Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1530
 

Mutluluk dersleri -3: Aynı işyerinde çalışma aşkı öldürür mü?

Mutluluk dersleri -3: Aynı işyerinde çalışma aşkı öldürür mü?
 

Ekin telefonda arkadaşı Elif’e dert yanıyordu:

- "Yirmidört saat birlikte olmak çok sıkıcı. Tüm gün aynı ofiste birlikte çalışıyoruz ve sanki iki ayrı yabancı gibi iş konuşuyoruz. Gerekirse kızıyoruz, tartışıyoruz. Sonra akşam yorgun argın yine birlikte eve gelip, yemek yapmaya, çocukları almaya, ortalığı toplamaya dalıyoruz. Biraz sakinleşince de oturup televizyon seyrediyoruz. Akşamları bile iş konuşur olduk."

Elif onunla aynı fikirde değildi:

- "Niye öyle düşünüyorsun? Bak işte ne güzel sevdiğin eşinle her an berabersin. Desteğine her ihtiyaç duyduğunda yanında. Her sıkıldığın anda onun bir gülümsemesiyle rahatlama şansın var. Bir de oturmuş şikayet ediyorsun."

Sizce hangisi haklı?

Birlikte çalışmanın elbette çok güzel yanları var. İnsanın işyerinde her yönüyle güvendiği, tanıdığı, yardımından emin olduğu bir arkadaşının olmasından daha güzel ne olabilir? Ama bu kadar çok birliktelik özlemi ortadan kaldırıyor; ilişkiyi işe dönüştürüyor ve yıpratıyor. Gün boyu görüşmemiş iki eşin, iki sevgilinin akşam özlemle birbirine sarılması, gün boyu olup bitenleri birbiriyle paylaşması, sevgiyi güçlendiren bir unsur.

Çalışanların bildiği gibi; iş ortamında ilişkiler her zaman samimiyet ve açıklık ilkelerine uygun yürümez. Çekememezlik, dedikodu, terfi beklentisi, ücret farklılıkları, gruplaşma, amirlerin farklı davranışları, iş yükü dağılımındaki adaletsizlik, çıkar ilişkileri gibi bir yığın olumsuz unsur işyerini bazen bir savaş ortamına çevirebiliyor. Böyle bir ortamda bulunan eşler de bazen aynı cephede yer alamıyor bile.

Ama biz burada işin bu boyutundan çok, yalnızca işte birlikteliğin sevgiyi öldürmesi yada en azından yaralaması üzerinde duruyoruz.

-"Şekerim, adam o kadar işe kaptırmış ki kendini, akşam bile 'bugün şu raporu yazdın mı?' 'Filan şirkete teklifi gönderdin mi?' gibi sorular soruyor. Yaptığım yemeğin, benim duygularımın hatta çocukların bile farkında değil" diye sızlanmaya devam ediyor Ekin.

Tabi bu işin kadın cephesi. Bir de erkek cephesi var.

Onlar da tüm iş arkadaşlarının ortak olmasından, gelen konukları bile birlikte ağırlamak zorunda kalmaktan, bireysel bir iş yaşamlarının kalmamasından şikayet ediyorlar. Bazen de eşlerinin sırf eş olma hakkına dayanarak işlerine karışmasından…

Peki yok mu bunun bir çözümü?

Elbette var. Yirmi dört saati paylaşmanın tüm sıkıntılarını ortadan kaldırmasa da en aza indirecek çözümler var elbette.

Eşlerin –eğer mümkünse- en azından işyerinde birbirlerini daha az görecek şekilde ofis düzenlemesi ve iş planlaması yapması, özel iş yaşamlarına saygı göstermesi, erkeğin zaman zaman dışarıda öğle yemeğine çıkarma, masasına küçük armağanlar ya da sevgi notları bırakma, onunla birlikte olmaktan mutlu olduğunu gösterme yoluyla bu sorunu hafifletmesi mümkün değil mi?

Daha bir çok öneri yapılabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Bu konuya ilişkin sorunlarınızı ve çözüm önerilerinizi yazın, paylaşalım.

Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O kadar çaresiz kaldımki google dan arayıp,karşıma bu site çıktı yazılanları okuyuncada direkt üye oldum,Biz birbirini çok seven iki sevgili olarak 4 sene önce ilişkimize başladık,aynı iş yerinde çalışmamız imkansızken,kader nasıl olduysa bizi aynı iş yerine ve aynı odaya bizi tıktı,ve 3 senedir aynı odadayız,ve hayatlarımız birbirine karışmış durumda,ego savaşlarımız oluyor bütün gün yüzyüzeyiz ,özleyemiyoruz ve son zamanlarda o kadar kavga etmeye başladık ki,ve bu kavgalarımızın hepsi iş saatlerinde oluyor,çok yoruldum kendimi çok çaresiz hissediyorum,işimiz değiştirme ihtimalim yok onunda yok...bu yorumu okuyanlar lütfen bana yardım etsin,çeresiz olmak böyle birşey ,burdan kim bana nasıl yardım edebilirki dimi:(ilişkim avuçlarımın elinden akıp gidiyor ve ben izliyorum

7beni7 yedi 
 24.03.2010 19:06
 

Siz aylar önce başlamışsınız burada ama tanışmak bu yazınıza kısmetmiş. Eşlerin aynı işyerinde birlikte çalışmalarına şiddetle karşıyım. Bu durum her ikisinin de işyerinde ilerlemesine, kariyerine engel olacaktır. Özellikle de Ata-Erkil bir toplum yapısında olan bizler bunu henüz hazmetme aşamasında değiliz diye düşünüyorum. Neden bu kadar eminsiniz derseniz 17 yıl eşiyle aynı işyerinde çalışmış birisi olarak tecrübelerimden dolayı kesin konuşuyorum. Birlikte çalışmak evliliğin ilk yıllarında cazip olabiliyor. Birlikte gidip gelmek gibi birbirinin gözü önünde olmak gibi. Ancak sonraları eziyete dönüşebiliyor. Her evde olan tartışmalar işyerine doğal olarak yansıyor ve gizlemek mümkün olamıyor. Ünlülerin özel hayatlarını medya önünde yaşamaları gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Akşam evde aynı iş konuşuluyor ya da hiç sohbet edilmiyor. Halbu ki başka başka işlerde çalışılsa sohbetlerde farklı oluyor. Kısaca ben asla tasvip etmiyorum. Çalışmak zorunda olanlara da sabırlar diliyorum.

Abla 
 07.04.2007 20:13
Cevap :
Sevim Hanım, Katkınız için teşekkür ederim. Yaşanan deneyimleriniz hem bu konunun daha iyi anlaşılması ve zenginleştirilmesini hem de kitaplaştırmayı planladığım mutluluk derslerinden birinin daha gerçekçi olmasını sağladı. Her zaman katkılarını beklerim. Size aynen katılıyorum. Sevgiyle kalın.  07.04.2007 22:56
 

Bende eşimle aynı iş yerinde çalışıyorum ama aynı bina içinde olmadığımız için sık sık görüşmüyoruz. Bu ikimizin tercihi. Eğer vardiyamız uyarsa birlikte yemek yiyiyoruz o kadar. İşle ilgili önemli birşey varsa onu paylaşıyoruz daha fazlasını konuşmuyoruz. Evli çiftelere önerim;iş yerinde arkadaş gibi olsunlar.Çalışma arkadaşınla ne paylaşıyorsan eşinle de onu paylaşırsan problem olmayacaktır,mümkünse birbirlerini görmezden gelsinler : ) işten çıkınca elele tutuşmanın tadı o zaman başka olur.

Kalbin Ritmi 
 06.04.2007 18:45
Cevap :
Katkınız için çok teşekkür ediyorum. İlişkilere dair sorunlarda çözümler genellikle bireysel olmakla birlikte, sizin önerinizde de olduğu gibi genel çözümler de vardır. Bakalım birlikte çalışan diğer çiftler ne söyleyecek!  07.04.2007 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 2735
Kayıt tarihi
: 15.07.06
 
 

1961 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster