Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
395
 

Lübnan'a asker gönderme meselesi

Gönderilmesin diyenleri de anlıyorum ancak kimse gönderilsin diyenlere uzaylı gibi bakmasın. Ben gönderilmesi taraftarıyım. Tarih boyunca sorunlarla boğuşmuş bundan sonra da boğuşacağı ayan beyan ortada olan bir coğrafyada yaşıyoruz ve bunu değiştirme olanağımız yok. Zaten tarihimizin hemen her döneminde bu coğrafyanın aktörü olmuşuz hatta şu anda bu coğrafyada aktör olanların aşağılık oyunları ile bizim olan pekçok yeri elimizden kaçırmışız.

O coğrafya bence orada yaşayanların yönetimine bırakılamayacak kadar değerli bir coğrafya ve bırakmayacaklar da. ABD binlerce kilometre uzaktan gelerek Irak devletini esir aldı. Hem de bütün dünyanın gözleri önünde kendi gerekçelerini yaratarak. Şimdi ise Bağdat'ta binlerce ABD'linin yaşayacağı uydu kent kuruyor. Yerleşiyor yani açıkçası. İsrail işgal ettiği toprakları hiçbir zaman geri vermeyecek.

Böyle bir coğrafyada şimdi benim ülkeme düşen rol eğer, içine kapan ve olanlara kulağını ve gözünü kapat ise ben bunu reddediyorum. Bu uğurda gerekirse şehit vermeyi göze almak zorundayız. Savaş yapacağız, şehit vereceğiz diyerek çevremize duyarsız kalıp birgün bizim kapımızı çalmalarını mı bekleyeceğiz. Soruyorum, ABD bir gün bize Kıbrıs'tan askerlerinizi çekin derse buna cevabımız ne olacak. Savaşırız mı diyeceğiz. Bakın PKK ile koordinatör atadılar. Yarın bu koordinatörün hazırlayacağı dosyalar sonucu gelin masaya oturun derlerse ne diyeceğiz. Malum AB'de ABD'nin yaptıklarına karşı çıkamıyor. PKK konusunda ABD'yi destekleyeceklerine de eminim. Peki o zaman dünya ile ilişkimizi kesip Enver Hoca'nın Arnavutluğu gibi mi olacağız?

Bu konu ne Sn.Cumhurbaşkanının ne muhalefet partilerinin nede AKP'nin meselesidir. Türkiye bu coğrafyada ağırlığını olabildiğince hissettirmelidir. Bunun için ne gerekiyorsa da yapmalıdır. Bu bölgede daha taşlar yerine oturmadı. Daha uzun bir süre de oturmayacak. Oturması da kanlı ve sancılı olacak. İlgisiz kalamayız. Neme lazım diyemeyiz. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın sözü bizim milli hastalığımızdır. Bari burada onu yapmayalım. Başbakanın ve milletvekillerinin çocukları önce gitsin sözü de safsatadan öteye bir değer taşımaz.

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aradan iki yıl gibi bir zaman geçivermiş, değil mi? Bir açıklaması vardır elbet. Bu yazınızı da güncelleyen bir günce istesem:) Sevgi ve saygılarımla.

derinmavi.. 
 17.12.2008 19:04
 

Asker göndermek isteyenleri Uzaylı Gibi görmüyorum.Keşke Uzaylı olsalar,Ne de olsa Uzaylı,Dünya'dan haberleri yok ne yapsa yeridir der geçer gideriz. Şimdi; Soru 1-Lübnan'a gidecek olan Asker ne yapacak? Cevap:Lübnan'a gidecek olan Asker Güneşlenmeye gitmeyecek.Hizbullah'ı Silahsızlandıracak. Soru2- Neden Hizbullah'ı silahsızlandıracak? Cevap:Çünkü Hizbullah İsrail'in başının belasıdır.Büyük İsrail Devletini Kurma Yolunda bir engeldir. Şimdi ki adıyla BOP. Ayrıca Orada ne oldu ki ben oraya gideyim.Orada İsrail çoluk çocuk demeden bebekleri bombaladı,sivilleri öldürdü.Sonra da buraya barış gücü gelsin dedi.Tampon bölge oluşturulsun.Burada barış olsun,falan filan. Yahu kimi kimden koruyacaksın?Ortadoğu bataklıktır.Ayağını bir sokarsan batarsın.Bu Coğrafyada söz sahibi olmanın tek yolu bataklıktan uzak durup güçlü olacaksın.Ekonominle,teknolojinle,prensiplerinle,Şahsiyetinle. Git,Lübnan'a Çarpış Hizbullahla tüm coğrafyayı karşına alırsın.Bu şekilde lider ülke olunmaz.

mahmut inal 
 02.09.2006 0:34
Cevap :
Merhaba Mehmet bey. Aradan 3 yıla yakın bir zaman geçti ve korkulan olmadı. Umarım bundan sonra da olmaz. Bn hala Türkiye bu coğrafyada her yerde olmalıdır diyorum. Saygılarımla  23.10.2008 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Evliyim. Üç çocuğum var. İktisat Fakültesi mezunuyum. Bir kamu kuruluşunda memur olarak görev yapıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster