Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
878
 

Sakızlardan fal tuttum

Sakızlardan fal tuttum
 

Türk marketindeki başı türbanlı kasiyer kız “Al ağbi, içinde falı da var” dedi ve elime bir sakız tutuşturdu. Hediye olduğundan kabul etmek zorunda kaldım. Bilgisayar masasının üzerinde günlerce kalan sakızı biraz önce açtığımda falımı da okudum tabii:

“Askerliğini yapmış, bitirmiş

Güzel de bir işe girmiş

Seni gördüğünden beri

Yönünü sana çevirmiş.”

Tamam, dedim kendi kendime… Askerliğini yaptıysa mesele yok! Asker yolu beklemek zordur, bilenler bilir. Güzel de bir işe girdiğine göre, yönünü bana çevirmiş “beyaz atlı prensimin” karşıma çıkmasını bekliyorum şimdi.

Güzel ülkemin halleri de bir acayip! Tıpkı benim sakız falımda olduğu gibi ters. Şimdi refah düzeyi yüksek bir ülkede yaşarken, (üç bin kilometre uzaktan) memleket meseleleri hakkında ahkâm kesmek pek şık değil. Zaten ben şimdi tutup da:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik değildir ve hiçbir zaman da laik olmamıştır!” diye bir görüş öne sürsem, meydanlara çıkıp “Türkiye laiktir, laik kalacak!” diye haykıran yüz binlerle ters düşerim. Hele hele:

“Hem Müslüman, hem de laik olunmaz!” desem, editörler haklı olarak bu yazıyı yayına almazlar. Konu zaten uzun ve çetrefilli.

Uzaktan, kuşbakışı bakınca çok farklı görünüyor Türkiye…

“Gerici” diye bilinenler “Demokrat”, “İlerici” diye adlandırılanlar ise “Statükocu”… Türkiye’de “İrtica geliyor” diyorlar ama buradan pek öyle görünmüyor. Evet, gelen bir şeyler var ama bu irtica değil…700 yıllık bir gecikmeyle iktidara “Anadolu Türkleri” geliyor. İyi midir, kötü müdür tartışılır ama durum bu yani!

Ama dedim ya, güzel ülkemin halleri bir acayip diye.

Bakın şimdi, Batı kaynaklı raporlara göre ülkedeki 16–24 yaş arasındaki toplam 13 milyonluk genç nüfusun yarıya yakını ne okula gidiyor, ne de belirli bir işyerinde çalışıyor. Yaklaşık 6 milyon mesleksiz genç “atıl” durumda… Bunların yarım milyonu asker kaçağı…

Yılda 60 milyar dolarlık uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapılan bir ülkede, serseri mayın gibi dolaşan 6 milyon genç Türkiye’nin başat sorunudur!

Batı, böyle görüyor ülkemizi… Başörtüsünün alttan mı, yoksa üstten mi bağlanması gerektiği hakkında pek fikirleri yok! Örneğin benim yaşadığım Berlin/ Hermann Caddesi’nde çeşitli cemaatlere ait tam 12 tane cami var! Kilise sayısı 2, bir de müze haline getirilmiş bir Sinagog var! İsteyen istediği gibi bağlıyor başörtüsünü.

Sakızlar, sakızlar, fallı sakızlar… Kırk yılda bir falımıza bakalım dedik, o da ters çıktı! Memleketin halleri gibi.

“Askerliğini bitirmiş

Güzel de bir işe girmiş

Seni gördüğünden beri

Yönünü sana çevirmiş.”

Buna da şükür yahu! Hiç olmazsa askerliğini bitirmiş!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazarım falına bayıldım. Bunu daha önce niye düşünemedim. Bundan böyle keyfim birazcık kaçınca hemen içinden fal çıkan sakız alacağım. Antidepresan gibi valla. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 26.03.2008 23:37
Cevap :
Oldukça yararlı. Deneyin lütfen. Selamlar:))  30.03.2008 15:36
 

nasıl yani yaaa :))

beenmaya 
 26.03.2008 12:46
 

uzaklık yakınlık değil de önemli olan farkındalık değil mi aslında...

beenmaya 
 25.03.2008 19:44
Cevap :
Hayır diiil:)) Maltepe çok uzak:)))  26.03.2008 0:36
 

Yolundiğeryarısı bazı bilgileri unutmuş:) Ben Beşiktaş' ı gardaş takım olarak görüyorum. Dualarım tamamen Galatasaray Fenerbahçe maçına konsantredir. Beşiktaş babamın takımı olduğu için kıyamam. Aslında Fenerbahçe taraftarları destekli attıkları zaman benim dualar devreye giriyor. "Büyük lokma yiyeceksin, büyük laf etmiyeceksin" Hani diyorum içtenmi beddua ediyorum? da dualarım kabul oluyor. Gelelim fal konusuna. Fala inanma falsızda kalma derler Ümit Bey, arasıra gerekiyor. Çok iyi yapmışsınız falların bazen moral kaynağı oldukları gerçeğinide unutmamak gerekiyor. İşin ilginç yanı fallar ( eski adı ile niyetler )bile artık çeşitli katagorilerde atağa geçmiş. Eskiden sevgili aşk meşk işlerini hedef alırdı. Şimdi desenize siyasetede atılmışlar. Büyük gelişme. :))) Ben söylüyorum Türkiye çağmı atladı ne? Siz uzaklardan daha güzel gözlemlemişsiniz. Olayları fallardan gözlemlemek, derinlemesine analiz etmek daha akıllıca oldu şu son günlerde. Ağlasak mı gülsek mi? Selamlar sevgi

Zeynep Gülay 
 24.03.2008 13:22
Cevap :
Siz ne derseniz doğrudur Zeynep Hanım. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Gecikme için de özür dilerim tabii. Selamlar, saygılar:))  30.03.2008 15:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1577
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster