Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2095
 

Nöbetçi öğretmen, öğretmen midir?

Nöbetçi öğretmen, öğretmen midir?
 

"Lise ve dengi okullarda nöbetçi öğretmen," okul öğretime başlamadan 20-30 dakika önce okulda olur.  İlk iş olarak,  o günün nöbetçi müdür yardımcısında bulunan “günlük nöbet defterini imzalar.” Sonra boynuna, “o günün nöbetçi öğretmeni” olduğunu gösteren boyun askısı kimliği takarak, okul müdürünün genellikle öğretmenin durumuna göre belirlediği nöbet mahalline gider.  Son ders zili çaldıktan 15 dakika sonra okulu terk eder.

Nöbetçi öğretmen okulun belli alanlarından sorumludur.  Bina katlarında görevli bir nöbetçi öğretmen, o gün okula gelemeyen öğretmenlerin yerine derse girer.  Katlarda görevli nöbetçi öğretmen teneffüslerde öğrencilere "bekçilik yapmak" durumundadır. Tuvaletler ve koridor onun görev alanıdır.  Sınıflarda, koridorda meydana gelebilecek her türlü olaydan sorumludur. Öğle yemek paydoslarında sınıfları, okulu boşaltır.

Bahçe nöbetlerinde görevli öğretmenler ise okul girişini kullanmak yerine  “geç kalmak korkusuyla” okul duvarlarından atlayan öğrencileri engellemeye çalışır.  Pazartesi günleri sabah düzenlenen "bayrak törenine geç kalan" öğrencileri uyarır. Bu uyarı her hafta yapıldığı için bazen sert bir şekilde de gerçekleşebilir. Cuma günleri de okul kapanmadan evvel yapılan törenlere katılmak istemeyen kaçak öğrencilerin peşinden koşarlar.  Ayrıca okulun içinde veya hemen dışında sigara içen öğrencileri  engellemeye çalışır. Bu arada her an öğrencilerle karşı karşıya gelecektir. Bu durum tehlike yaratmaktadır. Çünkü öğrenci kendisini uyaran öğretmeni tanımadığı için daha rahat davranabilir.

Okulun giriş-çıkışında görevli olan nöbetçi öğretmen tehlikelere karşı karşıyadır. Okula gelen ve gidenleri kontrol eder,  gerekirse öğrencilerin, gelenlerin kimliklerine bakar. Elinde sopalarla, bıçakla, hatta silahla öğrenci veya öğretmen dövmek amacıyla okula girenleri karşılamak nöbetçi öğretmenin işi değildir.

Okullarda nöbetçi öğretmenler nöbet günlerinde öğrencilere her anlamda bakıcılık yapmaktadır.  Nöbetçi öğretmen görevli olduğu alanda çıkabilecek bütün olaylardan sorumludur. Öğretmen görev alanı içerisinde meydana gelen bir olayı bildirdiğinde,“ olay meydana geldiğinde siz ne yapıyordunuz” diyerek kendi sorumluluklarını derhal nöbetçi öğretmene yıkılması için idare isterse gerekli yasal zemini oluşturabilir.  Diğer taraftan öğrencilerle meydana gelen olayın büyüklüğüne göre devreye parti ilçe başkanları, veliler devreye girerek öğretmeni ve okul idaresini uyarabilirler.

Nöbetçi öğretmen kapı girişinde öğretmen dövmeye gelenleri engelleyen bir polistir,  esrar,  tiner, çakmak gazı çeken öğrencileri karşılayan bir güvenlik görevlisidir, zil çaldığında “hadi çocuklar içeri “ diyen bir hizmetlidir.  Boş geçen dersleri dolduran bir jokerdir. Okul müdürünün kendi ihtiraslarına göre istediği gibi görevlendirebileceği bir tatmin aracıdır.

Nöbet görevinizin zorluk derecesini yine okul idaresi ayarlar.   Nöbet günlerinizi en boş saatlerinize yönetmelik gereği mazeretiyle(!) yerleştirebilirler.

Öğretmen bütün bu işleri yaparken herhangi bir ücret almaz. Kendi asli görevi dışında çalıştırılır. Ne garip; diğer bütün mesleklerde, yani nöbet görevi bulunan mesleklerde herkes kendi görevini hem de "ekstra para karşılığı" yaparken ne yazık ki öğretmen kendi görevi dışında nöbet tutmaya zorlanmaktadır. Üstelik MEB’le ilgili kanunlarda “öğretmen nöbet görevi” için herhangi bir madde yoktur. MEB, öğretmen nöbet görevi “yönetmeliklerle düzenlenmeye” çalışılmıştır.

Öğretmenlerin verilen nöbet görevleri vakit geçirilmeden kaldırılmalıdır. Okullarda nöbetçi öğretmen uygulaması yerine okul giriş-çıkışları varsa görevli polis ve özel güvenlik görevlileri ile desteklenmelidir. Ziyaretçilere güvenlik görevlileri refakat etmelidir. Öğrenci disiplin gerektiren davranışlar içinse, okulun bütün alanlarını kontrol eden kameralar kullanılmalıdır.

Nöbetçi öğretmen uygulamasından vazgeçilemiyorsa bu durum "kanunla düzenlenmeli ve öğretmen nöbetleri ücretlendirilmelidir."

Bu konuda "sendikalar" önemli rol oynayabilirler. “Öğretmen nöbet konusu”  gibi ortak çıkarlarda birlikte hareket edilmelidir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hoca'm elinize sağlık! Mesleğimin en sevmediğim yanı bu. Okulda bir olay olduğunda sorumlu belirlemek adına yapılan bir uygulama. Zira her an, her yerde olamıyoruz. Biz koridorun/bahçenin bir yerinde nizamı sağlayalım derken öbür yanda kavga çıkabiliyor. Yorgunluk da cabası. Hele hele seneler geçtikçe nöbet günleri daha ağır geliyor. Muhakkak değiştirilmeli bu sistem. Selamlar, saygılar...

Retor 
 05.04.2014 21:13
Cevap :
Konu her türlü sendikacılık hareketlerinin önündedir. Öğretmen sendikaları gerçek görevlerine dönmelidir. Nöbetçi öğretmen konusu hepimizindir. Selamlar.  06.04.2014 11:09
 

Her şey iyi güzelde şu son satırınızda dile getirdiğiniz "Sendikalar önemli rol oynayabilir" söyleminizdeki "sendika" kavramının ne demek olduğunu anlayamadım. Sendikalar dediğiniz şey nedir Allah aşkına? bu yeni dilimize girmiş bir kelime mi? Yoksa rol oynamaktan bahsettiğinize göre oyucu, tiyatrocu, sanatçı gibi bir şey mi? Açıklarsanız size çok minnettar kalırım. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.05.2013 10:57
Cevap :
Sendika üyeliğim yok. Bir çok sendika var öğretmenin çıkarlarını korumak için kuruldular. Bir sendika böyle bir konuda çalışırken, diğeri köstekliyor. Öğretmenin menfaatinde uzlaşıp birlikte hareket etmeleri gerekirken kendi menfaatleri doğrultusunda çalışıyorlar. Bir de şikayet ediyorlar "öğretmenler neden sendikalara üye değil" diye.**Nöbet konusunda resimde görülen sendika, çok haklı bir konuda çağrı yapıyor. Diğerleri desteklemiyor.Bu sendika da diğer sendikaları desteklememişti. En sondaki "sendika " bu yüzdendir. **Yanılmıyorsam "Çetin Altan'ın tespiti şöyleydi. "Bir ülkede sendikacılık hareketinin başarılı olabilmesi için çalışan nüfusun 3 te ikisinin özel sektörde çalışma zorunluğu vardır." **Başka bir öğretmen sendikası bilmem kaç imza toplayarak öğretmenlerin kılık-kıyafet serbestliği için çalışmıştı. baya başarılı (iktidara yakın sendika) oldular. Belki birlik olurlarsa bunda da başarı sağlayabilirler))))   13.05.2013 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 560
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster