Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1112
 

Milliyet Blogdan istifa yazısı

<ı>

<ı>

Veda Yazım

Milliyet Blog’a 07/09/2006 tarihinde üye oldum. Bu güne kadar 76 tane yazı gönderdim. Bunlardan 74 ‘ü yayınlandı (19’unu daha sonra taslak haline getirdim, 55’i halen yayında).

2 tanesi ise reddedildi. Red gerekçeleri aynen şöyleydi:

<ı>“Sayın Verşan Gür, Yazınız, Milliyet Blog sitesi için belirlenen yayın çerçevesine uygun bulunamamıştır. “

Saygıyla karşıladım. Buraya üye olurken koşulları kabul etmiştim. Yayın ilkelerine aykırı bulduklarına göre yapacak bir şey yoktu. Zaten reddedilen <ı>“Islatma Literatürü” adlı yazımı –açık söylemek gerekirse- ben de pek beğenmemiştim.

Ama “<ı>Müridliğin Yadsınamaz Huzuru” adlı yazımı titizlikle elden geçirmiş Milliyet Blog’u hukuki sorumluluk altına sokmayacak değişiklikler yapmış, isimleri çıkartmıştım. Yazı mürşit bulma ve mürit olma psikolojisini analiz etmeye çalışan, bir insanı, insani vasıflarının en başında gelen bireysel kimliğini bırakmaya, düşünce mekanizmasını bir başka insanın emrine sunmaya, ruhunu, bedenini, en temel kişilik haklarını gönüllü olarak başka bir insana terk etmeye irdeleyen, kul olmanın psikodinamiklerini keşfetmeye çalışan biraz da ironik bir yazı idi.

Reddedildi, canım sıkılmıştı ama yapacak bir şey yoktu. Milliyet Blog’un ilkeleri böyleydi demek ki...

Bu iki yazım dışında bir sorunum olmadı. Belli ki yazılar titizlikle bir ön elemeden geçiyor ve yayına veriliyordu. Hatta bu konuda Milliyet Blog editörlerine teşekkür borçlu olduğumu da belirtmek isterim. Çoğu yazım –diğer blog yazılarında bahsedilen uzun süreler- beklemeden yayına veriliyordu. (Kendilerine –giderayak- bir de eleştiri yönelteyim; başlıklarda bütün kelimelerin ilk harfinin büyük harf olması gereğine dikkat edilmiyor.)

Bu arada yazılarıma katkı veren değerli yorumlar yapıldı, mesajlar aldım, bayramlarım, yeni yılım kutlandı, bir çok dostum oldu. Milliyet Blog ortamını seviyordum. Ayrıca Milliyet Blog’da bir çok değerli yazarı tanıma şansım oldu, çok kaliteli yazılar okudum. Bu yazıları izleyerek Milliyet Blog’un <ı>yayın çerçevesi hakkında bir fikre de ulaştım.

Ta ki 13/10/2008 tarihinde yayınlanan bir yazıyı görene kadar.

Şimdi burada sansüre, fikir ve sanat eserlerini, düşünceleri yasaklamaya tamamıyla karşı olduğumu, tek ölçütün telif hakları, kişilik haklarına açık ve tartışmasız saldırı ile açıkça suça teşvik olması gerektiğini savunduğumu, farklı fikirleri okumaktan zevk aldığımı ve bunların geliştirici bir etki yaptığını düşündüğümü belirtmek isterim ki aşağıda yazdıklarım bunun ışığında ele alınsın.

Evet; Milliyet Blog’da sık sık tanıtımı yapılan bir yazı dikkatimi çekti. Yazıda bir efendiye kul olmanın, bir mürşide mürid yazılmanın yöntemi anlatılıyordu. Şeyhin bir fotoğrafının da konulduğu yazı ilginç bir yazı sayılabilirdi. Yazarın ve yazının adını verip vermemekte tereddüt ettim ve vermemeye karar verdim, amacım başka birisinin yazısının sansürlenmesini önermek veya değerini küçültmek değildi. O yazının tartışılmasını da hiç istemiyorum. Esasen yazarın diğer yazılarını ve samimi, naif ama kuvvetli üslubunu çok beğendiğimi de kaydetmem gerekir.

Sorun Milliyet Blog’un nasıl ilkeleri varsa, benim de ilkelerimin bulunmasıydı. Mürid olmayı savunan bir yazı yayınlanacaksa bunu eleştiren bir yazının da yayınlanması gerekirdi. Eğer yayınlanmıyorsa benim artık burada bulunmama imkân yoktu.

Milliyet Blog’un çalışkan editörlerine, değerli yazarlarına, aralarında yer almaktan her zaman büyük zevk aldığım tüm blogculara teşekkürlerimi sunmak isterim.

Hoşça kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstifa elbette tek taraflı bir irade ve MB'den istifa kararınıza saygı duyuyorum. Ayrıca gerekçeniz de - o yazıyı görmedim ama-çok çarpıcı ve buraya yakıştıramıyoruz. Bazen ben de MB editörlerini anlayamıyorum. Benim de bazı yazılarım garip gerekçelerle reddedildi. Bir çok güncel yazı ise gündemi kaybedecek şekilde geç onaylanınca ya da onayı beklemeden ben sildim. İktidarın baskısından çekiniyor da olabilirler. Ben de istifa etmedim ama yazı sayımı oldukça seyreltmiş bulunuyorum.Başka blog sitelerine de yöneldim. Ülke koşulları MB'yi de ekliyor sanıyorum. Umarım "Bu gitmeler gitmek olmaz" ve dönüşünüz muhteşem olur. Saygılarımla..

Turbest 
 10.02.2010 1:24
 

elbette karar sizin saygımız sonsuz ama yokluğunuz hissedilecek burada emin olun...

beenmaya 
 31.10.2008 12:35
Cevap :
Teşekkür ediyorum.  31.10.2008 13:49
 

Merhaba Verşan Bey, yazınızı şimdi görebildim. Blogdan uzak kaldığım bir dönemde çıkmış. Çeşitli nedenlerle burayı terk eden birçok kişinin gidişine üzüldüm ama sizinki tam bir şok oldu benim için. Bahsettiğiniz yazıyı göremedim. Ama hangi yazı veya fikir olursa olsun, eleştirilebilmelidir. Tabii kişisel saldırı ve hakarete sapmadan... Sizin iyi bir hukukçu olarak öyle bir yola sapmayacağınızı zaten biliyorum. Herhalde editörler polemik çıkmasın diye yazınızı reddetmişlerdir ama size bunu açıkça söyleseler daha iyi olurdu. Kararınıza saygı duyuyorum. Ancak naçizane önerim ve arzum her şeye rağmen tekrar aramıza dönmenizdir. Bence böyle bir konu için değmez. O eleştirmek istediğiniz türden yazı ve yaklaşımlara itiraz etmenin yine en iyi yolu burada kalmaktır. Lütfen geri dönün. Selam ve saygılarımla...

Murakami 
 22.10.2008 15:22
Cevap :
Teşekkür ederim değerli Celal bey, ben de bu kararım nedeni ile üzüntü duyuyorum. Ancak elimden gelen bir şey ne yazık ki yok. Tabii yazımı görmediğiniz için bir değerlendirme yapma şansınız ne yazık ki olamayacak (aslında yazım başka bloglarımda yayında). Samimi yaklaşımınız için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.  22.10.2008 19:08
 

3-5 gun once, tesadufen, ilk defa bir yazinizi okumustum. Daha sonra diger yazilarinizi hafta sonunda okumak uzere ara vermistim. Bugun veda yazinizi gordum. Sizi anliyorum; benim de bir yazim, yazarlarin resimlerini fotoshopta degistirdigim icin, kabul edilmedi :) Insanlarin saka anlayislari bir cok faktore bagli oldugundan -cografya gibi- sineye cekmesi cok zor olmadi. Dolayisiyla karakterimde bir delik acilmadi, galibaaa...Yoksa hafiften bir delik acildi da onardim mi bilmiyorum :) Ancak gecen 10 yilda ara ara yazdigim forumun, bir baska forum yazari arkadasimin yazilarini kirpmasi sebebiyle protesto edip "gelecek yil gorusmek" uzere deyip 9 aylik bir ara vermistim. Bu yontem etkili oldu, cunku forumda kisi sayimiz cok fazla degildi. Ayni etkiyi burada gostermese de boykotunuzu belirtip benzer bir protesto molasi/arasi verdiginizi belirseniz nasil olur ? Soz, bu 6-9 aylik arada butun yazilarinizi okuyup, ayni olay tekrarlandiginda sizinle nadasa cikacagim :) Sevgilerimle.

Benchwarmer 
 17.10.2008 4:38
Cevap :
Teşekkür ediyorum.  17.10.2008 10:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 4359
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul'da 21 yıldır serbest avukat olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster