Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
244
 

Referandum demokrasi acizliğidir

Referandum demokrasi acizliğidir
 

ben çektim


En kısa tanımıyla halkın onayına başvurmak demektir. Halk onayımı da denebilir. Yasama erki tarafından hazırlanan kanunları halkın oyuna sunarak toplumsal kabul ya da reddi belirler. Çoğunlukla Anayasa değişikliklerinde uygulanır. Türkiye’de ilk kez 1960 Anayasası halkoyuna sunulmuştur. 1982 anayasası da referandum ile kabul edilmiştir. İlginçtir ki her ikisi de yüksek onay almasına rağmen toplumu memnun etmemiştir.
 
Referandum, “evet/hayır” oyunu değildir; ciddi bir sorumluluktur. Demokrasilerde halkoylaması dar alanda bir toplumsal uzlaşı aracı yapılabilir elbette. Ancak siyasetçinin elinde bu araç milli çapta partizan amaca hizmet unsuru yapılıp millet dalkavukluğuna dönüştürülebiliyor. Bu yüzden referandum demokrasi için çok tehlikeli olumsuzluk nedeni de olabilir. Zamanın milli duygularını köpürten hayat ortamını fırsat görüp de milletin yükselen nabzına göre şerbet veren bir iktidar demokrasiyi bile rafa kaldırabilir.
 
Referandum halkın duygusal tepkilerini istismar etmeye çok müsait bir yoldur. Dar yaşam alanlarında toplumsal uzlaşma sağlayan sonuçlar verebilir. Bir mahalle veya orta ölçekli bir şehir halkının onayını almak doğru tespit ve çözümü bulmada faydalı olabilir. Ancak, tüm milletin oyuna sunulan bir çözüm önerisi demokratik görüntüsüne rağmen siyasi sorumlusu olmayan bir yanlışı da uygulamaya koyabilir. Referandum, siyasetçinin demokratik kurumlar danışmanlığında bilimsel çözümler tasarlayıp topluma benimsetme görevine bir karşılık değildir. Doğrudan sorunla ilgili kişilere çözümler arasından çözüm beğendirme aracıdır. Tüm millete sorulduğunda sorunu bilmeyen, sorunla uzaktan ilgisi olmayan ve en acıklısı da önerilen çözümün ayrıntısını merak etmeyip siyasi başlığına bakarak oy verenlerin çoğunluk çıkması durumunda sağduyulu çözümün canına okunabilir.
 
İngiltere’nin AB’den ayrılış kararını referanduma götürmesi demokratik görünse de milli çıkarlarına aykırı bir durum ortaya sermektedir. Milli parası Sterlin referandum sonrasında ‘Euro’ (yuro) karşısında değer kaybetmiştir. Hem de Euro'nun en zayıfladığı bir zamanda.
 
Kolombiya iç savaşını durdurmak için yapılan antlaşmanın referandumda reddedilmesi daha da şaşırtıcıdır. Ülkede isyancı FARC ile hükümet arasında 50 yıldan uzun bir süredir devam eden ve 220 binden fazla kişinin hayatına mal olan iç savaşı sona erdirmek için yapılan barış antlaşması halkın oylarıyla reddedildi… İki ay sonra, yani ben bunları yazarken yeni bir barış antlaşması imzalandı. Ancak bu kez referanduma götürmeyip sadece kongre onayına sunulacak.
 
Bence anayasalar bile referandum konusu yapılmamalıdır. Seçmenlerin çoğunun yapılan anayasayı okuyup anladıktan sonra oyunu verdiğini kim söyleyebilir? Zaten milletin böyle bir yükümlülüğü de yoktur; yasaları soruna çözüm olacak biçimde yapma ve değiştirme yetkisini millet milletvekiline devretmiştir bile. Demokrasi, demokratik kurumların danışmanlık bilgisiyle bir anayasa yapım yöntemi belirlemeli ve yapılan yeni anayasa veya anayasa değişikliği mecliste açık oylamaya sunulmalıdır. Siyasi muhalefetin en az dörtte birinin onayını alma koşuluyla mecliste yüzde 60 onay alan anayasa yürürlüğe alınabilmelidir. Aslında tüm yasalar aynı yöntemle yapılmalıdır. Sadece, diğer yasalar meclis çoğunluk oyuyla yürürlüğe girebilmelidir.
 
Olası referandum konuları içinde en gülünç olanı “AB’den ayrılalım mı?” sorusuna yanıt isteyendir. Ne zaman AB içinde olduk da ayrılmayı konu ediyoruz ki? Gümrük Birliği ve vizesiz dolaşım çıkarlarımıza güncelli başlıklar müzakere edilmelidir. Bunları referanduma götürmenin anlamı siyasetçinin, “ben AB konusundaki görevimi halkın sırtına yüklüyorum” demeye gelir. Hele de idam cezasını geri getirmeyi referandum konusu yapmak hepten siyasi sorumsuzluktur. 15 Temmuz kahpelerine halkın duyduğu öfke ve intikam hırsına dalkavukluktan başka bir şey değildir.
 
Demokrasi eğer hangi konularda ve nasıl halkın onayına başvurulacağını belirlemiş değilse referandum demokrasinin gücünden çok acizliğinin ifadesidir. Hiç bir zaman demokrasinin temel nitelikleri, bilimsel içerikli çetrefil konular, kazanılmış ileri hak ve özgürlükler bir referandum konusu yapılmamalıdır. En doğrusu milli çapta referandum yapılmasını demokrasiye aykırı bulmaktır. Referandum yerel alanda, yerel sorunlar için sorunla ilgili yerel halkın onayına gidilmesiyle sınırlı tutulmalıdır.
 
Muharrem Soyek
İsmail Hakkı CENGİZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tilkilikle asıl niyetlerini gizleyen liderlerle meclisin bir hükmü olmaz.Referanduma gidiş düşüncesi de bir oyun.Yasa tasarısının anlamını bilmeyen iktidar milletvekillerinin kendi önergelerine hayır oyu vermeleri gerçeği utanç verici aslında.Ulusu ilgilendiren her konu tüm meclis milletvekillerince düşünülüp karara bağlanmalıdır,ama liderin,liderlerin aldığı karara oy veren milletvekillerinin de halkını ne kadar düşündüğü ortada.Gidiş de ortada.yığılan sorunlar.Faiz,dolar,borsa hakkında ahkâm kesenler de.acizlikler çoğaldıkça oyun bulmada da güçlükler yaşanmaya başlandı...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 05.12.2016 15:01
Cevap :
İsabetli yorumunuzdan da anlaşıldığı gibi; referandum, milletvekillerinin yapıcı niyetle tartışarak kanun yapma ve değiştirmedeki acizliklerine oturtulan bir maske sanki... Sözüm hepsinedir.  06.12.2016 19:18
 

"Referandum acizliğin ifadesidir" Aynı şeyi ben "Halka göre yönetim olmaz" başlığıyla yazmıştım.

Kerim Korkut 
 29.11.2016 17:10
Cevap :
Aynı şeyleri yazmış olsak da sen benden önde koşuyorsun. :)  01.12.2016 18:45
 

"Ancak siyasetçinin elinde bu araç milli çapta partizan unsuru yapılıp millet dalkavukluğuna dönüştürülebiliyor" Can alıcı ifade bu...

Kerim Korkut 
 29.11.2016 17:00
Cevap :
Aynen öyle. Referandum aracılığıyla kurnaz siyasetçi milleti günahına ortak eder.  01.12.2016 18:46
 

abd de kasaba meclislerinin tabii uyesi o kasabada resmi ikamet edenlerdir. Degisiklik gerektiren tum yerel(ozellikle gorunen ve yasayanlari etkiliyecek) isler kasaba meclisinde oylanir(kismi referandum denebilir) cikan sonuc kesindir.Ust mahkeme yetkisi yoktur.

Newyorker 
 22.11.2016 0:47
Cevap :
Bizdeki belediye meclisleri partileri değil de mahalleyi temsil edecek biçimde düzenlenirse yorumunuzdaki sağlıklı uygulama bizde de temsili referandum sayılabilir. Aslında muhtarlık sistemi kaldırılıp muhtar seçilenler belediye meclis üyesi yapılmalıdır. Bugünkü devlet vatandaş ilişkisindeki teknolojik alt yapı muhtarları gereksiz yaptı bile.  22.11.2016 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 2808
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1653
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster