışlar, hakkında olmadık iftiralarda bulunmuşlardır. Hani Müslümanlar ya, iftiranın çirkin olduğunu bildikleri halde yapmışlardır bunları.
 
Ben soruyu başka türlü sorayım.
 
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri kimdir?...
 
Tarihe şöyle bir dönüp bakın. Kaç tane "Lider" vasfında kişi göreceksiniz. Allah'ın peygamberlerini listenin dışında tutun, onlar "Lider"den de ötedir. Karşılaştırma yapmak bile abesle iştigaldir.
 
Onların dışında "Lider" sıfatında olan kaç kişi vardır diye kendi kendinize sorun ve bir sıralama yapın bakalım ne bulacaksınız?
 
Ancak "Bana göre" lider tarifi yapmam gerekecek. Çünkü "Lider" diye baktım TDK'nun sözlüğüne, benim anladığım anlamda "Lider" tarifi bulamadım.
 
Bana göre lider; "Devrim" niteliğinde bir amaç uğruna, sorgusuz sualsiz kendine inanılan ve hayat pahasına arkasından gidilen, başarılarına rağmen diktatör olmayan, demokrat, insanlara saygılı ve değer veren, onlara inanan, hesap verebileceğini bilen ve verebilen, şaibeden uzak, ölümünden sonra bile ebediyete kadar unutulmayan kişi, halkından korkmayan, korunmaya, koruma ordusuna ihtiyacı olmayan, Kendine inananların haklarına saygılı olan, "Hadi" dediğine her zaman arkasından gidilen, milleti benden-senden diye ayırmayan, gençlerine her anlamda, o kadar ki vatanın geleceğin bile düşünmeden emanet eden, güvenen, komşuları ile dost, düşmanları tarafından saygı duyulan...
 
Bu niteliklere aklınıza gelebilen, unuttuğum başka şeyler varsa siz ekleyin.
 
İşte o kişi "Lider" olarak tanımlanmayı hak eden kişidir.
 
Şimdi sorunun cevabına bakalım, kaç kişi buldunuz?
 
Bütün gücüne rağmen padişahlığa, diktatörlüğe sığınmamış, bu anlamda her türlü davranış ve önerilere prim vermemiş, varlığını halkına ve vatanına armağan etmiş tek bir kişi vardır.
 
O da Atatürk...
 
Sizin bildiğiniz ikinci kişi varsa söyleyin...
 
Ama yok, olması da mümkün değil. Eğer olsaydı, bugün artık unutmuş olurduk, bütün unutturma ve yok etme çabalarına rağmen. Eğere olsaydı, bütün dünya O'na halen saygı ile davranmaya devam etmezdi.
 
Oysa TDK sözlüğüne bakarsanız, parti başkanını bile "Lider" diye tanımlıyor ki, yanlıştır. 
 
Lider olmak, lider olmaya özenmekle eş değer değildir, birbirinden beyaz ile siyah kadar farklıdır. Bugün için "Lider" diye arkasından gidilmeye çalışılan kişiler, sadece bulundukları makamı, bulundurdukları sürece yönetmeye çalışan kişilerdir. Elbette bunda da başarılı olabilirlerse...
 
İşte dün, eşsiz insan, lider, bizimle beraber dünyanın saygı duyduğu Atatürk'ümüzün aramızdan ayrılışının 75 nci yılında bir kez daha, ve bütün karalama, yok etme, unutturma çabalarına rağmen saygı ile andık, bundan sonra da anmaya devam edeceğiz.
 
11 KASIM 2013
İBRAHİM PEKBAY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TDK na önerimdir ; Lider = ATATÜRK

İbrahim Bahçecioğlu 
 11.11.2013 15:28
Cevap :
Sayın Bahçecioğlu... Katılımınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...  11.11.2013 17:31
 

Sayın Yazarım! Rahmetli Atatürk sadece bizim değil, bir Dünya Lideri idi. Bazı hainler onu gönüllerden karalama ile silmeye çalışsalar da muvaffak olamayacaklardır. Allah, gani, gani rahmet eylesin. Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.11.2013 23:05
Cevap :
Sayın Çelebi... Katkınız için teşekkür ederim. Ne kadar unutturmaya çalışsalar da başarılı olamıyorlar, olamayacaklar da. Bunun savaşçıları da bizler olacağız... Saygılarımla...  11.11.2013 13:39
 

Tarihte yer alan başka liderlerde hep vardır. Fakat önemli olan iz bırakabilmektir. Yaşamındaki belirli özellikleri ile tarihe kazınmış olmak zordur. Büyük İskender olmak herkese kısmet olmaz ama İskender'e " Gölge etme başka ihsan istemem" diyebilmektir tarihte unutulmamaktır. Atatürk öyle zamanlarda öyle hareketler yapmıştır ki hayatı topluma örnek olacak niteliktedir. Saygılar...

hssensoz 
 10.11.2013 20:50
Cevap :
Çok teşekkür ederim katkınız için. Saygılarımla...  11.11.2013 12:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster