Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
53891
 

Sabah namazının önemi nedir?

Sabah namazının önemi nedir?
 

Okuduğum bir yazıda diyordu ki;

İnsanlar sabah namazının önemini bir bilselerdi, arkalarından atlı bile koştursa bu namazı bırakmazlardı.

Her namazı kılmak çok önemli, ancak sabah namazının önemi bir başka..

Çünkü sabah namazı vakti; rızıkların taksim edildiği, duaların kabul edildiği, rahmet ve bereketin en yoğun olduğu, mühim bir zaman dilimidir. Uykunun da en tatlı bir zamanı olduğun için, kılmak sevap bakımından da bereketlidir.

Sevgili Peygamberimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır.


“Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir. Dikkat et, ey Âdemoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.” (Müslim, Mesâcid 261-262)

Allah’ın himayesi altında bulunmak, dünyada ve ahirette Onun koruma ve teminatı altında olmak demektir. Himaye olunanın da, himaye edene karşı sorumlulukları vardır elbette ki….

Allah’a verdiği sözleri yerine getirmesi, kulluk vazifesinin gereği olan davranışlarda bulunması, aksi takdirde bu konuda hesaba çekileceği Peygamberimiz(sav) tarafından hatırlatılmıştır.

Yine Sevgili Peygamberimizin (sav) şu sözlerinden sabah namazının ne derecede önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Sabahın farzından evvel kılınan iki rekat sünnet, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır”(Müslim).

Namaz kılmak için Allah'ın huzurunda duran mümin, Rabbimiz ile güçlü bir manevi bağlantı kurar.

Namazın insana Allah'ı hatırlattığı ve insanı her türlü kötülükten alıkoyduğu bir ayette şöyle bildirilmektedir:

'' Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tir. Allah, yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi, 45)

Ayrıca Rabbimiz, namaz kılan kulları için ebedi mutluluk yurdu olan cennetler hazırladığını beyan ederek, şöyle buyurmaktadır:

“İnanıp yararlı işler işleyenlerin, namaz kılıp zekat verenlerin Rab’leri katında ecirleri vardır. Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.”

Diyanetin sitesinden ve şimdiye kadar okuduğum din kitaplarından edindiğim bilgilere göre, en çok merak edilen sorular ve cevapları şöyle;

Sabah namazının vakti ne zamandır?

Sabaha karşı tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vakti), güneş doğuncaya kadar olan vakittir.

Sabah namazı vaktinde kılınmazsa, ne zamana kadar kılınabilir?

Sabah namazını vaktinde kılmayan kişi güneş doğduktan sonra 45-50 dakika bekler.Çünkü güneşin doğduğu andan itibaren takip eden 45-50 dakikalık süre kerahet vaktidir.Bu vakitte hiç bir namaz kılınmaz.Kerahet vakti geçtikten sonra sabah namazının kazası sünnetiyle birlikte yapılır.

Bunun vakti de; güneşin doğmasından sonraki kerahet vaktinin bitmesinden öğle namazından 45 dakika öncesine kadardır.Çünki, öğle namazında 45 dakika önce de yine kerahet vaktidir.
Eğer elimizde imkan olmaz ve sabah namazının kazası öğleden sonraya kalırsa bu durumda sadece farz kaza edilir.

Ancak, Uyku, baygınlık, ölüm, savaş gibi haller dışında hiç bir durum namazın kazaya bırakılmasına sebep teşkil etmez...

Dînî bir görev olan namaz, imanın işâreti kalbin ışığı, ruhun kuvveti, bedenin koruyucusu ve Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle <ı>“Müminin miracıdır.”
Manevi bir yükselme ve miraç sırrına erme vesilesi olan namaz, insanı ruhen ve ahlaken yükselten onu Allah’a yaklaştıran ve tüm kötülüklerden alıkoyan bir ibadettir.

Değerli Arkadaşlarım, şimdi sizlerle, daha önce okuduğum bir yazıyı aklımda kaldığı kadarıyla :) paylaşmak istiyorum;

Bir adam varmış… Orucunu tutar, zekatını verir, insanlara yardım etmekten geri kalmazmış.. Lakin bu adamın bir kusuru varmış… Nedense namaz kılmaya çok üşenirmiş..

Bir gün çok bilgili bir hocanın yanına gitmiş ve demiş ki;

- Hocam ne yap et beni şu namaz kılmaktan kurtar. Çünkü namaz kılmak bana çok ağır geliyor demiş..

Hoca; Ben ne duydum ne de işittim evlat şimdiye kadar, namaz kılmak hepimize farz demiş.

- Ancak adam ne olur hocam, ne yap et beni bu dertten kurtar demiş ve gitmiş..

Aradan zaman geçmiş, adam hocanın yanına gelmiş tekrar.

- Buldun mu hocam demiş, kurtulacak mıyım namazdan…

Buldum evlat demiş hoca;

Eğer şu beş şey sen de bulunuyorsa, namazdan mesul değilsin. Ölü isen, deli isen, çocuk isen, hayvan isen, kafir isen ee…evlat düşün şimdi tercih senin.

******

Dileğim; Bu yazımın tüm sabah namazına kalkamayanlara, ya da hiç namaz kılmayanlara ışık olması..

Gelin bir başlangıç yapın;

Sabah herkesler uyurken, kalkın sıcacık yatağınızdan, Allah’ın coşkusuyla..

Gidin abdestinizi alın ve sadece 5-6 dakika süren namazınızı kılın…

Allah’ın huzurunda ona içtenlikle bağlılığınızı gösterin.. Konuşun Rabbinizle… durumuzu arz edin.. Görün bakın ne büyük mutluluk..

Sonra gidin tekrar yatın sıcacık yatağınıza, Allah’a karşı vazifenizi yerine getirmenin mutluluğuyla ..

Ve… devam edin uykunuza:)

Konunun özü;

Namaz dinin direğidir, hepimize farzdır, iman etmekten sonra gelen, en önemli ikinci ibadettir. Unutmayalım, hepimiz ahirette ilk olarak, namazdan sorguya çekileceğiz..

Sadece sabah namazı değil, her namazı vaktinde kılmak çok önemli. Özellikle sabah namazını kılmak, bir çok insana zor gediğinden, bu konuya değinmek istedim.

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam bir blogtaki tavsiye üzerine okudum.. Tekrar hatırlattığınız için teşekkürler

Kemal Taşan 
 17.05.2011 9:44
Cevap :
Merhaba Kemal Bey, ben teşekkür ederim... okurlarımın faydalanıyorsa eğer, bundan daha büyük mutluluk olamaz.. Selam ve saygı ile..  17.05.2011 12:06
 

Bizler her sabah aşka sevdiğimiz Rabbimize şüktümüzü, sevgimizi göstermek için yatağımızdan fırlayarak kalkıyoruz. Allah her an bizi koruyup kollarken, bize bakarken biz ne yapsak karşılığını ödeyemeyiz. Sadece gönlümüzde derin bir sevgi besleyip tümüyle ona yöneliriz. Namaza üşenerek kalkanlarla fırlayarak şevkle kalkanlar arasındaki farkı düşünmeli insan. Birinin ruhu nasıl aşkla dolu, diğeri nasıl samimiyetsizlikle dolu. Bu güzel yazı için çok teşekkürler

Ahmet Secer 
 09.05.2010 12:35
Cevap :
Üşenmek ve şevkle kalmak... Rabbimizin bize verdiklerini derin bir düşünsek, aldığımız her nefes için şükretmemiz gerektiğini idrak etmek hiç zor olmasa gerek.. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ne yapsak, karşılığını ödeyemeyiz....Çok şükür bizler farkında olan insanlarız.. Bu çok büyük mutluluk... Ahmet Bey, katkınız ve beğeniniz çin çok teşekkür ederim.. Selam ve saygılarımla.  09.05.2010 14:20
 

olmasaydı keramet olmazdı O kadar marifet bu iş teknik konu öğretmenim ne olur beni affet hocalar güzel anlatır bu gibi bilgileri bizim ki yanıltı verir ola ki ilgilileri benim bakışım biraz güncellerle ilgili nasıl takip etsin bu millet bilgiyi tenikleri muhtaç olmayalım ulus olarak yad a yabana kimse itibar etmiyor borçlarla yaşayana

hulusi soydal 
 07.05.2010 17:32
Cevap :
Merhaba efendim, doğru söylemişsiniz takdir Allah'ın.. bizlerde okuduğumuz kadarıyla sevgili pegaberimizin güzel ahlakını örnek alarak yaşamımıza yön veriyoruz... Çok araştırdım bu konuyu yazabilmek için, umarım herkese ışık olur.. Teşekkür ederim, selam ve saygılarımla.  08.05.2010 12:27
 

Çok önemli bir yazı, bu yazıyı okumaktan çok mutlu oldum. Allah (C.C.) sizden razı olsun İnşaallah... İlminize, kaleminize rahmet... Müsadenizle bu bloğunuzu öneriyorum. Sağlıcakla Kalın... Selam ve Dua ile...

Yorum Dükkânı 
 07.05.2010 14:25
Cevap :
Sv Yorum Dükkanı, beğeniniz, değerlendirmeniz ve önerinizden mutlu oldum.. Çok teşekkür ederim, Allah sizden de razı olsun... okuyan herkese de ışık olması dileğiyle.. Selam ve saygılarımla.  07.05.2010 18:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 626
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 10989
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster