Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '08

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
1657
 

Ramazanda oruç tutmayan aç kaldı!

Ramazanda oruç tutmayan aç kaldı!
 

İslam aleminin, heyecanla beklediği, 11 ayın sultanı Ramazan Ayı nihayet geldi. Bir ay boyunca nefse karşı durulacak olan bu ayda, insanlar dünyevi nimetlerden uzak durmanın ağırlığını omuzlarına alacaklar. Bu ayı yaradana ibadete adıyacaklar, oruç tutarak açlığa meydan okuyacaklar.

Bu ay, birçok yerleşim biriminde yiyecek içecek satan işyerleri gündüzleri kapalı olacak, açık alanlarda tüketim olmaması için geyret gösterilecek.

Gün içerisinde yaşam koşulları oruç tutan yurttaşların, ibadetlerini daha da kolay yerine getirebilmeleri için ayarlanacak.

Hatta, sahura kalkma zamanında ramazan davulu geleneği devam ettirilecek.

Her akşam iftar vakitlerinde, ulusal ve yerel yayın yapan hemen hemen tüm kanallar iftar programlarına geçecek, ilahiler ve dualar eşliğinde iftar vakitleri kutlanacak. Tüm gün aç susuz duran nefisler, birbirinden lezzetli gıdalara kavuşacak.

Ramazan ayı boyunca oruç tutan yurttaşlar, ibadetlerini en sorunsuz şekilde yerine getirmeye çalışacak...

Peki ya oruç tutmayanlar...

İnançları gereği veya koşulları gereği oruç tutmayan yurttaşlar bir ay boyunca ne yapacak?

Çoğu ilimizde Ramazan ayında yemek yediği için toplumdan dışlanma tehtidi ile karşı karşıya kalan yurttaşımız ne yapacak?

Zar zor bulduğu simidini, köşe bucak kaçarak, gizlenerek yemek zorunda kalan yurttaşımız ne yapacak?

Öğle yemeğini kurumunda yemek zorunda olan ve maddi güçlükleri nedeni ile başka alternatifi bulunmayan binlerce çalışan, "nedense hep Ramazana denk gelen" tamirat nedeni ile hizmet veremeyen yemekhanelerinde öğle yemeklerini yiyemeyince ne yapacak?

%99'u müslüman olarak lanse edilen ülkemizde, geriye kalan o %1'lik kısım ne yapacak?

İslamiyetin gerçek hoşgörüsüne sahip yurttaşlarımızı tenzih ederek yazıyorum; peki, oruç tutmayan bir yurttaşımız elinde tuttuğu su şişesiyle, hoşgörüden ve islamiyetten bir haber bezirganlarla karşılaşırsa ne yapacak?

İran'da, Malezya'da görev yapan "Oruç Polisleri"ne özenen vatandaşların gazabından onları kim koruyacak?

Oruç tutmayan bir yurttaşınız olduğumu heralde anlamışsınızdır. Ramazan ayları, malesef, ülkemizdeki çoğunluğa hitap eden uygulamalar nedeni ile, oruç tutmayanları zoraki oruca süsükleyen bir silüete büründürülmüştür. Oruç tutanlara sağlanan kolaylıklar nedeni ile oruç tutmayanlar bir ay boyunca aç kalmayı tercih eder hale gelmişlerdir.

Öğle yemeği vakitlerinde aç kalmamak umudu ile herkese kayırlı bir Ramazan ayı dilerim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınız çok güzel olmuş bende oruç tutmayanlar kervanındayım geçen 3 yıl konyada bu nedenle çok zorluk yaşadım neyseki şu anda çalıştığım firmada çoğunluk benden yana :) bu ramazan güzel geçiyor...

esra engin 
 05.09.2008 15:53
Cevap :
Ramazan ayınızın güzel geçmesine sevindim. Manevi bir değr olan inancın çoğunluğa bağlı olarak yaşanıp yaşanmaması da bizim ülkemize has bir durum olsa gerek. Bulunduğunuz ortamda çoğunluğu oluşturmanız şanlı olduğunuzu gösteriyor. Hayırlı ramazanlar.  05.09.2008 17:05
 

Size katılmamak elde değil. İşin enteresan tarafı ise bu:yani ibadet çıkış noktası ile kişinin ,bedeni ve nefsi ile yapması gereken ve yapmaması gerekenlerin mücadelisini hangisinin kazanacağı ile ilgili.Ancak bunu toplumsal bir ibadet gibi algılayıp sanki herkes (inanan inanmayan) bu işi yapmak zorundaymış gibi davranmak ve yapmayanlarada çok acı ama müdahalede bulunmak çok yanlış.Hoş görü ve anlayışın en mükemmel şeklini tanımlayan dinimize yakışmayan bu uygulamalar yine aynı dine mensup kişiler tarafından yapılmaktadır."Saygı" denilen kelimenin tam olarak anlamını kavradığımız zaman herhalde herkes rahat bir nefes alacak ve ne Ramazanda oruç tutmayan inancı gereği rahatsız edilmeyecek ve hor görülmeyecek ne de inancı gereği davranan(ibadet anlamında) ve ona göre hareket edenler inanmayanlar tarafından ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecek.

basak_33 
 01.09.2008 9:54
Cevap :
Konuya bakış açınınız, gerçek İslam Hoşgörüsünde olması gerektiği gibi. İbadete bakış açınızdan dolayı sizi kutluyorum ve hayırlı bir ramazan ayı diliyorum.  01.09.2008 10:24
 

İslamdaki hoşgürüyü -daha doğrusu olması gereken hoşgörüyü- bu Ramazan da, her(!) Ramazan gördüğümüzü gibi göreceğiz...

pınar chan 
 31.08.2008 19:23
Cevap :
Umarım daha az hoşgörülü (!) bir ramazan olur. Hayırlı ramazanlar...  01.09.2008 10:16
 

Linç edilerek öldürülen bir gencin haberini okumuştum bundan 10 sene evvel. Bu nasıl inanç, nasıl hoşgörü diye iç geçirmiştim. Yazınızın altına imzamı koyabilirim. Elinize sağlık. Sevgilerimle

OKAN TINMAZ 
 31.08.2008 11:11
Cevap :
İşte ramazanın ilk günündeyiz ve işyerimde yanımda getrdiğim bisküvimi yiyebilmem için yanında içeceğim bir bardak çay bulamıyorum. Çünkü ocak kapalı... Hayırlı ramazanlar...  01.09.2008 9:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster