Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
13850
 

Saçlar zenginlikten,tırnaklar fakirlikten mi uzuyor?

Saçlar zenginlikten,tırnaklar fakirlikten mi uzuyor?
 

Görsel alıntı


Eskiden saçlar zenginlikten, tırnaklar fakirlikten dolayı uzar derlerdi.

insanlarda buna inanarak uzun saçlı birini gördüklerinde bak sen şuna zenginlikten nasıl saçları uzamış,

Uzun tırnaklı birini gördüklerinde ise vah zavallıya bakın fakirlikten tırnakları uzamış derlerdi.

Saçların ve tırnakların çabuk büyümesinde yaş ve sağlığın önemli bir rol oynadığına işaret edilmektedir.

Genel anlamda  saçlarımız ve tırnaklarımız ortak bir özelliğe sahiptir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşuyor.  

Her ikisinin de ana maddesi keratindir. ( Tırnak, boynuz, kıl gibi üst deri ürünü yapıları meydana getiren bir protein )

Saçlarımız:

Saçlarımızın uzaması, vücut kimyamızın dengesiyle yakından ilişkilidir. Belli bir noktadan sonra saç uzaması yavaşlar.

Vücudumuzdaki kılların çok önemli görevleri vardır. Saçlarımız başımızı yazın güneşten, kışın soğuktan korurlar.

Kaşlarımız terimizi, kirpiklerimiz küçük parçaların gözlerimize girmelerine engel olurlar.

Burun ve kulaklarımızdaki kıllar tozların girmesini önler vücudumuzdaki diğer kıllar ise derimizi serin tutar, ısı kaybını önler.

Vücudumuzdaki kılların her biri topraktaki çim gibi derimizin altındaki kendi torbasında yetişir ve büyür. Bu torbadaki yeni saç hücreleri kılların köklerini oluşturur.

Yeni hücreler oluştukça eskilerini torbalardan dışarı iterler ve bu hücreler dışarı itildikçe canlı olma özelliklerini kaybederler,  

Vücudumuzun hangi kısmında olduklarına bağlı olarak kıl torbasında belirli bir sürede yeni kıl hücreleri üretilir.

Saçlarımızın büyüme süresi iki seneden altı seneye kadar değişir. Bu sürelere büyüme süreci, durma süreci denir.

Tırnaklarımız:

Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korur. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir.

Kökteki hücreler ölü bir hücre olan keratin üretirler yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarıya doğru iterler.

Bu nedenle aynen saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken de her hangi bir acı duymayız. Tırnaklarımız derimize her iki yandan elastik fiberlerle bağlıdırlar.

Bu sayede yanlardan bağlı oldukları halde uzadıkça rahatlıkla ilerlerler. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler.

Ellerimizdeki tırnaklarla ayaklarımızdaki tırnakların tek farkı daha hızlı yani haftada ortalama 0,5 - 0,6 milimetre hızla uzamalarıdır. Kesilmezse yılda 2,5 - 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler.

Ayak tırnaklarının uzama hızı el tırnaklarının dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmak tırnağıdır.

Hangi elimizi, ayağımızı daha çok kullanıyorsak o elin ve o ayağın tırnakları diğerlerine nazaran daha çabuk uzarlar. Tırnaklar kan dolaşımı hareketiyle gelişir ve uzarlar.

Bütün tırnaklar sıcak havada soğuğa nazaran daha hızlı uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yaş ilerledikçe yavaşlar.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Nevzat Dağlı, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ellerim sudan çıkmıyor sanırım o yüzden ellerimdeki tırnaklarım çabuk uzuyor, ayak tırnakları yavaş...Ellerimizdeki tırnaklar bir konuda sağlık göstergesi. Uzama yönündeki çizgiler normal ama yatay çizgiler kalpte bir sorun olduğun un işareti. O yüzden doktorlar muayene ederken ellerimize ve tırnaklarımıza bakıyorlar değerli kardeşim, selamlar gönderdim size ve değerli ailenize...

Yurdagül Alkan 
 05.06.2016 15:24
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Evet, Ellerdeki tırnakların çabuk uzaması ve tırnakların rengi çizgileri sağlıkla ilgili olduğunu duymuştum.Bir kaç kez doktora gitti.benim tırnaklarıma bakıp bakmadıklarını hatırlamıyorum.Benim kıymetli bacıda ne bilgiler varmış.Çok teşekkür ediyorum.Saygılarımı sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk dileklerimi gönderiyorum.Ayrıca Adaşım MEHMET BURAK Beye özel sevgilerimi, başarı dileklerimi gönderiyorum.   06.06.2016 14:30
 

"Saç sefadan tırnak cefadan uzar" derlerdi hatırlıyorum bi yerlerden...keratin icat olmadan önce :)))...ben rakı içtiğim zaman ikisi de hızla uzuyor...:)))...günaydın GaziBaabaa...

nedim üstün 
 31.05.2016 9:49
Cevap :
Kıymetli Nedim Üstün: Evet, sizinde belirtiğiniz gibi saç sefadan, tırnak cefadan uzar derlerdi.Elbette o eskidendi şimdi kim dinler eskileri.Bakınız bunu bilmiyordum rakı içmediğim için farkına varmadım.İyi ki içmiyorum sonra birini kendim kessem diğeri için berberlere gidip gelmek hayli zor olurdu.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  31.05.2016 21:44
 

Merhaba Sayın Burakgazi annem derdi ki ''Ey gidi çocuklar saç sefadan tırnak cefadan uzar''Bana annemi anımsattınız.SEVGİLER.

Şennur Köseli 
 28.05.2016 14:26
Cevap :
Kıymetli Şennur: Bu dünyadan göçenlere Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Allah onları cennetiyle sevindirsin.Evet, Saç sefadan, tırnak cefadan büyür derlerdi bu sözlerde insanı derinden derine düşüncelere salardı.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   28.05.2016 14:32
 

İnsanın bedeni hayat şartları ile yaşamı süresince şekilleniyor ee bir de kurulumu işleyişi var zaman geçtikçe de yıpranıyor :) emeğine sağlık Candost selam ve sevgilerimle :)

Tülay EKER 
 28.05.2016 8:52
Cevap :
Kıymetli Tülay, Saç ve tırnaklar insanın vücut kimyası ile ilgilidir. Saçında, tırnaklarında faydaları vardır.En önemlisi hangi elimizi, hangi ayağımızı çok kullanıyorsak o elin ve o ayağın tırnaklarının daha uzadığını öğrendim ki bu konu ayrıca hareket ile ilgilidir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   28.05.2016 13:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2058
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster