Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '07

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
599
 

Lütfen biraz daha saygı

Lütfen biraz daha saygı
 

Mesleğim gereği çocuklarla çok içli dışlıyım. Onların konuşmalarında yanlışlık yok, yalan yok, öylesine doğallar ki..

Çocuklar ne yazık ki çocuk olamıyorlar, yaşayamıyorlar dilediğince, yaşatmıyorlar.

Kimden mi bahsediyorum? Anne babalarımızdan. Annelik babalık bize göre öyle kolay ki! Söyleriz biz yapar çocuklar. Oyna deriz oynar, yapma deriz yapmaz, sus deriz susar, otur deriz oturur vb.

Neden yaparlar acaba biz söylediğimiz için mi, doğru olduğunu düşündüğü/ doğru olduğunu bildiği için mi?

Susar, yapmaz ama hep içten içe. “Şimdi susuyorum ama bir gün benim de konuşacağım zaman gelecek” der. Belki sabredemez, bekleyemez o günü, hemen konuşmak ister: İsyan eder, bağırır, söz dinlemez.

Sonra anlamaz anne baba, sorar neden oldu, neden başarısız diye çareler arar. Bilmez ki onlara inat bilerek başarısızlığı istemiştir aslında. O kendince başarmıştır, onun isteği anne babasını üzmek, onların istediğinin aksini yapmaktır gayesi. Ve ulaşmıştır amacına, başarılıdır da.

Bir anne ile konuşuyorum. “Çocuğum başarısız” diyor. Nasıl yani diyorum. Ablası üniversiteyi kazandı, diğer ablası da hazırlanıyor. (muhtemelen o da kazanacak) Bunun –çocuğu- notları düşük. Kaç diyorum: 3, 4 diyor. Geçen yıl hepsi 5’ti diye ekliyor.

Çocuğa soruyorum, belli ki annesinden kokuyor. Kendisini bırakmış bir kenara, annesi için çabalıyor, başaramazsa anneme ne derim korkusu her halinden anlaşılıyor.

Ne olur biraz daha dikkat..

Çocuklarımıza daha saygılı, daha hoşgörülü, onların her halinde destekleyen bir anne baba olalım. Bırakın yere düşsün, sonra kendi kalksın. Ancak yanında sizin olduğunuzu görsün. Bırakın düşük not alsın. Notları almadan, sınava girmeden onlara bin bir kâbus yaşatmayın. Onlara güveninizi, sevginizi hissettirin. Başarılı olmamalarına imkân yok.

Çünkü her başarı nasıl çalışma gerektirirse, başarısızlık da çalışma gerektirir.

Sanırım burada çalışan anne babalar gibi gözüküyor.

Ne dersiniz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuklara sevgiyi ''Söylemek'' yetmez...Göstermek gerek...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 18.12.2007 15:58
 

Hep derim "çocuğunuzun mutsuz bir ...." olmasını mı dilersiniz "Mutlu bir .... " olmasını mı dilersiniz. Herkes mutlu dese de pek çok insan yine kariyerde takılı kalır. Oysa mutsuz insan başarısız olur bunu hiç düşünmezler. Sadece adının önünde Prof yazsa ne olur? Kime ne faydası vardır? Okullarda da sistem çok yanlış, mesela Resim Müzik gibi dersler seçmeli olmalı veya not verilmemeli, 40 çocuğun 39 u o branşta ilgisiz yazık o bir tane belki büyük ressam olacak belki büyük müzisyen olacak belki büyük sporcu olacak ama 40 kişinin içinde körelip gidiyor. Nedense bu düşünceme bu tip kabiliyet ve aşk gerektiren derslerin öğretmenleri de sıcak bakmıyorlar.

sedataydın 
 17.12.2007 18:26
Cevap :
teşekkürler..  18.12.2007 9:24
 

Yazınızda kendimi gördüm..Bu tür problemleri sondan eğitim kategorisinde yazdığım son bloğumda bende yazdım..Çocuklar anne babalar için not almaya çalışıyorlar...Birde dediğiniz gibi biz neyi istersek, neyi beğenirsek, ne giy dersek hep bir tersini yapma durumları mevcut...Etkiye tepki durumu sanırım.....Not alır almaz annesini arayıp ''sevindin mi anne ''diyen çocuklarımıza biraz fazla yükleniyoruz sanırım...saygılar

Sema CURUK 
 14.12.2007 23:52
Cevap :
sema hanım katkınız için teşekkürler.. günümüzde çocuklarımıza yoğun bir bilgi akışı var. ayrıca özgüvenleri yüksek aslında ve birey olarak kabul edilmek istiyorlar.. Coşkun BOZKURT  17.12.2007 9:28
 

Anne babaları bu tutuma iten, sadece onların hırsları, sevgisiz yada hoşgörüsüz olmaları değil. Eğitim sistemindeki yanlışlar, anne babaları ve tabi ki öğretmenleri başarıya endeksli hale getiriyor.

moonlight1 
 14.12.2007 12:22
Cevap :
sevgili moonlight1 elbette haklısınız.. Benim yorumlarım bir yaklaşım.. Çocukların etkilendikleri olaylar yüzlerce hatta binlerce. Teşekkürler..  17.12.2007 9:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2120
Kayıt tarihi
: 05.11.07
 
 

1978 Muğla Milas doğumluyum.Öğrenim hayatım nedeniyle İzmir' de uzun yıllar yaşadım ve hala İzmir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster