Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
7165
 

Ruhsal bunalım

Ruhsal bunalım
 

Zor durumda olup benden yardım isteyen arkadaşım. İsmini açıklamadan buradan yazmak zorundayım. Çünkü bloğun ve adresin belirtilmemiş. Herşeyden evvel, cevaplayamadığın soruların ve içindeki fırtınaların dinmesi için psikolojik yardım alman gerekir. Bunalımda olduğunu , iç huzurunun olmadığını ve yardıma ihtiyacın olduğunu yazmışsın. Sen zaten içindeki savaşın yarısını kazanmışın. Sorunlarımızı problemlerimizi bilmek ve bunları çözmemiz gerektiğini düşünmek yolun yarısını aşmak demektir. Bir benzetme yaparsak, araba kullanıyorsun ve araba giderken kendini iyi hissetmediğinin farkına varıyorsun.Ama direksiyonu da bırakmayacak kadar kendini biliyor ve yardım istiyorsun. SAKIN DİREKSİYONU BIRAKMA VE BENİ İYİ DİNLE LÜTFEN.

Zaman zaman her insan, gerek dış etkilenmeler nedeniyle, gerekse iç dünyası ile ilgili içinden çıkılamayacak bir kaosun içine sürüklenebilir. Bu nedenler küçümsenemeyecek kadar önemli olabilir. Bir yakınını kaybetme, çaresiz hastalıklar, içsel pişmanlıklar, suçluluk duygusu, ekonomik çöküntü ve organlara bağlı travmalar gibi nedenleri sıralayabiliriz. Bunlardan kurtulmanın ve huzura kavuşarak bu fırtınaları atlatmanın birinci yolu "istemek"tir. Ne istemektir ? Bu bunalımdan kurtulmak istemektir. Yani senin yaptığın gibi direksiyonu bırakmamaktır. İkinci aşama ise , bu mücadelede birinci derecede ihtiyacımız olacak olan en büyük silahımız beynimizin ve vücudumuzun dinç tutulmasıdır. Bu da tüm bu sıkıntılarımıza rağmen, uyku ve gıda gereksinimlerimizin karşılanması için doktorların gözetiminde kullanacağımız reçete ve ilaçlardır. Eğerki bu sıkıntılar ve bunalımlar sırasında uyuyamama problemi de varsa , beynimiz zayıf düşerek bize çeşitli oyunlar oynamaya başlar. Elimizdeki direksiyonun hakimiyeti azalır. İşte o zaman hem sevdiklerimize hem de kendimize zarar vermeye başlarız. Sevdiklerimiz diyorum, unutma ki yaşamamızın en büyük nedenlerinden birisi de yaşama karşı olan sorumluluklarımızdır. Hayatta şu an hiç kimsen olmasa dahi, yaşamının ileriki bölümlerinin planında, onlar için dönüm noktası olabileceğin ve yardım edebileceğin kişilerin seni beklediğini sakın unutma.

ŞİMDİ DİREKSİYONU HAFİFÇE SAĞA KIR VE ARABADAN AŞAĞIYA İN. YOLUN KENARINDAKİ TOPRAĞA OTUR VE YAŞAMIN KOKUSUNU İÇİNE ÇEK. HAYAT YAŞADIĞIMIZ GÜNDEN İBARETTİR. ŞİMDİYİ YAŞAMAYA BAŞLA. VE SANA İHTİYACI OLAN İNSANLARI DÜŞÜN. EN AZINDAN BU DENEYİMLERİNİ ANLATACAĞIN KİŞİLERİ DÜŞÜN. ÇÜNKÜ HEPİMİZİN BİR GÜN SANA İHTİYACI OLABİLİR.

SEVGİYLE VE SEVDİKLERİNLE KAL.

METİN ÖZKAYA/MEDYUM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba epey olmuş siz bu yazıyı yazalı. Çok da güzel ve yalın yazıyorsunuz. Tamamen haklısınız. Ne geçmiş var ne gelecek. Bilenler bilir ve şikayet etmeden anı değerlendir. Hayat biz onunla ilgili planlar yaparken başımızdan geçenlerdir. Sevgiyle

Mine Kavalalı 
 09.03.2007 20:35
Cevap :
Çok teşekkür ederim mine hanım. Sizi ilginç yazılarınızdan hatırladım. Sizden övgü almak benim için ayrı bir onur. Haklısınız hayat minik bir kuş gibi hassas avucumuzda. Fazla sıkarsak ölür, çok gevşek bırakırsak kaçabilir. Sevgi ile kalın efendim.  09.03.2007 23:16
 

Bu yazınızı elimde olmadan üstüme alındım özür dilerim. Eminim benim durumumda olan en azından birkaç kişi de böyle hissedecektir. Tıbbi tedavi yanında sizin de dediğiniz gibi istemek, bu içimdeki kaostan kurtulmak için kendim için hayırlısını ve doğrusunu istemek. Ve ben şu an bunu yaptığıma inanıyorum. Arabayı kenara çektim geçenlerde ve dışarıya çıkabildim sonunda. Şu an hayatı içime çekiyorum ama arabanın kapısından girmek için hala cesaretim yok. Kendim için ve çevreme beni sevenler için tekrar binmem gerekiyor ama zamanı var gibi sanki, çünkü dışarısı çok güzel ... Saygı ve sevgiyle.

drgayemm 
 02.02.2007 11:59
 

İnsan, anlayıp, kavrayabilse dört kelime gerçeğini..."Hayat yaşadığımız günden ibarettir" sevgi saygılar.

Latif 
 01.02.2007 23:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3153
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster