Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
76078
 

Nüfus kaydı neden taşınamaz?

Nüfus kaydı neden taşınamaz?
 

Ailenizin ve atalarınız TC Nüfus Müdürlüğü’ndeki kaydı hayatınızda hiç gitmediğiniz bir ilin, ilçesinin, köyünün kayıtlarında yazılı olduğunu ve kendinizce bu kayıtlarınızı yaşadığınız yerin nüfus Müdürlüğüne nakil yaptırmaya karar verirseniz ne olur? Yasal her türlü yola başvursanız da nüfus kayıtlarınız nakledemezsiniz. 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu buna izin vermez. Nüfus kaydının nakledilmemesine gerekçe olarak Mernis Projesi ile tüm nüfus kayıtları bilgisayar ortamına alındığı ve vatandaşına kayıtlara ulaşım kolaylığı getirdiği için nüfus kayıtlarınızı yaşadığınız yere aldıramazsınız.

Üç-Dört nesil önce atalarınız yaşadığınız yerde ve bu gün yaşadığınız yerlerden çok uzaklarda nüfusa kayıtlı olun ve sizin atalarınız o bölge ile bağlantıyı kessinler ve büyük bir şehre/Başka bir şehre taşınsınlar. Sizin/babanızın o şehri ziyaret etmiş olması söz konusu bile olmamış. Siz nüfus kaydınızı yaşadığınız yere almak isteseniz Nüfus Müdürlüğüne başvurunuz ret edilir, mahkemeye başvursanız bile kaybedersiniz.

Neden?

Devlet vatandaşının soy kütüklerini sabit olarak tutmak ve bu yolla etnik dağılımı izlemek mi istemektedir? Hayatınızda hiç bulunmadığınız bir yerde nüfus kaydınız var diye; oralı olarak sınıflandırılmış mı olacaksınız?

Son zamanlarda çevre ülkelerdeki ayaklanmalara hiç dikkat ettiniz mi? İşgalciler, ayaklanmacılar öncelikle Nüfus Müdürlüğü ve Tapu Müdürlüğüne giriyorlar, bu giriş basına talan ve tahribat şekliyle yansımaktadır. Yapılan tahribat değil sadece lehlerine kayıt düzenlemektir.

Gelecek dönemlerde ülke genelinde veya bir bölgesinde yapılacak bir halk oylamasında bu mevcut durum ne sağlar? Nufus Kayıtlarının sabit tutulması ne sağlayacaktır ?

Benim aklıma takıldı, sizin de mi? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kesinlikle katılıyorum

Mustafa Peker 
 31.08.2013 13:19
 

Bir gün kalkıp gittim nüfus müdürlüğüne ve hayatımda hiç görmediğim ve gitmeyi bile düşünmediğim kütüğümü değiştirmek için müracaat ettim. o esnada nüfus memurunun kati ve soğuk cevabıyla donup kaldım . Bilmem kaçıncı maddenin kaçıncı bendine göre kütük değişikliği yapılamıyormuş artık. Bu ne saçma bir kanundur anlamış deilim. Bunun altında nasıl bir zihniyet var yada ne gibi hesaplar yapılıyor ,amaç ne yahu?

kasim koca 
 08.07.2011 19:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3914
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster