Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
307
 

Obama'nın sınavı zor, eğer dünyanın beklediği gibiyse

Obama'nın sınavı zor, eğer dünyanın beklediği gibiyse
 

Obama ailesi-fotogaleri-milliyet.com


Obama BM de nasıl bir politika izleyecek! ABD'nin çıkarları mı öde olacak Soydaşları ve Afrika'da ki ezilen açlık içindeki ırkdaşları ya da ezilen ülkelerin anımsattıkları mı öne çıkacak, bekleyip göreceğiz.

Bu süreçte biyolojik renk itibariyle yeni bir devrin başlangıcı, düşünce ve uygulamalarda devrim yaratarak gerçekten realist bir devrim mi başlayacak!

Yoksa sadece görünüş rengi mi melez ya da zenci olarak anımsanacak, geçmişini inkar mı edecek. ABD'nin vitrin şovmeni mi olacak. Önümüzde ki dönem, çözümün insanların rengiyle alakalı olup olmadığını gösterecek.

Öyle anlaşılıyor ki Obama, ABD vatandaşları arasındaki insan hakları ve ırk ayrımcılığı açısından önemli bir milattır. Dünya ulusları ve ezilen halklar açısından ABD politikalarında değişimi sağlayacağını beklemek hayali bir ümittir.

Oysa insanlık onun yakın geçmişini bilerek politika senaryoları üretmektedir. Bu çok erken bir hümanist yaklaşımdır. Dünya süper güç liderliğine doymamış ülkenin başkalarını kendi çıkarları ile barışık görebilme düşüncesinden çok uzakta olduğu, gündemde ki stratejik konumuna hiç uymaz.

Ama Obama, kişisel vizyonu ile mevcut ABD görünümünü, öne çıkardığı politika sunumları kadar, kişisel özellikleri nedeniyle dünya kamuoyunda ABD için artıya yönlendirme fırsatı vermiştir. Bunun devamı söylemlerini hayata geçirmesine bağlıdır.nariçi

İşte bir örnek: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=922908&Date=22.02.2009&CategoryID=81

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=923220&Date=24.02.2009&CategoryID=81

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhakkak siyah yada melez bir başkan seçilmesi bir milad. Şunuda biliyoruz ki yapacağı siyaset sürekli mercek altında olacağı için radikal kararlar alması, alabilmesi çok zor..Neticede kendi ne düşünürse düşünsün sadece kendi siyasetini yapamaz ortak kararlar ülkesi...Amerika hukukunda bir madde çıkarmak, kimse karşı çıkmasa bile onyıllar alıyormuş...Dileğimiz ırkının genetik geçişini almış olsun ama pozitif duygularla olaylara yaklaşsın yapıcı çözüm arayışları içinde olsun....Siyah, beyaz, sarı, melez farketmez kim olursa olsun bir gecede (tabiri caizse) pembe bulutlar beklemesin derim ben SAYGILARIMLA İnsana ve insanlığa yakışır kararlar alması, alabilmesi dileğiyle...

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 13.11.2008 1:13
Cevap :
Güzel yorum ve katkı yaptığınız için teşekkür ederim.  13.11.2008 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1824
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster