Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
6593
 

Lip on- suction

Lip on- suction
 

Her ne kadar dudaktan dudağa ve yanaktan olmak üzere iki türlü öpüşme tarzı olduğu bilinirse de, Prof.Willam Cane'e göre öpüşmenin 25 çeşidi vardır.

Dudakları bir başka tene değdirmek içgüdüsel ve sinir sistemini etkileyen bir davranıştır. Biribirlrini seven iki çiftin öpüşmesinin onlara büyük haz verdiğini kimse inkar edemez.

Öpüşme isteğini nedir tetikleyen, yoksa değişik bedenlerde değişik heyecanlar aramak için yer ve mekan tanımayan içgüdüsel bir davranışmıdır?

Cane'in araştırmalarına göre, insanların üçte ikisinin öpüşürken gözlerini kapattığını, öpüşmede cinsiyetler arasında da çeşitli farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin kadınlar boyun ve kulaktan öpülmekten erkeklere göre on kat daha fazla haz alırlar.

Erkeklerin en fazla hoşlandıkları öpüşme şekli "Fransız usulü" tarzıdır. Cane'e göre 25 çeşit öpüşme tarzı arasında "tatlı öpücük" ; "kelebek öpüşü" gibi ilginç isimler geçiyor. Cane'in favori opüş stili ise özellikle ABD'li gençler arasında yaygın olan dudak emme "lip on-suction" metodudur. Bu stilde çiftlerden biri diğerinin alt dudağını emerken, diğeri onun üst dudağını emiyor.*

Öpme ve benzeri davranışlar hayvanlar dünyasında da vardır. Bu davranışların hepsine cinsellikten çok şefkat duygusu hakimdir. Şempanzenler resmen öpüşürler. Deniz arslanları ağızlarını birbirlerine sürterler. Kurtlar birbirlerinin dudaklarını, köpekler sahiplerinin yüzlerini yalarlar.

İnsanlık tarihinde öpüşmenin aşkın ifadesi olarak kullanılması oldukça yenı sayılır. Yetişkin karşı cinslerin birbirlerini öpmenin öncüsü Fransızlardır. Fransız öpücüğü deyimi de burdan çıkmıştır.*

Öpüşmenin biyolojik bir olay olduğu, bugün araştırmacılar tarafından saptanmıştır. Öpüşme anında ağız ve dudak uçlarında ki sinir uçlarının uyarılması sayesinde nabzın yükseldiği, metabolizmanın canlandığı, adrenalin ve mutluluk hormonlarının salgılandığını gözlemlenmiştir.

Öpüşme sırasında 29 yüz kasının gerilip gevşemesi, yaklaşık 15 kalori harcanması, hücre yenilenmesinin hızlanması ve de en önemlisi ruhsal rahatlama sağlaması bakımından doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edilebileceği ileri sürülmüştür.*

En az soluk almak ve esnemek kadar doğal bir olaydir öpüşmek.

İşte bir kaçı. Öpücüğünüzü siz seçin...

Vakum öpücüğü, elektrik öpücüğü, şeker öpücük, şapırtılı öpücük, göz öpüşü, su altı öpücüğü, kelebek öpücüğü.....

*hoşsohbet-su perisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abiciğim bir de alından öpme var ya! Unuttunuz mu? Hani Milli Damat Caner, milli gelin Tülin'i alnından öpüp "Namusumsun" demişti ya. Ardından da Nihat Doğan kardeşimiz defalarca Seda Ablamızın alnından öpüp "sen benim ölene kadar namusumsun" demişti ya. Bu alın öpücükleri çok önemli Oktay Bey. Aman ha unutmayalım! Namuslara ne oldu şimdi? Bunu sormayın lütfen! "Alınlarda kaldı" desem alınırlar. Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 24.12.2007 16:57
Cevap :
Demek ki öpüşme çeşidi 25 değil 26 imiş! Hani sizin bahsettiğiniz şu alından öpme işi bu aralar pek revaçta doğrusu. Son olarak Seda hanıcığım yine yaptı yapacağını gencecik çoçuğa yine öptürdü şeyini, anlını...Saygı ve sevgiler.  06.02.2008 21:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5542
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster