Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
298
 

Mehmet Ağar

Mehmet Ağar, bildiğim kadarıyla, kaymakamlık, valilik, emniyet müdürlüğü, emniyet genel müdürlüğü, bakanlık, parti başkanlığı yaptı. En son Dyp ile seçime girdi başbakan olmak istedi. Acaba başbakan olsaydı Türkiye nasıl bir ülke olurdu?

Basından bildiğimiz kadarıyla, Ağar bu Susurluk ergenekonunun merkezinde yer alıyor. Örneğin Çatlı'nın pasaportunda mı silah ruhsatında mı ne, imzası var. Başka bir sürü olay da adı geçiyor ve çoğu kişi olayların aydınlanmasını ona bağlıyor.

Bu kişinin yaşam öyküsü de ilginç, bundan yaklaşık belki on sene önce kızını, daha yaşamının baharında, hastalık nedeni ile kaybetti, üstelik sürüncemeli ve kötü bir şekilde kaybetti. Bunun derin acısını yaşadığını tahmin etmek zor değil, yüreğinin ölümünü yaşadı. Son 40 yıldır sayısız yürekte yaşanmış yürek ölümünü yaşadı.

Bir iki yıl öncesinde, beklenmedik bir çözüm ileri sürdü, anaların acılarına dikkat çekerek, düz ovada siyaset önerdi.

Bunu öneren çok idi, ama bizzat dağda, delikte, çukurda silahla siyaset yapanlarla ortak çalıştığı ileri sürülen birinin bunu söylemesi çok anlamlı idi.

Bu kanımca, derin devlet teorisinin çöküşünü ifade ediyordu. Bunu, belki ifade edecek tek kişi de Ağar idi. Çünkü, bu örgüt içinde kamuyonda adı bilinenler çoğunlukla tetikçi idi. Yani işin teorisi üzerinde kafa yormayan, sadece uygulayan.

Kurşun atan şereflidir yiyen de şereflidir, sözü safsatadır, bu jargon suçların üzerini kapatamaz. Masum adamı kurşunlayan şerefli olamaz. Suçluyu da kurşunlamak şerefli olamaz. Suç işlemek şeref olamaz.

Artık, bu hamasi jargonun altında yatan teori çökmüştür, hem de feci bir şekilde. 50 bin genç insan ölmüştür. Milyonlarca insan mağdur olmuştur. Fakir ülkemizin ekonomik değerleri, ithal edilen silahlarla, uçaklarla vs. yabancı ülke insanının kıçının konforlu koltuğu olmuştur. Dibine kadar sömürülmüşüz bu yolla. Biz birbirimizi yedikçe, adamların kıçları daha da rahata ermiştir.

Bunu görecek kişi ancak Ağar'dır. Bu teorinin iflas ettiğini, bugün yaşananlara bu teori ile yapılanların yol açtığını görmelidir. Şiddetin şiddeti doğurduğunu görmelidir. Dtp'lilerin, mücadelemiz başarıya ulaştı demelerine, 40 bin insanın ölümünü normalleştirmelerine yol açtığını görmelidir. Sadece bu da değil, toprak talepleri şimdiden başladı. Zayıf yapılı bir Türkiye'de bu talepler arkasında kütleselleşen bir halkı kim durdurabilir, durdursan bile bu ne kadar insanın hayatına mal olabilir?

Ağar, Türkiye'nin yüzünü ağartmalıdır. Kendisini feda ederek bunu yapmalıdır. İşte ancak o zaman bu kadar kanın üzerinde yaşayan insanlar olmanın utancından kurtulmaya ve şereften bahsetmeye başlayabiliriz. Bunu yapabilecek benim gördüğüm tek kişi Ağar'dır. Çünkü bu kapasiteye sahiptir.

Evet, Ağar, başbakan olsaydı belki bu yolda ilerleyecekti, daha kademeli ve kontrollü yapacaktı. Ama artık ülke kontrolden çıkmaya başlamış durumda. Bunun en önemli nedeni, bazı insanların ülkemizi seviyoruz diyerek ülkede doğrudan ya da dolaylı olarak insan kıyımına başlamasıdır ve bunun yol açtığı reaksiyonlardır. Bu son 40 yılı kapsamaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Adınızı yanlış yazdığım için özür dilerim, Aydın Bey...Herhalde kafamın bulanık bir anına geldi. Selamlar.

cdenizkent 
 12.01.2009 11:53
Cevap :
Estafurullah und no problem.  13.01.2009 16:30
 

Merhaba Ali Bey...Susurluk davasında adı çok geçmesine rağmen, Ergenekon davasında önemli bir suçlamaya tabi tutulmaması benim ilgimi çekti. İlerde ne olur bilemem. Ama sanıyorum ki, Ağar ve ekibi gerçekten devlet için çalışmışlar. Eğer Ergenekon'a meyilli olsaydı şimdiye kadar kokusu meydana çıkardı diye düşünüyorum.Bilemiyorum...Selamlar.

cdenizkent 
 11.01.2009 9:47
Cevap :
Yakınlarda, Ağar Susurluk için, her şeyi MGK kararları ile yaptım demiş.. Keşke bunları açıklasa da, suç teşkil eden şeylerse, 5 tane general değil 50 tane general tutuklansa. Ama adil bir şekilde şimdiki gibi hukuksuz bir şekilde değil, hukuğu savunanlara darbeci diyorlar, bunlara ise ben ergenekoncu diyorum.  11.01.2009 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 991
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster