Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
165
 

Paşa ve 5199 sayılı yasa…

Paşa ve 5199 sayılı yasa…
 

Objektifimden


İlk kez, bir iş çıkışı eve gitmeden önce yürüdüğüm caddenin kitapevinde görmüştüm onu.

Kitapların, müzik CD lerinin arasındaki bir pufun üzerinde uslu uslu yatıyordu. Bulunduğu ortama ayrı bir anlam kattığının farkında bile değildi.

Artık onu görmek için daha sık uğruyordum kitapevine. Okşamalarımı sessizce kabulleniyordu gözlerini  hafifçe aralayıp sonra tekrar uyumaya devam ederek.

Fotoğrafını çekmek İçin izin bile almıştım kitapevinin sahibinden. Ama birçok şeyi ertelediğim gibi onun fotoğraflarını çekme işini de ertelemiştim. Sevmek yetiyordu, onu sonradan göremeyebileceğimi hiç düşünmemiştim bile.

Ve bir akşamüzeri kitapevinin, caddenin çok uğranılan mekanlarına yenik düşüp kapandığını gördüm.

Caddeye taşan güzel müzikleri  duyamayacağıma, gençlerin çokça geldiği bu caddenin kitapsız ve kitapevi siz kalışına ve en çok da, paşayı bir daha göremeyecek oluşuma üzüldüm.

Paşa ; adının paşa oluşuna rağmen yaşını başını almış dişi bir kediydi, kuyruksuz bir kedi, kim bilir ne zaman ne için feda kuyruğunu feda etmişti bilinmez.

Ardadan geçen birkaç ay süresince paşayı görmedim. İlk başlarda gözlerim aradı onu ama sonra aklıma gelmez oldu. Bana arkadaşlık edecek başka sokak kedileri de vardı nasıl olsa.

Caddeden geçtiğim nadir sabahların birinde, caddenin çok işleyen simitçisinden simidimi alıp henüz çıkmıştım ki, ayaklarıma bir şeyin dokunduğunu hissettim, dönüp baktığımda ise paşa nın yüzeme bakıp miyavladığını gördüm…

Paşa unutmamıştı beni !!!

Oracıkta  ona gösterdiğim sevgimi her zamanki uysallığı ile kabullendi.

O gün farklı  bir mutlulukla işe gittim.
 
İnsan ilişkilerinde bile her zaman yaşanamayan, temeli sadece sevgiye dayanan sıcak bir ilişkiyi etrafımızdaki güzel hayvanlardan başka kim gösterebilir ki ?

Onlarsız sokaklarımız eksik kalır.

Onlarsız sevgilerimiz eksik kalır.

Onlarsız hayatımız eksik kalır.

Ben de 5199 sayılı hayvanları koruma yasasında yapılacak değişikliklerin geri çekilmesini   istiyorum.
 
Şu andaki sokak arkadaşım ise, aynı semt de doğal ürünler satan bir dükkanın sahibinin baktığı simsiyah, pırıl pırıl tüyleri olan tek gözü problemli yavru kedi. Adını üzüm koydum kendisi bilmese de.

Bir gün aynı yasa nedeniyle üzümü ve sokakta yaşayan, tek isteği yemek barınmak ve sevgi olan arkadaşlarımı kaybetmek istemiyorum…

Ve gündelik yaşamıma sevgisiyle renk katan üzüme rağmen, paşayı hiç unutmayacağım.
 


 Ekim 2012 / Kurşun 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR..Sevgili BLOG arkadaşım :-) Ben bütün canlıların eziyet edilip,öldürülmesine karşı olan bir kişi olarak "5199 sayılı yasaya" şöyle bir baktım ne var diye.. MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır. MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. MADDE 6. - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır. İnşallah yanlış bir anlama olmamıştır.Selam ve saygılar

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 10.10.2012 23:21
Cevap :
Değerli blog arkadaşım; yeni yasa tasarısına göre yapılacak değişiklikler arasında “uyutma “ kelimesi ve sokak hayvanlarının toplanarak , hayvan bakımevlerinde yeterli yer olmadığı takdirde doğal yaşam parklarına götürülmesi başlıkları, tartışmalara neden olmuştur. ." Ayrıca kanun teklifinin gerekçeli 6'ncı maddesinde, "Bir canlının, sahipsiz veya güçten düşmüş olması, onun ölüm nedeni olamaz, olmamalıdır" denmesine rağmen, kanuna eklenmesi amaçlanan maddede güçten düşmüş hayvanların acısız şekilde "uyutulması" öneriliyor. İlginiz ve duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum.Selamlar sevgiler…   11.10.2012 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 572
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 966
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

Kırklı yaşlarda başladığım yazma serüvenine elli li yaşlarda da devam etmeye çalışıyorum. Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster