Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
337
 

Reçete-3

Reçete-2 başlıklı bir önceki yazımı, MUTLULUĞUN olmazsa olmaz ilk şartı, KİŞİSEL BÜTÜNLÜKTÜR diyerek noktalamıştım. Bugün de onu destekler mahiyette, hatta yerine göre en az onun kadar önemli olabilen, FARKINDALIK üzerine bildiklerimi paylaşarak MUTLULUK REÇETELERİMİZİ tamamlamak istiyorum.

Farkındalık kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi YAPTIĞINIZ İŞİN ya da SAHİP OLDUKLARIMIZIN farkında olmaktır. Yani yemek yerken yediğinizin, yolda yürürken adımlarınızın, pikniğe gittiğinizde doğanın, çocuğunuzu severkende YALNIZCA onun varlığını düşünerek size sıkıntı veren olumsuz duygulardan arınacak, SAHİP OLDUĞUNUZ DEĞERLERİN BİLİNCİYLE MUTLU OLACAKSINIZ.

Yazacaklarımın çokluğu yanında, zamanınızı almamak ve sizi sıkmamak düşüncesiyle daha fazla örnek vererek yada örnekleri açarak yazıyı uzatmak istemiyorum. İlgilenen dostlarım için, 'Anlatmakta yetersiz kaldığım noktaları', daha anlaşılır hale getirme çabası, benim için zevk alacağım bir uğraş olacaktır.
Bir Hint atasözü şöyle der; YEL DURDURULAMAZ, AMA YEL DEĞİRMENİ DURDURULABİLİR.

Yani biz aklımıza gelecek iyimser ya da karamsar düşüncelere mani olamayız. Onlar bizim kontrolümüzde değil. Ama onların bize vereceği zararı kontrol edebiliriz. Basit bir örnekle açıklamaya çalışalım. Birçok insanın ortak sıkıntısı, gece yatağa girdiğinde gün içinde yada geçmişte yaşadığı tüm olumsuzlukların, sözleşmiş gibi randevu yeri olarak yatak odanızı, randevu zamanı olarakta uykuya başlama saatınızı seçmeleridir. Tabidir ki bunu siz istemediniz. Ama onlar biraz yüzsüz misafir sınıfından oldukları için sizden müsaade almadan çat kapı odanıza girerler. Bilen bilir. Öyle hemen gidecek gibide değillerdir. Güzel insanlar dikkatinizi çekmiştir, o düşünceleri sınıflandırmadım. Yani ne olursa olsun. Ama hepside ORTAK BİR AYIPTA birleşiyordu. O SAATTE, ORADA OLMAK.

Peki, ne yaparsak odayı terk etmelerini sağlarız. Gayet basit, BEN ŞUAN UYUMAK İSTİYORUM, bu sorunlarla yarın nasıl olsa uğraşacağım, şuan yapabileceğim birşeyde yok zaten. O halde zihnimi neden bunlarla meşgul edeyim ki. Diye düşünmek yeter. Bu düşünce bilinç üstünüzde şekillenecek ve bilinç altınıza emir olarak gidecektir. Ha belki bu ilk defa yada 3-5 defa yapmayla olamayabilir. Ama tüm dostlarımı temin ederimki MUTLAKA NETİCE ALINIYOR ve insan rahat bir uyku uyuyarak içinden gelen sesle uyumlu bir davranış sergilemiş oluyor. Herkesin bildiği bir gerçek, zihin mutlaka birşeyle meşgul olacak. (bazı dostların itirazı olabilir, saygı duyarım, ama onların itirazı bu kuramın yokluğu manasına gelmaz. ZİHNİN DÜŞÜNME SÜRECİNİ DURDURMAKTA MÜMKÜN. O durumda uykuya dalış süreci 2 dk.) O meşguliyeti YATIŞ şeklimize yada VÜCUDUMUZA yönlendirerek rahatlama sağlamakta mümkün. Tercih sizin.

Burada asıl ön plana çıkarılmak istenen şey İÇİNİZDEN GELEN SESE KULAK VERİRSENİZ, MUTLU O-LUR-SU-NUZ.

ÖZÜMÜN SÖZÜ; Mutlu olmak için yaşanmaz, yaşanarak mutlu olunur.
KOCAMAN BİR ÖZÜR: Bu yazı birgün önce size ulaşacaktı. Teknik bir sorundan dolayı ancak buğün beğeninize arz edilebildi.

Hepinize SAĞLIKLI MUTLU GÜNLER DİLER, sabrınız için teşekkür ederim.
söz bitmedi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütün yazılarınızı değerlendirmek ve yorumlamak istiyorum abicim;fakat bir şey çok güzel bi şekilde dikkatimi çekti...Atasözü mü dersiniz,özlü söz mü bilemem ama her konuyla özdeşleşecek çok güzel cümleler,sözcükler buluyorsunuz.Neye borçluyuz acaba?

Serçe! 
 13.10.2008 0:44
Cevap :
Tuğba hanım, okuma şerefi bahşedeceğiniz her yazım, yorumunuzla daha da değerlenecektir....Düşüncelerinizi ifade eden her kelime benim için çok önemlidir...İyi yada kötü, kısa veya uzun...Lütfen kendinizi kısıtlamayın...Övgüde cimri, eleştiride cömert olmanız bana daha çok katkı sağlayacaktır. Bu böyle biline....Özümün SÖZÜ konusuna gelince, aslında bunun yanıtını bana sen öğrettin...Benzer soruyu bir mesajına yazdığım yanıtta sana sormuştum...Sende "hayatın sorgusuzca benden aldıkları"....diye tüm içtenliğini sergilediğin bir yanıt vermiştin. İşte kaynak orası.Ne zaman ki, o sorgusuzca alınanların farkına varıyorsun, onları tamamlama adına yaptığın içsel yolculuk bunları karşına çıkarıyor...Çok dağılmadan özetlemeye çalıştım.Umarım yetmiştir.Hoşça kalma, HOŞLUKLAR İÇİNDE KAL.  14.10.2008 1:06
 

Annem yok zaten benim. Ağlarım sonra. Ben gerçek misafirler sanmıştım. Özrüm kabahatimden büyük belki ama günde iki saat uykuyla okursan bloğu olacağı budur. Küstüm işte ben sana. Beni çocuk gibi azarladın ya. Rezil ettin cümle bloğa. Alacağın olsun peter pun. Bir daha uykusuz blog okursam ne olayım. Hele seninkileri hiç. Uf yaaa.

Ayrıntıda gezinmek 
 13.08.2008 0:12
Cevap :
Bu kadar doğallığı SEZAR'ın kaldıramayacağını bilmiyorsun tabii.Bol keseden yazıyorsun. Yaz bakalım hele. HAYATTA KARŞILAŞACAĞIN HERŞEY SENİN DOĞALLIĞINDA VE GÜZELLİĞİNDE OLSUN emi...  13.08.2008 0:39
 

okumaktan sıkılmadım hatta okurken bi baktım yarım kalmış cevabınız uzun olmasından dolayı sanırım devamını yazarsanız sevinirim..

fugen 
 11.08.2008 13:22
Cevap :
Cevabi yorumunuzla bana nezaketinizi görme şerefini bahşettiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet bir önce ki yanıtım eksik kalmıştı. Ola ki sıkılmışsınızdır diye de ikinci bir yanıt yazmadım. Ama konuya olan ilginizi önemsediğim için,önümüzdeki günlerde yayınlamayı düşündüğüm blogdan kısa bir alıntıyı beğeninize sunmak isterim..Kısa bir not;Bu yazı aslında çok daha ilerki günlerde paylaşıma açılacaktı. Onun sebebide,kendimi sizlere yeterince tanıtmadan bunları yazmak istemiyordum. Bugün yayına giren KUSURLU BİR YAZI başlıklı bloğumda az da olsa, bir zemin oluşturmaya çalıştım..Uzattım galiba..Evet, paylaşacağımız konu DUYGULARIMIZLA MI?YOKSA MANTIĞIMIZLA mı? hareket etmeliyizdi.Kusura bakmazsanız özetin özeti yapacağım.Yoksa her açtığım konu başlığı en az yarım sayfa yer tutar.Fugen hanım, sizin mantığınızla hareket etme anlayışınız,ne yazık ki sizi mutsuzluğa mahkum eder.Biz duygularımızın tatmin edilmesiyle mutlu oluruz.Onun içinde aklımızı kullanırız.Doğal olan DUYGU,toplumsal yaş  11.08.2008 16:21
 

Değerli paylaşımların için teşekkürler sevgili Pan. Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 11.08.2008 9:58
Cevap :
Takdirlerinize mazhar olabilmek ne güzel...  11.08.2008 10:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 24.07.08
 
 

1957 yılında GAZİANTEP'de doğmuşum. Yüksekokul mezunu olup bu yaşa kadar hep ticaretle uğraştım. Kiş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster