Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
578
 

Ne kadar farkındayız?

Neyin ne kadar farkındayız ki? Kendimizin ne kadar farkındayız? Hayatın ne kadar farkındayız? Şu an insan olarak acaba usta mıyız, yoksa hala çırak mıyız?

Farkında olmadan acaba hangi hataları yapıyoruz ya da hangi hatalara neden oluyoruz? Farkında olmadan neler yaşıyoruz, başkalarına neler yaşatıyoruz?Farkında olmadan kendimizi nasıl sırtımızdan hançerliyoruz.

Peki sizce insan farkına varmadan; olumsuz yönlerini, hatalarını düzeltebilir mi ki?
Ya da güçlü olduğu yönlerinin tadını çıkarabilir mi ki?

Hep bir gün bir yerde şans eseri farkına varıyoruz bir şeylerin. Bazen bir şarkının bir mısrasında. Bazen bir dost sohbeti esnasında. Bazen hayatın içine bizim için gizlenmiş küçük bir zarfta. Bazen okuduğumuz kitaptaki bir paragrafta. Bazen MB’de okuduğumuz bir blogda,

Farkına vardıktan sonra ise artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor, olamıyor.
Hele bir de farkına vardığımız şey olumsuz tarafımızsa….

İnsan farkına vardığında ancak herşeyi daha güzel, daha doğru yapma fırsatı buluyor. Fark ettikten kısa bir süre sonra, sadece fark etmenin işi çözmediğini, değişmesi gerektiğini fark ediyor.Ama en acısı da farkına varmamıza rağmen yapmaya devam etmemiz oluyor.

Farkına varmamıza rağmen zor geliyor nedense insana, değişmek. Bilinçli olarak yapmaktan vazgeçmek. Şu anda sahip olduğu konfor alanlarını terk etmek.
Hiç tanımadığımız başka bir alana göç etmek. Oraya alışmak için mücadele etmek.

Olumsuz davranışımızı değiştirmeyerek bile bile yapmaya devam ediyoruz bir müddet daha. Ama bütün keyfimiz kaçıyor, hatta uykusuz geceler başlıyor.
Bazen vicdan bile devreye giriyor. Keşke farkına varmasaydım diyoruz. Ama kuş misali asla geri uçamıyoruz, öğrendiklerimizi aklımızdan tekrar silip atamıyoruz.

Sonunda pes edip, farkına vardığımız olumsuz davranışlarımızı sergilememeye çalışıyoruz. Ama bir gün fark ediyoruz ki farkında olmadan artık o olumsuz davranışlarımızı sergilemiyoruz. Farkında olmadan artık istediğimiz sonuçları veren, olumlu davranışları sergilemeye başlıyoruz.

İşte o zaman insan olarak, çıraklıktan çıkıp , ustalığa doğru bir adım daha yaklaşıyoruz.

16 Eylül 2007

Bence kesinlikle çok daha fazla okunmayı hak ediyor;
Sema Güzel'den, "Bıçak sırtı", duygular bu kadar mı güzel anlatılır inanılmaz, müthiş http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=63693

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hataları da affedilir cinsinden oluyor çoğu zaman. İyi ki burdasın ve iyi ki farkına varıyoruz yaşananların. Hoşçakal

kevser şekercioğlu akın 
 21.09.2007 15:50
Cevap :
Çok teşekkürler:) Hoşçakal arkadaşım...  21.09.2007 17:29
 

Zamanı geri çeviremezsin farkettiğinde. Artık hataların, sevapların, günahların seninle. Her ne kadar pişmanlık duymasakta yaşadıklarımızdan, dikkatli geçmek lazım yaşamın virajlı yollarından.
Sevgilerimle

Hülyalar 
 20.09.2007 14:31
Cevap :
Farkındalıklarımız bize gelecek için ışık tutar, geçmiş ise artık yaşanmış ve ardımızda kalmıştır, onlardan almamız gerekenler ise cebimizdedir. Çok teşekkürler:)) Sevgiler  20.09.2007 16:28
 

çoğu zaman kendimizin farkında değiliz aslında. ne istediğimizin, ne yaptığımızın, nasıl yaşadığımızın, nasıl biri olduğumuzun gerçek anlamda farkında mıyız acaba. ben herşeyin insanın kendi içinden, kendi özünden başladığını düşünüyorum. kendine karşı gösterdiğin tavır neyse başkalarına ve en önemlisi hayata karşıda genelde aynı tavrı gösterirsin. kendinle ne kadar barışık olursan ve ne kadar açık olursa gözlerin bakmayı değil görmeyi becerebilecek kadar, işte farkındalıklarında o kadar belirgin ve olumluya dönük olur. yine düşünmeye ve sormaya yönelik bir yazı olmuş bu. eline, yüreğine sağlık abicim...

beenmaya 
 18.09.2007 9:22
Cevap :
Özlem en ilginç ikilem ne biliyor musun? Kendimizi ancak olduğumuz kişi olarak kabul ettikten sonra değişebilmek. Bunu başarmak mı. Çok uzun süreli, meşakkatli bir süreç. Ne diyelim Allah hepimize kolaylık versin:) Çok teşekkürler:) Sevgiler  18.09.2007 12:48
 

Siz yazın paylaşın bizler de okuyalım hem de büyük keyifle.
sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 17.09.2007 16:05
Cevap :
Çok teşekkürler Meral hanım:) Sevgiler  17.09.2007 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 1899
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1086
Kayıt tarihi
: 05.02.07
 
 

Kimliksiz bir yazanım aslında... Bazen benim, bazen senim, bazen de herhangi biriyim. Belki d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster