Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '19

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
262
 

Okunmadığım İçin Yazmıyorum

Milliyet Blog’da, yaklaşık dokuz yıldır yazıyorum. Doğrusu, Milliyet, sayfalarını blog yazarlarına açmakla çok büyük bir “internet gazetesi” ortamı yaratmıştı. Birkaç ay öncesine kadar o ortamda, dünyaya seslenebiliyorduk. Ki bu, biz tanınmamış yazarlar için bulunmaz bir fırsat ve imkândı. O sekiz yıllık dönemi, kendi açımdan gayet verimli kullandığım kanaatindeyim. Bundan dolayı Milliyet yönetimine şükran duygularıyla doluyum.

Ne vardı o dönemde?

Yazılarımıza resim ekleyebiliyorduk. Resim eklenen bloglarımız Milliyet’in, “güncel”, “ekonomi”, “dünya” gibi ilgili kategori sayfalarında, alt sıralarda da olsa yayınlanma imkânı buluyordu. Böylece, hatırı sayılır bir okur kitlesine görünme fırsatı yakalayabiliyorduk. O sayede, bazen, ilgi çekici bir bloğumun, bir günde 5.000 (beş bin) görüntülendiği oldu. Günlük ortalama ise bin görüntülenme civarındaydı.

Şimdi!

Artık, yazılarımıza resim ekleyemiyoruz. Öyle olunca, yazılarımızın da Milliyet kategori sayfalarında görüntülenme imkânı ortadan kalkıyor.

Eeeee…

Biz, meşhur olmayan, tanınmamış “yazarlar” kitlelere seslenme imkânını nasıl bulacağız?

Bulamıyoruz!

Kitlelere seslenmek önemli mi?

Bir birikimle, emek harcayarak, etkili olabilme ümidiyle yazıyoruz. Onun için kitlelere seslenebilmek, bence, hayatî önemde…

Bir yıl öncesine kadar, yazı gönderdiğim gün, okunma sayısı 1.000 (bin) civarında iken, bu rakam şimdi, 15-20’ye kadar düştü.

Bu bir yıkım!

Bu, korkunç bir hayal kırıklığı yaratıyor. Bu hayal kırıklığını yaşamamak için yazmıyorum.

Burada yazdığım süre içinde pek çok blog yazarıyla da tanışma imkânımız oldu. Bazı arkadaşlarım, sağ olsunlar, bizi merak ediyorlar. Telefonla arayan dostlarım oldu. Çok teşekkür ederim. Hepinizi çok seviyor, sizlere büyük saygı duyuyorum.

Bizi seven arkadaşlarımızla sosyal medya vasıtasıyla irtibatımızı sürdürebiliriz. Sosyal medya ortamında gayet faal olduğumu söyleyebilirim. Hemen her gün bir şeyler paylaşıyorum.

Orada bana ulaşan arkadaşlarım, bana buradaki yazılarını hatırlatmış oluyor. O vakit, onların Milliyet Blog’taki sayfalarını ziyaret ediyorum.

Bütün Milliyet Blog ailesine, eski güzel günlerin yeniden geri gelmesi dilek ve dualarımla saygılar sunuyorum.

İrtibatı koparmayalım diyorum.

Selâm ve muhabbetle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İsmail Bey, durumunuza gerçekten üzüldüm ama neticede burası bir blog portalı. Bir başka şey de kimse alınmasın sizin ve sizin gibi arkadaşların bu durumu bana meşhur bir ata sözünü hatırlattı: "El atına binen tez iner!" diye. Yapacak bir şey yok; olanla yetinmek durumundayız ve olan da şu anda mevcudun en iyisidir. Ben değerini bilmekten yanayım, size saygım var ama. Selam ve sevgilerle.

Dr Atanur Yıldız 
 14.07.2019 15:16
 

İsmail bey öncelikle güzel yazımız için teşekkür ederim. Blog yazanlar maddi beklentileri olmayan, karşılıksız, gönüllü, paylaşımcı, yol gösterici, açık sözlü, kendi görüşünü satırlarıyla ortaya koyan mütevazi insanlardır. Paylaştığınız görüşlere aynen katılıyorum. Yaşanan olumsuzluklar, yanlış politikalar ve uygulamalar yazanları ve yayıncıları etkilemiştir. Heyecanlar sönmeye, basınıda tedirgin etmiştir. Düşünen, bilgi vermek, uyarmak ve görüşlerini aktarmak üzere yazan insanlar tarihin her döneminde buna benzer dönemleri yaşamışlar ama yazmaktan da geri durmamışlardır. Binlerce kişi okumasa da okuyan bir kişi bile olsa biz yazmaya devam edeceğiz. Görüşümüze uymasa da insanları okumaya ve dinlemeye devam edeceğiz. Tartışarak ve her görüşü değerlendirerek doğruları bulacağız. Zaten arayan ve ihtiyaç duyan insanlar yazılarımızı bulabilmekte, bazen Anadolu'nun herhangi bir yerinde yerel bir basılı ve görsel gazete bile adımızı kullanma nezaketi için paylaşabilmektedir. Saygılar sunarım

Ünal Örnek 
 30.05.2019 10:47
Cevap :
İlginize ve değerli görüşlerinize çok teşekkür ederim. Elbette yazmaya devam ediyorum. Bir kişi okusa bile devam edeceğim. Mesele; o bir kişi... Bazen, öyle oluyor ki yazımı bir kişinin okuduğuna bile emin olamiyorum. 7-8 arkadaşım yorum yapmış ama hiçbirisi öze dokunamamış... Ya başlığa yorum yapmışlar veya son cümleye! Bununla beraber, YAZMAK bir tutku! Ancak ölünce bırakabileceğimiz bir tutku. Güzel yazılarda buluşmak dileğiyle... Selâmlar...  30.05.2019 16:03
 

Doğru söylüyorsunuz İsmail Hakkı bey,açıklama dahi yapılmadan kaldırılmak yerine, bir şekilde çözüm bulunabilirdi, kendi adıma yorumda yanlışa düşmekten çok korkarım ve yazara saygısızlık sayarım, çok istediğim halde sadece önerip, yorumlayamadan çıkmak durumunda kaldığım oluyor, anımsadığımda hem tekrar okuyup hem de yorumladığım olur Günler sonra bile olsa, dilerim eskiden olduğu gibi sayfalarımıza güler yüzle gelebiliriz,lütfen bu ciddiyetsizlik algılamasın, arzum güncel olsun olmasın doğru bilgi, samimi, doğru mizah, doğru şiir konu ne olursa olsun, emek ürünü okuyanın duygu ve zihninde öğrenmenin huzuru, katılım-eleştiri adına ne derseniz deyin kültürel katkıda bulunabilmeli, yani Milliyet Blog boş vakit geçirme alanı değil, eğitim- öğrenim alanı olabilmeye devam etmeli, saygılarımla selamlıyorum

Cemile Torun 
 28.05.2019 15:21
 

Bir yazan bir okuyan varsa bile emeğe değer değerli yazarım, daha önce yazdığım yorum yayına alınamadığından yeniden yazıyorum. Kararınıza saygımla emek ürünlerinizi okumaya devam edebilmeyi dilerim, bu arada yazılarımıza resim ekleyememe nedenlerimizi açıklayan bir mail aldım Milliyet blog editörlerimizden teşekkür ediyorum kendilerine, "Bizim de hangisinin özgün hangisinin orijinal olduğunu ayırma şansımız yoktu. İzin alınmadan kullanılan bu görseller sebebiyle fikri mülkiyet haklarına aykırılık ortaya çıkıyor ve bu da ciddi bir hukuki sorumluluk ve tazminat doğuruyordu. Bu sebeple yönetim hiç bir görseli yayına almama kararı aldı. Galeriler de kaldırıldı..."

Cemile Torun 
 26.05.2019 22:57
Cevap :
İlginize çok teşekkür ederim, Cemile Hanım. Haklısınız, bir kişi bile okuyorsa yazmaya değer. Lâkin bazen öyle bloglarım oluyor ki çok yorum gelmiş... 7-8 kişi yorum yapmış... Çok okunmuş olmalı değil mi? Fakat yorumlara bakıyorum, yazının özüne dokunan yok. Yorum, ya başlığa yapılmış veya son cümleye... (Sizi ayırırım. Sizin okuduğunuz belli). Hal böyle olunca, yazımı baştan sona bir kişinin bile okuduğundan emin olanıyorum. Evet bir kişiye razıyım. Adamakıllı okuyan bir kişiye... Yazılarımıza resim ekleme meselesine gelince, editörler haklı. O vakit, çözüm önerim: Yazılarımıza sabit birer resim eklensin, meselâ profillerimizdeki fotoğraflarımız olabilir. Bizim editörlere önereceğimiz, kendi çektiğimiz bir resim de olabilir. Selâmlar...  27.05.2019 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1418
Toplam yorum
: 4627
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1137
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, Uluslararası..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster