Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
738
 

MB’nin yeni çehresi; yazmak isteyen her yerde yazar

MB’nin yeni çehresi; yazmak isteyen her yerde yazar
 

no stress! no panic!


Şu BLOK gibi blog sitesinin neresini beğeniyorsunuz, hiç anlamıyorum…

İnternetteki yeni medya yapılanmalarını hiç incelemiyor musunuz? Hiç MB’un şu andaki BLOK yapısına benzer bir yanları var mı?

MB’un şu andaki demode ara yüzü gibi bir tane kaldı mı? Bir yenilik yapılırken, bir şeyler de düşünülüyordur, değil mi?

Okuyucu açısından rahat takip edilebilir olması, kullanıcı açısından da hantal olmaması gibi bir sürü medya arayüz kriterlerini bir araya getiriyorlar, tasarımcılar da tasarlıyor ve kullanıma açıyorlar.

MB’u, siz, sadece kendiniz için mi okunur ve izlenir olsun istiyorsunuz, yoksa MB dışındaki okuyuculara da mı hitap etmek istiyorsunuz? Önce bunun bir kararını verelim.

Ha, diyorsanız ki biz sadece birbirimiz okuruz, lunapark, tatil köyü, gül bahçesi, oyun parkı v.s (daha aklıma gelmiyor, şimdiye kadar bir dolu benzetmeler yapıldı) gibi yaklaşımlarla burayı bir aile müessesesi gibi görür, yazıları bu dar çerçevede okur, hal hatır sorar,birbirimizle chat alanı haline dönüştürür, canımız istediği zaman da yazarız diyorsanız, internette böyle blog yapılanmaları çok arkadaşlar! İlle de MB da yazmanız gerekmiyor.

Diyorsanız ki, ben yazıyorum ama yazılarımı MB dışından da okuyucular okusun, yorumlasın istiyorum… şiirimi, makalemi, günceli, denemelerimi, öykülerimi v.s her kesimden herkese duyurmak istiyorum diyorsanız, yani yeni medyanın bir kolu da biz olalım diyorsanız, işte o zaman aile müessesi gibi düşünmeniz, nostaljik takılmanız, yapılan her şeyi eleştirmeniz ama hiç çözüm önermemeniz tuhafın tuhafı oluyor!

Burası bir blog arkadaşlar, B-L-O-G !

Herkese açık bir site, milliyet.com.tr nin de bir uzantısı. Öyle bahçe mahçe değil, üyelerden oluşan içe kapalı bir aile müessesesi ya da emekliler kahvesi, öğretmenler lokali hiç değil.

İnsanlar emek vermiş, bir şeyler üretmeye çalışmışlar…nedir bu kazan kaldırıp, yok beğenmedim, yok şu, yok bu, yok eskisi nostaljikti, ısınamadım v.s.

Bir güne bir gün de öneriler getirin lütfen, boyna eleştirmek, boyna yok şu böyle şu şöyle diye söylenmek. Bir kere olsun da sizlere bu olanağı sağlayanlara teşekkür etmemek (edenleri tenzih ederim).

Bir de diyorsunuz ki site yenilenmeden önce keşke bizim de görüşümüz alınsaydı...geçen sene editör size e-posta göndererek yenilik yapılacağını bildirdi ve bu konuda önerilerinizi istedi. Kaç kişi yanıt verdiniz? !!! Şimdi yapılanı eleştirirken bunu da bir düşünün lütfen.

Bir de isteyen orada isteyen burada yazsın deniliyor!...çocuk oyuncağı mı bu, MB'un ciddiyetini böyle mi sağlayacaksınız? Nerde görülmüş aynı sitenin iki ayrı versiyonu?

İyi ki yönetim siteyi kapatmıyor...millet bizim kaprisimizle, nazımızla mı uğraşacak!

Gelelim yeni siteyi neden beğendiğime;

Öncelikle son derece kolay anlaşılır, kullanılır, sade, aydınlık, ferah , ter temiz bir site olmuş. Ha yazı karakterlerini seçemiyor musunuz, o zaman göz doktoruna müracaat, ya da google sayfa özellilerinden yazı karakterini büyütürsünüz. Eski sitedeki içerikler hepsi birbirinin içinde, tık nefes olmuş gibiydi. Yeni sitede gösterimler hava almış.

Sosyal medya bağlantısı olmayan, interaktivite sağlamayan blog yapılanması mı kaldı dünyada, bi araştırın bi inceleyin. Sosyal medya bağlantısı kullanmayı bilmiyorsanız, tabii ki yakınırsınız benim yazılarım neden okunmuyor, neden tavsiye edilmiyor diye. Facebookta twitterda yazılarınızı paylaşın, madem yazarım diyorsunuz.

Yeni sitede facebook ile giriş yapabilme, sadece blogu değil, galeriyi ve yazarı da paylaşma, en önemlisi de facebook ile yorum yazabilme özelliği getrilmiş. Galerilerde her resme ziyaretçilerin yorum yazabilecek.

Bloglara gelen yorumlar önemli. Sizler demiyor muydunuz, yazıyı gösteren, zenginleştiren yorumlardır diye… Alın işte size yorumlar ön plana alınmış. Anasayfada yer alan son yorumlananlar modülü ve yanındaki sekmeler, her bir kategorinin sayfasında o kategoriye göre değişiyor. Ayrıca yazar sayfalarında da yazarın okunma ve yorumlanma rakamlarına göre blogların verilmesi de son derece hoş olmuş.

Kategorilere ulaşmak daha kolay. Listeden seçmeli (mesela anasayfada en yeniler’in yanındakiler) yapı yerine sekmeli yapı kullanılmış, bu da kolay kullanımı ve sayfa geçişliliğini arttıracaktır.

Anasayfada galerilere daha fazla yer ayrılmış sanırım video sitemi de ileride devreye alınacaktır.

Evet konsept olarak büyük bir değişiklik yok, ancak ara yüz değişikliği bile başlı başına önemli. Kaç yıldır aynı sayfaya baka baka bıkmadınız mı, sıkılmadınız mı? İnternet sitelerinin ömrü genelde 5 yıldır ve yenilenmek durumundadır. Yoksa ilgi ve takip azalır. MB da son yıllarda bu sıkıntıyı yaşıyordu.

Ben sadece şunu öneriyorum; her sabah editör bir gündem belirlesin…bu siyasi, ekonomi, magazin, yaşam, her konuda olabilir ve bu konuda yazılan yazılardan ki bu konu güncel olmak durumunda, yine kendilerinin seçeceği 3-4 yazıyı “gündemde öne çıkanlar” ya da “gündemi yorumlayanlar” gibi bir başlıkla ön plana çıkartmak. Bu siteye ivme kazandırır diye düşünüyorum.

Blog kategorsini de iğdiş eden tasarımcıyı tebrik ediyorum…meşhur olmak ya da reklam yapmak istiyorsanız kendi kategorinize, sağdaki koridoru takip edin, ahanda orada…

Hadi bakalım, pamuk elleriniz klavyeye…az laf, çok yazı! Unutmayın biz blog yazarıyız, talk showcu değil.

Isınırsınız, alışırsınız, çok ön yargılı olmayın derim....yazmak isteyen her yerde yazar.

Hadi kolay gelsin…:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size yorum yazayım derken tümceler öyle uzadı ki, demek ki söylenecek şeyler kalmış diye düşündüm ve blog yazdım. Yazdıklarınızın bir kısmına katılıyorum. Ama anlayamadığım tepkilerin duygusallığı. Sadece sizinki de değil, yani sanal bir ortamda duygu ve düşünce paylaşımının buralara kadar gelmesi çok ilginç. Böyle durumlarda psikolog olmayı çok istediğimi anlıyorum. İnsanların hasta oldğunu düşündüğümden değil, davranış ve duygu çeşitliliğine olan ilgi ve merakımdan. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 07.09.2011 11:26
Cevap :
Konu ile ilgili son yazınızı okudum. Yine objektif ve son derece somut bir irdeleme olmuş. Beğenilir veya beğenlimez, elbette herkes fkrini beyan edecek ancak tepkilerin duygusallıktan öte olması gerekirdi(tıpkı sizin yaptığınız irdemeler gibi) ancak böyle olmadığı gibi münferiden çok çirkin,sakil ve bayağı eleştiriler de oldu (bana gösterilen tepki gibi). Gerçi bana gösterilen tepkinin MB'un yeni çehresi hakkında yazdığım yazı ile ilgisi de yok (öyleymiş gibi yazılmış olsa dahi), tamamen geçmişteki şahsi kinlerin tetiklemesi, ortaya kusulması oldu. Keza bana yapılan tepki yorumları da aynı şekilde. Bu anlamda psikolog olmaya gerek yok:) Kişisel hazımsızlıkların bir vesile ile ortaya saçılmasına izin vermek (ki rahatlamaları açısından) ve hiç muhatap olmamak en doğrusu:). Teşekkürler, sevgiler  08.09.2011 8:04
 

Ümit Bey uyarmasa uyanmayacaktım:) Blog kategorisi kalkmamış ki!! Sanırım, birçok arkadaşın düştüğü hataya ben de düştüm! Ana sayfada "Blog Kategorileri"ni tıkladığınızda "Blog" kategorisi yok! Oysa yeni blog girdiğimizde karşımıza çıkıyor. Benim yoğun olarak kullandığım bir kategori değil ama çok sevdiğim arkadaşlarımı birbirlerini kıracak boyutta infiale sürüklediği için kalktığına sevinmiştim. Sevgiler, iyi bayramlar.

Ata Kemal Şahin 
 28.08.2011 6:27
Cevap :
Sevgili Ata Bey...değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim...sevgiler  28.08.2011 12:35
 

Editörün belirlediği gündemi falan istemiyorum... Size ne hem? Bir de böyle yenilikçi çncü ilerici falan tipler vardır ya her şeyin en iyisini bilirler... Yen blog ,şlevsel mi ona baktınız mı? hayır? :)))))))) "ben en akıllıyım! En hümanistim!" he rşeyi bilirim! O her kabileye bağımsızlık, her eve krallık.. Paramparça olalım şizofren benliğim kaşınıyor! hepiniz salaksıznı bir ben akıllıyım!" Offf kusura bakmayın da cidden sıkıcısnız :)

Ögeday 
 27.08.2011 20:51
 

geçen sene gelen o bilgi mail'inden sonra da ben önerilerimi bildirmiştim. En önemlisi de yorum penceresi açıldığında e-günceyi okumaya devam edebilme imkanının sağlanmasıydı. Bu sorun hallolmuş. Blog kategorisinin kalkmasına da sevindim. İster istemez gerginlikler yaşanabiliyordu. Ve de site artık pırıl pırıl. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 26.08.2011 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2319
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster