Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
5290
 

Muhteşem Yorumcu: Ayşe Taş

Muhteşem Yorumcu: Ayşe Taş
 

O'nu ilk dinlediğimde Konya'da askerdim. Yedek subay okulundaydım ve düzenlenen Garnizon Gecesi için, radyo deneyimim gözönüne alınarak, ne olur ne olmaz diye gecede görevlendirilmiştim. Çeşitli sanatçılar sahne aldı, çaldı söyledi ve gecenin finaline sıra geldi. Yeşiller içinde ufak tefek bir kadın, hoppidi hoppidi koşarak çıktı sahneye, "Ay çocuklar, odam çok dipteymiş, ben sazları duymadım. Keşke haber verseydiniz..." diyerek. İlk şarkısı bitince bütün samimiyetiyle de anlattı bu gecikme nedenini ve özür diledi. Birbirinden güzel dört şarkı seslendirdikten sonra -ki oldukça ağır eserlerdi- şen şakrak eserlere girdi ki ne giriş!.. O ağırbaşlı komutanlar bile oynayacak sandım, o kadar coşkulu, o kadar candan söylüyordu!..

İsmi aklımda kalmış işte. Bir kaç yıl sonra Hasan'ımla TRT 4'te bir konseri izlerken duydum anonsu, "Sanatçımız Ayşe Taş..." diye. "Aaa, ben bu kadını tanıyorum, askerdeyken konser vermişti." dedim. "Hakan, Ayşe Taş çok değerli bir sestir. Ankara'da her konserini izlemiştim bir ara, 'Sen hep beni mi takip ediyorsun?' demişti gülerek." dedi cankuşum da!.. İşte TRT'nin, ne TRT'si, Türk Müziği'nin en değerli seslerinden birini derinden sevmeye başlamam da böyle oldu!..

Sesinin kıvraklığı mı desem, o doyumsuz rengi mi desem, o sesi hep en uygun biçimde kullanması mı desem, usülüne uygun okumaktan vazgeçmemesi mi desem... Ben bu kadını her yönüyle seviyorum!.. Kermes'te Bergama'ya geldiğinde annem konuşma fırsatı bulmuş. "Oğlum sizi çok sever, hatta mektup yazmıştı." demiş. O da bütün içtenliğiyle "Ama bana gelen bir mektup olmadı, yoksa mutlaka yanıt veriyorum. Zaten bize öyle çok yazan olmaz." demiş. (Bu konuşmayı öğreneli 4 yıldan fazla oldu ve ben hâlâ oturup bir mektup yazacağım. Salak kafam)!..

Ayşe Taş, Türk Müziği'ni, bu geleneğin gerektirdiği gibi yorumlayan bir ses!.. Üstelik nasıl bir sestir ki, Hüseyni'ye de, Rast'a da, Hüzzam'a da ve daha nice makama da bu kadar iyi gider?!? Şen şakrak şarkılarda da beğeniyle dinlenir O'nun sesi, içli içli söylenen ezgilerde de!.. Gürül gürül çağlar okurken, bağırmaz!.. Muazzez Abacı'dan dinlemeyi çok sevdiğim bir parça vardır, Kadere Bak. Onu, Abacı'dan başka okursa, sanırım bir tek Ayşe Taş güzel okur çağlaya çağlaya!..

Gaziantep'te her yıl program yapmaya gelirmiş meğerse, ben bunu geç öğrendim. Hatta bir kaydını alıp dinledim, hâlâ başımı en sert duvarları / kayaları gördükçe vuruyorum, "Neredeyse 4 yıl kaldım ve Ayşe Taş'ı dinleyemedim!.." diye. O kayıttan anladığım kadarıyla, o akşam tüm istekleri yerine getirmeye çalışıyor. Ondan iki parça isterdim, biri Hasan'a telefondan dinletmek için rahmetli Cinuçen Hoca'nın en güzel parçalarından biri, "Ettiğin Cevri Kendime Nimet Bilirim" ile kendim için "Gecenin Matemini Aşkıma Örtüp Sarayım". (Ah Mine Koşan ah, yazık etmişsin kendine fanteziye, arabeske kayarak)!.. Ya da YKB Kültür Yayınları'ndan çıkan derlemede söylediği şarkılardan Gamzedeyim Deva Bulmam'ı!.. Allahım, nasıl güzel bir yorum o öyle?!?

TRT günün birinde elindeki hazinenin farkına varır mı bilinmez. Ama Youtube'da Ayşe Taş'ın bazı videolarını bulabiliyorsunuz. Emel Taşçıoğlu ile Haydar Haydar'ı nasıl güzel söylerler yarabbim!!! O video da var aralarında. Ama tabii benim favorim, Emel Hanım'la birlikte program hazırladıkları zamanki yorumu bu türkünün. Videosunu izleyeceğiniz yorumda, pek içten geldiği gibi davranamamışlar. Oysa programda, ellerine mikrofonu alıp ortaya çıkmışlar ve çağlamışlardı, "Sofular haram demişler bu aşkın şarabına / Ben doldurur ben içerim / Günah benim kime ne?" diye!!! TRT yetkilileri, ne Perihan Altındağ Sözeri'nin doğru dürüst bir kaydı var piyasada, ne bu konserlerinizin!.. Ortalığın S.Can'lara, Mersoy'lara, Cingöz'lere kalmaması için ne olur siz de biraz çaba gösterin. O güzelim konserleri ama video ama cd olarak bizlere ulaştırın ne olur!.. O "Seçilmiş Gençler grubu" Pakalınlar, Özüşenler, Aslanlar değil tabii beklediğim... Ayşe Taş gibi, Melihat Gülses gibi değerleriniz!..

Bülent Ersoy'un "O'nun gırtlağında iki tane tarçın şekeri var!.." dediği bu doyumsuz sese, Allah uzun ve sağlıklı ömür versin inşallah!..

Bol müzikli günler diliyorum!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi ismini yazıp arayacağım. Gamzedeyim deva bulmam parçasını Sezen Aksu' dan dinlemiştim. Müthiş di. Şimdi Bir de Ayşe Taş' tan dinleyeceğim. Haydar, Haydar da çok sevdiğim parçadır. En son bir kaç gün önce dinlemiştim. Elinize sağlık. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 16.09.2007 12:58
Cevap :
Yapı Kredi Kültür, 1997'de 3 kasetlik bir set çıkartmıştı, orada vardı bu parça. Sanal ortama bir türlü aktaramadım, yoksa bizzat ben yollardım. Umarım biri bilgisayarına kaydetmiştir de bulursunuz. Haydar Haydar zaten youtube'da. Yok yok, Ayşe Taş albüm yapsın diye bir kampanyaya başlamak şart oldu!..  16.09.2007 17:32
 

Kesinlikle haklısınız hem de çok!O hem naif hem de gürül gürül çağlayan sesiyle insanı mest eder.Ayşe Taş türk müziğinde en önemli yorumcuların başında gelir.Ne mutlu ki bize bizler bunun farkındayız.Ya farkında olmayanlar?.. Tebrik ediyorum sizi.

Seçil Süslü 
 12.09.2007 15:30
Cevap :
Rica ederim, tebrik edilecek bir durum yok. Ah keşke Ayşe Hanım da bunu okusa, bir albüm çıkartmak için kolları sıvasa!.. O zaman belki İzmir Buluşması, Adalar Buluşması gibi biz de beş on kişi bir araya gelir, oturur dinleriz!.. :)  12.09.2007 16:58
 

Kaç kişi tanır ki Ayşe Taş'ı ya da dinler ya da dinleme fırsatı bulmuştur bilinmez ama bir parça zorlarsak en azından TRT'yi takip edersek radyo sanatçılarının konserlerini o zaman gündemde olan şarkıcıları Türk sanat müziği söylüyorlar diye dinlerler mi bakalım ? Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş ..

Tuğba Ilgaz 
 10.09.2007 18:17
Cevap :
Teşekkürler Tuğba Hanım, sizin de elinize sağlık. Keşke Ahmet Özhan'ın Yüzyılın Şarkıları albümü daha çok satsa, eski kayıtlar kapış kapış gitse ama biz halen kim kimle ne yaptılarla gündemde olanlara assolist demeyi tercih ediyoruz ne yazık ki...  11.09.2007 8:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2093
Kayıt tarihi
: 05.03.07
 
 

Bankacılığı bırakıp kendini reel sektörün kollarına atmış bir adamım... Kitaro başta olmak üzere ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster