Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3490
 

Rushdie'nin Şeytan Ayetleri Basılamaz mı?

Rushdie'nin Şeytan Ayetleri Basılamaz mı?
 

Salman Rushdie


Salman Rushdie'yi tanımayan yoktur herhalde. Çok normal, adı ölüm listelerinde yer aldı, ülkemizde de çok eleştirildi, yerden yere vuruldu. Ne ki, Can Yayınları ve Metis Yayınları, yazarın yeni kitaplarını basmaya devam ediyorlar. En son okuyucuyla "Floransa Büyücüsü" isimli kitabı buluştu.

Tüm bunların arasında, orjinal adıyla "The Satanic Verses" ya da bizce bilinen şekliyle "Şeytan Ayetleri" üzerinde durmak istiyorum bugün. Kitaba dair bir eleştiri değil bu okuyacağınız yazı, zira kitabı okumadım, okuyamadım. İngilizce'sinin ağır olduğu söyleniyor, aslına bakarsanız burada İngilizce basımını bile bulmak zor. Türkçe'si ise hiç olmadı, yanlış anımsamıyor ve yanlış bilmiyorsam Aziz Nesin'in bu konudaki çabaları engellenmiş. Kısacası yıllardır okumadığımız bir kitap üzerinden dönüyor bunca tartışma.

Yazarın her kitabı çıktığında, Şeytan Ayetleri'nin hatırlatılması bir gelenek haline geldi neredeyse. Kitabın konusu genel olarak Kur'an'da şeytanın da yazdığı ayetlerin olduğu tezi üzerine kurulu. İran'dan "katli vacip" fetvası çıkmıştı bu kitapla ilgili olarak Rushdie hakkında. Büyük "demokratikleşme" olaylarından, ifade özgürlüğünden falan söz ediyoruz ya, bu kitabı hala okumadan tartışıyor olmamız bizim ayıbımız bana göre ve yukarıdakilerin küçük bir anti-tezi, daha bir sürü örnek bulabilmek de mümkün üstelik...

Ülkede başka ayıp kalmadı mı diyeceksiniz, çok da haklısınız, ama madem büyük özgürlüklerin olduğu bir ülkedeyiz, bu kitabın çıkması için engel olan ne? TCK'nin, "manevi duygulara hakaret" düzenlemesini içeren maddesi mi?

Yayıncılar da hiç haksız değiller aslında, biz bir arkadaşımla bireysel olarak Can Yayınları'na bir mesaj bıraktık bu konuda, "neden hala çıkmıyor bu kitap" diye. Cevap gelmedi, beklemiyordum zaten. Zira önümüzde, çok yakın bir zamanda gündeme oturmuş bir utanç davası var. Nedim Gürsel'e, yazdığı "Allah'ın Kızları" isimli kitap yüzünden açılan bir dava bu. Her ne kadar buradan yazar ve yayıncısı ceza almamış olsa da, bundan daha ağır bir kitap olduğunu düşündüğüm Şeytan Ayetleri'ne dava açılacağı muhakkak ve ceza almayacağını kimse garanti edemez. Öte yandan konu "din" olduğunda Türkiye'nin hoşgörü karnesinin de "pekiyi" dereceleriyle dolu olduğu söylenemez. Çok uzaklaşmadan yine, yayın olarak baktığımızda, Tanrı Yanılgısı isimli bir kitap yazmış olan Richard Dawkins'in internet sitesinin kapatıldığını, başörtüsü hakkında "Sümer'de tapınak fahişeleri takardı" şeklinde bir ifadeyi kitabına taşıyan Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın ise yargılandığını görüyoruz.

Kaldı ki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "bu kitap okunmamalı" şeklinde bir cevap vermeye cesaret edebildiği bir ülkede yaşıyoruz. Kendi görüşümüze uymayan her türlü yayını okumaktan uzağız, düşüncelerimizin bu kadar çabuk değişebileceğini mi sanıyoruz, o kadar kolay etkilenen insanlar mıyız? Okumaktan niye korkuyoruz?

Tartışmaların sağlıklı bir yoldan yürüyebilmesi için, o tartışmaya konu olan durum hakkında bir fikrimiz olması gerekmiyor mu? Allah'ın Kızları hakkında açılan davaya karşı olmak için buna gerek yok, çünkü o doğrudan düşünce özgürlüğü ile alakalı, ama kitabı eleştirmek için kitabı okumak lazım. Bizim-sizin adınıza Diyanet İşleri Başkanlığı okumamalı kitabı, siz kendiniz okumalı ve sonra eleştirmelisiniz. "Kitapta böyle böyle yazıyormuş, kafir işte, asın bu adamı..." tamamen sağlıksız bir düşüncenin ürünü olur aksi takdirde. -miş'ler, -muş'lar üzerinden değil, -di'ler, -dı'lar üzerinden tartışmak en sağlıklısı.

Dolayısıyla, kitabı her çıktığında, ya da adı her geçtiğinde Şeytan Ayetleri üzerinden Rushdie'ye saldırmak da aynı hastalıklı durumun belirtisi bence. Öncelikle kitap dilimize çevrilmeli, önyargılarımızdan kurtulup okumalıyız ve sonra tartışmalıyız. Bu prensip her seferinde uygulansa, şu anda çok daha sorunsuz bir toplum olabilirdik belki de, evet, garantisi yok, ama şu andaki şekilde de sorunlarımızdan kurtulabildiğimiz söylenemez.

Şeytan Ayetleri'nin Türkçe'ye çevrilip, basılması belki çok küçücük bir adım olur bununla ilgili, ama en azından bir adım olur. Can ya da Metis yayınları bu işi yapabilmeli, Türkiye de bu kitabı okuyarak tartışabilmeli. Okumadan tartışarak hiçbir yere varamayız çünkü.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Turan Dursun u , İlhan Arsel i okuduğumda öğrendim dinin ne olduğunu. ve Eric From dan da dinin vicdan olduğunu öğrendim. şimdi TANRI YANILGISI nı okuyorum.Kitlelerin dinle nasıl uyutulduğunu... ortaçağdan günümüze dek insanların hala aydınlanmaya gereksinmeleri olduğuna inanıyorum. Tüm bunlar ancak okumakla mümkün. okumayan insanlar nasıl bulacaklar aydınlığı.....?

sevimsevinç 
 24.10.2009 1:02
Cevap :
İlginize teşekkür ederim, yazıyı okuyup da zaman ayırıp yazdığınız için sağolun. Dediğiniz gibi, okumaktan korkmamak lazım.  26.10.2009 0:37
 

Türkiye'de Turan Dursun, dini eleştiren kitaplar yazdı. Yıllar yılı babası sayesinde çok koyu bir din eğitimi almıştı. Sonra kendisi için dinin ne ifade ettiğini yazmaya başlayınca öldürüldü. İlhan Arsel dini eleştiren yazılar yazdı ama o da suspus oldu. MB üyelerinden Homeros tam da sizin sorduğunuz sorulara cevap yazısı yazmış. Burada din karşıtı kitapları yayınlayamazsınız. Yayınlarsanız başınıza çok büyük dertler açarsınız. Belki bu nedenle yayınlanamıyor bu kitaplar. Selamlar...

vakayinüvis 
 23.10.2009 15:34
Cevap :
Ne acı ki haklısınız, daha da acısı verdiğiniz örnekleri çoğaltmak da mümkün. Bahsettiğiniz yazıyı da bulup okumaya çalışacağım, teşekkürler.  23.10.2009 16:15
 

kitapların basımının yasak olduğu,bir ülke ne kadar çağdaş ve demoratik olabilir ki?bence her neyi anlatırsa anlatsın her kitab basılmaya değerdir bunun bilincine varırız inş.kitaplar değil cehallet yasaklanmalı

ela asa 
 23.10.2009 14:14
Cevap :
Kesinlikle size katılıyorum, kitaplar basılmalı ki insanlar okuyup da tartışabilsinler. Bu kitap hakkında adı konulmuş bir yasak var mı bilmiyorum, yok diye tahmin ediyorum, fakat sanırım adı konulmamış yasaklar daha tehlikelidir, zira "korkuyoruz, o yüzden basmıyoruz" sözünü işitmek çok kötü olur ve maalesef işin arka yüzü öyle gibi.  23.10.2009 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1068
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster