Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1243
 

Men of bitch in Menbiç: 3. Dünya savaşına bir adım daha...

Men of bitch in Menbiç: 3. Dünya savaşına bir adım daha...
 

Dünyadaki tüm terör örgütlerini oluşturup yöneten güç; ABD...

Üstelik bunu Edward Snowden gibi bizatihi CIA'de çalışan adamlar defalarca kez söylemiş olmasına rağmen. İngiliz Ordusunun elit subaylarının birçoğu IŞİD ve PKK-YPG'nin içinde defalarca kez yer almasına karşın...

Gelelim Menbiç'e ve "men of bitch in Menbiç" durumuna... ABD bölgeye insanlık dışı şekilde yerleştirip etnik kıyım yaptırdığı PKK'yı en azından bir süreliğine havadan korumama kararı aldığını söylüyor.

Tabi Delta Force'un Türk askerine saldırmaması için bir gerekçe yok bu durumda. PKK-ABD'li teröristlerin bunu deneyecekleri belli. Sözü uzatmanın alemi yok; bu ne anlama geliyor peki?

Son derece açık; bu büyük devletlerin ve bölgesel aktörlerin çıkarlarının sınırlarını ve güçlerini belirleme noktasına geliyor demektir. Bugün internetten Suriye'nin an itibariyle olan haritasına bakacak olursanız IŞİD ve PKK'nın kapladığı yer ile Suriye rejiminin kapladığı yeri açıkça görebilirsiniz. IŞİD+PKK alanları ABD'nin Suriye'den kopartma potansiyeli olan bölgelerdir. 

Suriye rejiminin etkin olduğu bölgeler ise Rusya'nın etki sahasını göstermektedir ve oldukça daralmış durumdadır. 

Tüm bunlara ek olarak bir de ÖSO bölgeleri var elbet. ABD'nin derin devletinin bir kısmı bunları desteklese de bir kısmı da vahşice öldürülmeleri için elinden geleni yapmaktadır. Peki bu ne demektir? Yani bu adamlar ABD hesabına çalışmamaktadırlar ancak ABD çıkarlarına hizmet ettikleri noktada destek görmektedirler.

Türkiye'nin Suriye'ye girmesiyle birlikte işe bir üçüncü boyut da eklenmiş bulunmaktadır. ABD ve Rusya'nın yanısıra Türkiye'nin çıkar sahası... Gelecekte Türkiye'nin çıkar sahasının sınırlarını göreceğiz ve bu sahanın ABD çıkar sahası ile kesişmesi durumunda neler olacağına şahit olacağız.

ABD, kuduza bağlaması için beslediği elemanlarının Menbiç'te Türk ordusuna saldırması için neler planladığını yakında gösterecektir. Rusya ve İran'ın elinin burada armut topladığını düşünmek de salaklık olacaktır.

YPG-ABD-PKK terör örgütleri sahada yalnız bir Türk ordusuyla karşı karşıya olmayacaktır. Karşılarında gözle görülmez durumda Rusya ve İran desteğini de göreceklerdir. Bu desteğin ne kadar samimi olacağını bilebilmek henüz güç. Ancak bu desteğin samimiyeti oranında gelecekte güçlü bir Rus-İran-Türk ortaklığı göreceğimiz kesindir.

Geçmişte yazdığım üçüncü dünya savaşı analizinin bir kısmı tutmuş durumdayken bir kısmı günümüz şartlarında değişikliğe uğramış durumdadır. Merak edenler bu analizi de okuyabilirler (OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bugün o analize dair kısa vadeli bir güncelleme yapacak olursak Türkiye ve Rusya'nın olduğu cephenin ABD cephesine karşı bir adım daha birbirine yaklaştığını söylemek mümkündür. Bu yakınlığın derecesini ise sahada ordumuza verilen desteğin kalite ve samimiyeti gösterecektir.

Tüm bu süreç gelecekte bir şekilde Türkiye'nin NATO veya AB'den çıkmasıyla da sonuçlanabilecek midir? AB kısmı zor ama ABD bu kafayla giderse NATO kısmı çok uzak ihtimal görünmüyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazar..Amerika hakkında düşündüklerinde yerden göğe kadar hakkınız var.zaten bu ceberrut devletin gelecekte neler yapacağını içlerinden çıkan Friedman "Gelecek 100 yıl" kitabında yazdı.Ancak yazar ismi olarak onlardan birinin adını "Jack" neden kullanıyorsunuz anlayamadım.Selamlarımla..

mustafa semih arıcı 
 31.08.2016 18:12
Cevap :
Kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Amerika konusunda aklın yolu bir. Bizi yok etmek gibi bir amaç için 100 yıldır çalıştıkları belli. Hiçbir zaman bizimle bir ortaklık kurmayı istemediler ve istemeyecekler de. Tek dertleri yok etmek... İsmime gelince, bu takma ismi yaklaşık 20 yıldır kullanıyorum. Bunun bende gençlik yıllarındaki internet kafe oyunlarından kalma bir hatırası var, aslında hepsi bundan ibaret, Amerikanlarla en ufak alakası bile yok; olmadığını da yzılarımı okuyarak net görebilirsiniz. Saygılarımla...  31.08.2016 23:03
 

Şu Suriye kadar lağım çukuru; akreplerin, çıyanların kaynaştığı bir yer dünya tarihinde ender görülmüştür. Yumruğu olan herkesin arkadan, belden aşağı kalleşçe vurduğu bu iğrenç coğrafyadan ülkemizin en az zararla kurtulması için Allah'a dua etmekten başka yapacak bir şey yok galiba?

mustafa semih arıcı 
 30.08.2016 20:52
Cevap :
Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Söylediklerinize aynen katılıyorum. Suriye için şu anda yapabileceğimiz en iyi şey bulduğumuz her fırsatta yer yüzündeki bozguncuların ellerini kurutması için Allah'a dua etmektir. Allah ülkemize yardımcı olsun. Amerika'nın binlerce teröristi onbinlerce katili ve üstün bir teknolojisi olabilir. Yalnız bizde olan bir şey onlarda yok; Allah'a iman. Zaman bize onların vahşetinin mi yoksa Allah'ın kudretinin mi daha yıkıcı ve kati olacağını gösterecektir. ABD, teröristleri, askerleri ve tüm katil ordularıyla ülkemize saldırsa da son hüküm Allah'ındır. Bunu tüm dünya görecektir. Nasıl ki Firavun tanrı olduğuna inanacak kadar güçlü bir devlet olduğu anda yok oldu, Amerika'da yok olacaktır. Bu kadar bozgunculuk Kuran'da da lanetlenmiş bir davranış türüdür. Dua etmeye devam, Allah kendine imanla çarpışan yiğitlerimize yardım etsin, onları muzaffer eylesin...  31.08.2016 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2154
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster