Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '16

 
Kategori
Coğrafya
Okunma Sayısı
1146
 

On binlerce yıl koskoca Amerika kıtasından dünyanın haberi olmamış

On binlerce yıl koskoca Amerika kıtasından dünyanın haberi olmamış
 

Amerika’nın keşfi milattan sonra 1492. Bu tarihe kadar dünyada hayat yok muydu? Olmaz mı, kaç tane uygarlık kuruldu, yıkıldı. Mısırlıları düşünün, Çin imparatorluğu, Persler, Roma, Türk, Bizans…

Bu yüzyıllar içinde dünyanın bir tarafında da koskoca Amerika kıtası vardı ve dünyanın bundan haberi yoktu. Yani dünyanın yarısı biliniyor yarısı bilinmiyordu. Neden, bilim ve teknoloji gelişmediği için.

Ama bir yandan da o krallıklardan, imparatorluklardan “medeniyet” diye bahsediyoruz. Çin seddini, Mısır piramitlerini yapmışlar düşünün yani. Üstelik denizci kavimler de varmış.

Nasıl olmuş yüzyıllarca yanı başlarındaki koca kıtayı görmemişler, bilmemişler. “Öküzün boynuzu” ilkelliklerine bakınca hak veriyorsunuz ama on binlerce yıl bu ve yüzlerce medeniyet…

Bering Boğazı’ndan geçen Kızılderililer geri gelip haber verebilirlerdi mesela… Onlar orada, dünya burada birbirlerinden habersiz yüzyıllarca yaşayıp gitmişler.

Mutlaka o günün koşullarında Amerika dünya için Mars gezegeni gibiydi. Ama sonuçta bu insanlar ilk yerleşim yeri olan Afrika’dan çıkıp Kuzey kutbuna gitmişler(Vikingler)

Ortada bir gariplik var… Çünkü geçmiş çağların bazı kavimlerinin (savaş için ama yine de güç ifadesi) neler yaptıklarını biliyoruz. “Savaştan akıllarına gelmemiştir” ihtimallerden biri ama o gün için bile kendi çapında da olsa bilimsel çalışmalar vardı. Sokrat bu yüzyılda yaşamadı herhalde. Bir diğeri “dünyayı bu kadar sanmışlardır” Ayrıca belki dünya onlara yetiyordu ya da savaşarak almak daha kolaydı. Gerçi şöyle de diyebiliriz, iyi ki Amerika’yı bilmemişler bu kadar insan da onun için ölürdü!

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1- Vikingler çok önceleri İzlanda üzerinden yeni kıtaya gitmiş ve geri dönmüşler. Ama bu durum karanlık çağda yaşayan Avrupalılar için bir şey ifade etmemiş. 2- Beyazlar çiçek hastalığına bağışıklıkları olmayan Kızılderilileri kitleler halinde yok etmişler. Onlara bilerek çiçek hastalığı geçirmiş kişilerin battaniyelerini hediye etmişler. 3- Jarred Diamond'un Tüfek Mikrop ve Çelik adlı kitabımı öneririm. Tubitak Yayınları. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 26.02.2016 22:56
Cevap :
Valla ben de yazıyı işte böylesine değerli açıklamalar yapılsın,konu aydınlığı kavuşsun diye yazdım.Çok teşekkür ediyorum. MB'nin önemli,birikimli yazarlarından birisiniz. Fırsat buldukça yazılarınızı okumaya çalışacağım.  28.02.2016 16:52
 

Korkut abi; Kon-tiki ?

Newyorker 
 24.02.2016 9:52
Cevap :
Kon-tiki ne demek? Haa parola, tamam.  24.02.2016 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6181
Toplam yorum
: 15182
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster