Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '06

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
17453
 

Mordoğan'da turkuaz keşif

Mordoğan'da turkuaz keşif
 

Öncelikle belirtmeliyim ki bu sezon ilk kez gittiğim Mordoğan önceki yıllardaki güzelliğinden, sakinliğinden, insanı dinlendiren dokusundan birşey kaybetmemiş. Denizi yine aynı deniz, hatta biraz daha temizlendiğinden bile söz edebilirim. Kocakum plajında zaman zaman duyduğunuz teknelerin mazot kokusunu bu haftasonu hiç duymadım. Sanıyorum yeni limanın açılmasının olumlu bir sonucu olsa gerek.

O, yılan gibi kıvrılan sağ tarafınıza kekik kokulu yeşillikleri, sol tarafınıza masmavi egeyi koyup da zevk-ü sefa içinde katettiğiniz muhteşem yolu, yol üzerindeki Gülbahçe, Balıklıova, Karapınar, Akvaryum koyu gibi sevimli yerleşimleri, kampingleri, çay bahçeleri, balık lokantaları, aslen Erzurumlu olup yıllardır yaz-kış Mordoğan'da satış yapan kokoreççisi ve de insanı tutkuyla kendine bağlayan güzellikleri hepsi ama hepsi yerli yerindeydi.

Daha önceleri birkaç kez konakladığımız Yıldız Motel'de yer olmaması nedeni ile rezervasyonumuzu Turkuaz Pansiyon'da yaptırmıştık. Mordoğan'da otel olarak sadece dört yıldızlı Aras Otel bulunuyor ki bir kez orada kaldıktan sonra bir daha orada konaklamayı aklımzımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Kargocu mantığıyla otelcilik yapmanın dayanılmaz ağırlığını yaşatmışlardı bize.

Onun dışında da birkaç tane motel ve pansiyon var. Yıldız Motel temizlik, odaların kullanımı ve konumu itibarıyla hoş bir yer. Ancak işletmecileri yani sahipleri için aynıyorumları yapmak çok da mümkün değil. Bir turistik tesis sahibinden ya da işletmecisinden beklenecek en önemli ve olmazsa olmaz özellik olan güleryüz ve samimiyetten biraz uzak görünüyorlar. Sabah verdikleri kahvaltılarda da tabiri caizse sineğin yağını hesap etmekteler.

Bu haftasonu ilk defa kaldığımız Turkuaz Pansiyon ve sahipleri gerçekten bizi çok şaşırttı. Turkuaz, Yıldız Motel'e göre fiziksel şartları itibarıyla biraz daha mütevazi ve yetersiz kalabiliyor. Mesela Yıldız tüm odalarına klima taktırmış, odaları zaten biraz daha geniş ve yatakları da daha iyi. Ancak işte dananın kuyruğu burada kopuyor:

Turkuaz'ın sahibi Tevfik Bey, Hatay'lı. Uzun yıllar Mordoğan Aras Otel'de çalışmış ve iki yıldır bu pansiyonu işletiyor. Bir de yeni liman mevkiinde apart evleri var. Tevfik Bey tam bir iletişim uzmanı. Kendisine söylemedim ama sanıyorum Aras Otelde çalıştığı dönemde ne gördü ise tam tersini yapıyor ve çok da başarılı oluyor. Son derece cana yakın ve samimi. Tüm müşterilerine uzun yıllardır tanıdığı dostları gibi davranıyor. Eşi de kendisi gibi Hatay'lı ve öğretmen. Haftasonları ve akşamları Tevfik Beye yardımcı oluyor veo da son derece içten tavırlarıyla müşterilerin gönüllerini fethetmesini biliyor. Beş altı kişiden oluşan ekiplerinin iki gün boyunca en ufak bir falsolarını görmedim dersem inanın yalan olmaz ve abartmış da olmam.

Mordoğan da en çok eksikliği hissedilen konuların başında istediğiniz gibi yemek yiyememe problemi gelir. İşte ilk defa o çok sevdiğim ve sekiz senedir müptelası ve müdavimi olduğum Mordoğan'da nerede ve neyemeliyim sıkıntısına düşmedim. Turkuaz, aynı zamanda çok da başarılı bir mutfağa sahip. Çok güzel ızgara çeşitleri, et-balık-tavuk-köfte alternatifleri, Hatay işi içli köfteleri, pancar turşusu, haydari gibi taze ve enfes mezeleri, zeytinyağlı ev yemekleri ve çeşitleri ile iki gün boyunca başka bir yere mi yemeğe gitsek sorusunu aklımızdan bile geçirmedi.

Bir diğer dikkatimi çeken nokta ise porsiyonlarının gerçekten de normalden çok daha fazla, fiyatların ise düşük olduğu oldu.

Turkuazda, o küçücük bilmem kaç odalı mütevazi pansiyonda hala keşfedemediğim şeyler da kaldı. Mesela tabelalarında "denize sıfır" bunu niye yazdılarsa artık, görülmüyormuş gibi sanki denize on metre mesafede oldukları, "yöresel ev yemekleri" amenna kabulümüz ve de "canlı müzik" yazıyordu. Canlı müzik falan görmedim, Tevfik Bey'e soracaktım onu da unuttum. O kadar çok şey konuştuk ki bu canlı müzik konusunun ne olduğu sorusu unutuldu. Mutfaklarında yukarda dolapların üzerinde bir darbuka görmüştüm hemen yanında da üç tane pirinç kaplama nargile durmaktaydı. Bunların esbab-ı mucibesini iki hafta sonra bir haftalığına kalmaya gittiğimizde ortaya çıkaracağız artık.

İşte böyle geçti bir Mordoğan haftasonu. Pazartesi sabah beşte kalktık, akşamdan hesaplarımızı kapatmıştık ve vedalaşmıştık erken çıkacağımız için. Mordoğanda gün mor ışıklarıyla doğarken denizin üzerinden, daha yarı karanlık olan pansiyonun yeme -içme bölümünde iki koltuğu karşılıklı getirip, hafif serinlikte büzüşmüşi birini gördüm. Baktım Tevfik Bey o şartlarda dahi gülerek bana bakıyordı. Apartta kalanlar da bizim gibi erken çıkacaklarmış da onların anahtarları getirmelerini bekliyormuş.

Bu tip yazıları okuduğumda birçoğunuz gibi benim de aklıma yazıların düzmece olabileceği, reklam amaçlı, para karşılığı yazdırılmış olabileceği falan gelir. Ama bu Mordoğan pek de kimsenin bilmediği bir mütevazi belde, ama bu Turkuaz üç-beş odalı bir mütevazi pansiyon, e bendeniz de sizlerin okuduğu bildiği asıl işi bir ihracatçı firmada yöneticilik olan, ama yazmaya ama okumaya ama gezmeye ama yemeye ama içmeye aşık olan bir mütevazi insanım.

Yorumu size, zevki ve yaşamayı isteyene bırakıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu yaz ilk defa gittim mordoğana.Aras otelde kaldım katılıyorum rezaletti.Ama şuanda Mordoğanda olup Avrupa yakasında(deniz kenarında bi restoran)dalga sesleri arasında Şevval Samı dinlemek isterdim.Keyifli bi adamdı sahibide..Sözü vardı ikinci gidişimizde Şevvalin cd sini alıcaktık ondan..Çok keyif aldım bu yazınızdan.Ben tekrar gidermiyim bilmem ama siz mutlaka Avrupa yakasını deneyin.Sevgiler size

Maeglın Taralom 
 21.11.2007 20:15
Cevap :
Bahsettiğiniz restoranı çok iyi bilirim efendim. Düzgün bir çizgisi vardır. Koyun o bölgesinde, otelin tesislerini saymaz isek kendi başınadır. Nevi şahsına münhasır da bir konsepti mevcuttur. Hoşçakalnız.  22.11.2007 0:02
 

Yazılarınızı büyük bir hayranlık ve zevkle okudum fakat 'gerekçe' anlamında kullanılan 'esbab-ı mucibe' kelimesini 'esbab-mucize' diye yazmanızı affedemiyorum.Lütfen düzeltir misiniz?Saygı ve selamlarımla.. Ali Mert

Ali Mert 
 06.07.2006 11:06
Cevap :
Sayın Mert, Öncelikle nazik düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. İki haftalık bir seyahatte olduğum için yorumunuzu bugün okuma fırsatı yakaladım ve ilk olarak sayfamdaki bariz hatamı düzelttim. Türkçe'miz konusunda aşırı derecede hassas bir kişi olarak, sizin duyarlılığınızı en kalbi duygularımla paylaşıyor ve tamamen yazım hatasından kaynaklanan bu yanlışımı düzeltme imkanını bana verdiğiniz için size bir kere daha teşekkür ediyor, okuyucularımdan da özür diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.  17.07.2006 10:19
 

Mordogan´da yazlik sahibi olmayip, pansiyonda kalma pahasina Mordogan´i tercih ettiginizden bu beldeyi gerçekten sevdiginizi anlayabiliyorum. Size "Ayisigi Pansiyon" u onerebilirim. Mordogan´dan liman yoluna dogru giderken limana donmeyip devam ederseniz ve daha ilerden sola donerseniz yol sizi ayisigina goturecektir.Ayisigi, hemen denizin onunde siteleri arkasina almis bir pansiyon olup oldukça dinlendirici bir yerdir. Aksamlari çok guzel canli fasil muzik olmaktadir. Her ne kadar ben Mordoganda yazlik sahibi olsamda çogu kez Ayisigina fasil dinlemeye yada gece vakti iskelede arkadaslarimla oturup hos sohbet esliginde bira içmeye gitmisimdir. Bunun disinda, eger yillik izninizi Mordoganda geçirmeyi dusunurseniz, alternatifli ve daha ozgur bir tatil için ozellikle "Yarenler" sitesinden bir yada iki aylik yazlik kiralamanizi onerebilirim.Sahsen ben denize girmek için "kocakum" plajini hiç tercih etmem,çok pistir,"yarenler"in denizi el degmemis,tertemizdir. Iyi eglenceler...

Aykut 
 26.06.2006 19:56
Cevap :
Öncelikle nazik yorum ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.Tahmin ettiğiniz gibi Mordoğan'da yazlık sahibi değilim,ancak yazlık sahibi olsam da Mordağan'da ya da başka yerlerde kalacak küçük oteller,motel ya da pansiyonlar arar-bulurdum şu an olduğu gibi.Bu konudaki düşüncelerimi çok kısa süre içinde "Otobanlar,Restaurantlar,Beach Clublar ve Beş Yıldızlılar" başlığı altında kaleme alacağım bir yazıda ayrıntıları ile ele alıp okuyucularımla paylaşacağım. Ayışığı Pansiyonu çok iyi biliyorum ve düşüncelerinize büyük oranda katılıyorum. Mordoğan da Aras Otel,Karaburun Öğretmenevi,Yıldız Motel,Turkuaz Pansiyon,Kaynarpınar Pansiyon,sezonluk yazlık kiralama gibi birçok alternatifi yaşadım ve her birirnin ayrı güzelliği ve tadını tattım.Kocakum geçen senelere oranla biraz daha temiz geldi bana bu sene.Çocuklu tatillerde maalesef oradan başka bir yer düşünülemiyor ama derseniz ki bana favori denize girilecek yeriniz neresi diye,cevabım hiç düşünmeden bir kaynarpınar,iki ayı balığı olurdu...  27.06.2006 8:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3637
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster