Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
712
 

Ramazan Bayramı ve Bayram Namazı...

Ramazan Bayramı ve Bayram Namazı...
 

Malum olduğu üzere “On Bir Ayın Sultanı” olan Ramazan ayının son günlerini ihya etmekteyiz. Özlenen ve beklenen Ramazan Bayramına kavuşmamıza az bir zaman kaldı.

Öncelikle MB ailesinde blog yazan tüm arkadaşların, blog yazmayıp sadece okumayı tercih edenlerin ve pek tabi editör arkadaşların “Ramazan Bayramı”nı en içten duygularımla tebrik eder, Rabbimden sevenleri ile birlikte hayırlı, uzun ve kaliteli bir yaşam sürmelerini dilerim.

Ramazan bayramı denilence aklıma ilk olarak gelen “Bayram Namazı” oluyor.
Yılda; biri ramazan bayramı, diğeri kurban bayramı olmak üzere iki kere kılındığından dolayı akıllarda kalmayabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple bayram namazının kılınışını siz arkadaşlarla paylaşmak ve bayram namazının kılınışı ile ilgili bilgilerimizi tazelemek istedim.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, iki rekatlık bu namazın her rekatında üçer (3) adet fazladan tekbir alınıyor olmasıdır.
Bu fazla tekbirlere “Zait Tekbirler” denir. Bu ilave tekbirler vacip olup, birinci rekatta; kıraatten önce, ikinci rekatta; kıraatten sonra alınır. Tekbirlerle birlikte eller kaldırılır ve yanlara bırakılır.

İlk rekatta iftitah tekbirinden sonra eller bağlanır ve “Sübhaneke” okunur. Bundan sonra imamla birlikte zait tekbirlere geçilir. İmamın tekbiri diğer tekbirlerde olduğu gibi sesli, biz cemaatin tekbirleri ise alçak sesle olur. “Allahüekber” denilerek eller kaldırılır ve yanlara salınır, üç kere “Sübhanallah” diyecek kadar beklendikten sonra yeniden tekbir alınır, aynı şekilde eller kaldırılır ve yanlara salınır ve yine üç kere “Sübhanallah” diyecek kadar beklenir (bu bekleme süreleri ile ilgili verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Zira imama uyacağımız ve onun alacağı sesli tekbirle birlikte bizlerde tekbir alacağımız için tekbir aralarında bekleme süresini zaten imam tayin edecektir) ve bu rekattaki zait tekbirlerin sonuncusu olan üçüncü tekbiri alınır ve bu defa eller bağlanır. Cemaat susar, imam gizliden “Eûzü besmele” çektikten sonra, açıktan okumaya başlar, ilk önce “Fatiha” daha sonrada bir zammi sure okur. Rüku ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekatta imam, “Fatiha” ve ardından da bir zammi sure okumasına müteakip aynı birinci rekattaki gibi üç defa zait tekbiri alınır ve eller yanlara salınır. Üç defa alınacak zait tekbirlerinin ardından dördüncü tekbir alınarak rükua geçiş yapılır, ardından secde-oturuş ve selam ile bayram namazı tamamlanır.

Tekrardan herkesin Ramazan Bayramını tebrik eder, sevdiklerinizle birlikte nice mutlu bayramlar yaşamanızı dilerim...

Kalın Sağlıcakla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder,yeni bayramlara huzur ve refah içinde girilmesini Cenâb-ı Mevlâm'dan niyâz ederim...Bu vesileyle tanışmış olmaktan dolayı memnuniyetimi ifade eder,saygılarımı sunarım.

Mesut Selek 
 25.09.2009 13:36
Cevap :
Mesut bey, iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Sizin ve sizin nezdinizde tüm sevdiklerinizin Ramazan Bayramını kutlar, sevdiklerinizle birlikte nice "Bayram" tadında bayramlar yaşamanızı Allah-u Teala'dan niyaz ederim... Sağlıcakla Kalın...  25.09.2009 14:42
 

Ve sağlıklı bayramlar, iyi geceler

Nazlı Gülüm 
 18.09.2009 21:47
Cevap :
Allah (C.C.) razı olsun. Cümlemizin İnşaallah...  19.09.2009 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 398
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2292
Kayıt tarihi
: 05.04.08
 
 

1972 Haziranında  Eskişehir'de doğdum. Edirne'de ikamet ediyorum. Duygu ve düşüncelerimi yazıya d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster