Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
14258
 

SBS 2012 Yerleştirme ve Tercihlerine Dikkat

SBS 2012 Yerleştirme ve Tercihlerine Dikkat
 

YENİ  SBS 2013 Tercih ve Yerleştirme işlemleri için http://blog.milliyet.com.tr/sbs-tercihleri-nasil-yapilmali/Blog/?BlogNo=422347 linkini ziyaret ediniz

SBS 2012 tercih işlemleri tamamlandı.

Sonuçlar da açıklandı.

Kim nereye yerleşti o da belli…

Ancak hala kafalar karışık…

Yapılması gereken sadece kayıt takvimine uygun  hareket etmek…

Asil olarak yerleşenler 27-31 Ağustos tarihleri arasında kazandıkları okula gidip kayıt yaptıracaklar.

Yedeklerde kayıt sürecini iyi izlemeli.  https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki veli bilgilendirme sisteminden ve http://oges.meb.gov.tr  internet sayfalarından kayıt durumlarını anlık takip etmeliler.

Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Liseleri gibi sadece Yerleştirme Puanı ile öğrenci alan liselere yerleşenler belirlenen süreç içerisinde (örnek tablo yukarıdadır) yerleştiği-kazandığı okula gidip kaydını yaptırmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Denizcilik Meslek Lisesi gibi liselerin kayıt takvimi….

Bu liselere asil listeden yerleşmiş öğrenciler herhangi bir hak kaybına uğramamak için çok dikkatli davranmalı…

Bu öğrenciler  ÖNCE 27 AĞUSTOS PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 17:00 ‘YE KADAR KAZANDIĞI OKULA GİDİP ÖZEL YETENEK, MÜLAKAT/MÜLAKAT VE BEDEN YETERLİLİĞİ SINAVINA GİRECEĞİNİ beyan edip kayıt yaptırmalıdır (http://oges.meb.gov.tr/doc2012/2012-SBS_Tercih_ve_Yerle%C5%9Ftirme_K%C4%B1lavuzu.pdf linkindeki tercih ve yerleştirme kılavuzunu dikkatlice inceleyin).

Bu arada mülakat veya ön kayıta giderken mezun olduğunuz okuldan alacağınız, öğrenci durum belgesi (diploma verilmeyeceğinden), 6. 7. 8. Sınıf Ortalama Notlarının olduğu çizelge, Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, 4 adet fotoğrafı yanınızda bulundurunuz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra 28-29 Ağustos tarihlerinde yerleştiğiniz okul da yapılacak olan Özel Yetenek, Mülakat/Mülakat ve Beden Yeterliliği Sınavına katılınız.

Özel Yetenek, Mülakat/Mülakat ve Beden Yeterliliği  Sınavı sonrası başarılı olmuş iseniz 31 Ağustos Cuma günü saat 17:00’ye kadar kesin kaydınızı yaptırın…

31 Ağustos Cuma gününden sonra asil olarak yerleştiği halde kayıt yaptırmayanların yerine yedeklerin yerleştirilme süreci başlayacaktır.

Yedek olanların bundan sonraki süreci çok ama çok dikkatli izlemesi gerekiyor. Yerleştirme sonuçlarına ilişkin veli ve öğrenciler  https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki veli bilgilendirme sisteminden anlık olarak bilgilendirilecektir. O nedenle veli bilgilendirme sisteminin dikkatlice izlenmesi gerekmektedir.

Peki yedeklerin kayıt süreci takvimi nasıl olacak?

03 Eylül 2012 Saat 08:00’de boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı ve kayıt işlemleri başlayacak,  14 Eylül 2012 saat 17:00’a kadar devam edecektir.

Bu süreçte yani yedek kayıt döneminde boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 12 Eylül 2012 saat 17:00’ye  kadar  sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Yedek listede yer alan  öğrencilerden kayıt hakkı kazananlar http://oges.meb.gov.tr  internet sayfalarından kayıt durumlarını takip edebileceklerdir. 

Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Denizcilik Meslek Lisesi ve Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi’nin bazı alanları gibi özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı ile öğrenci alan okulların yedek yerleştirme işleminin ayrıntıları aşağıdaki tablodadır.

Tablodan da anlaşılacağı üzere 3 Eylül’de açık kontenjanlar ilan edilecek (aynı gün http://oges.meb.gov.tr  adresinden bu okullara yerleştiğini öğrenen öğrenciler yukarıda bahsettiğimiz belgelerle kazandığı okula başvurmalıdır), 4-5 Eylül’de  özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sınavı yapılacak, 5 Eylül saat 17:00’de kazananlar açıklanacak, kazananların 6 Eylül’de kesin kayıtlarını yaptırmalıdır.

Çünkü 7 Eylül’de yeni bir yerleştirme dönemi başlayacak 7 Eylül’de açık kontenjanlar ilan edilecek (aynı gün http://oges.meb.gov.tr  adresinden bu okullara yerleştiğini öğrenen öğrenciler yukarıda bahsettiğimiz belgelerle kazandığı okula başvurmalıdır), 10 Eylül’de  özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden sınavı, aynı gün saat 17:00’de kesin kayıt hakkı kazananların ilanı, yine aynı gün saat 17:00’den sonra kesin kayıt yapılacaktır.

Tüm bunlara rağmen bu okulların kontenjanları yine dolmadı diyelim… Yeni bir kayıt dönemi başlayacak… 11 Eylül kontenjanların ilanı  12-13 Eylül özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden sınavı, 13 Eylül saat 17:00’de sonuçların ilanı, 14 Eylül’de kesin kayıtlar…

14 Eylül bitti yukarıdaki süreç tamamlandı ve hala boş kontenjan var… Boş mu kalacak?.. Hayır. Bu kontenjanlar için son bir yerleştirme dönemi var, 14 Eylül-21 Eylül arasında yeni bir önkayıt veya tercih süreci başlayacaktır (kılavuzun  23. sayfasında yer alan takvimin örneği aşağıdadır).

Yukarıdakilerden de anlaşıldığı üzere yerleştirme-kayıt süreci önceki yıla göre hayli farklılık gösteriyor. SBS sonuçlarına göre öğrenci kabul eden Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri gibi meslek liselerinde dolmayan kontenjanlar için 17-18 Eylül tarihlerinde yeni bir ön kayıt süreci başlayacaktır. Herhangi bir okula kayıt yaptırmış olun veya olmayın, daha çok istediğin herhangibir lisede dolmayan kontenjan varsa (tercih yaparken o okulları göreceksiniz) https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00888.ASPX  adresine gidip tercihlerinizi (önkayıtlarınızı) yapınız. Ön kayıt yaptırmanız veya tercih yapmanız önceki okula yaptığınız kaydın silinmesi anlamına gelmemektedir. 17-18 Eylülde önkayıt veya tercih yaptığınız okullardan birine yerleşemediğiniz takdirde önceden kayıt yaptığınız okuldaki kaydınız korunacaktır. Ancak önkayıt yaptığınız tercihlerden birine yerleştiğiniz ve kesin kayıt yaptığınız zaman eski kaydolduğunuz okuldaki kaydınız düşecektir. 

Tekrar etmekte fayda var, yerleşmek istediğiniz başka bir lise varsa 17-18 Eylülde mutlaka tercih yapınız. Özellikle SBS 2012'de barajı aştığı halde asil veya yedek herhangibir liseye yerleşememiş, o nedenle sınavsız öğrenci alan genel lise veya meslek lisesine kaydolmak zorunda kalmış öğrencilere seslenmek istiyorum. 17-18 Eylülde önkayıt veya tercih yapınız. Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri gibi liselerin taban puanları iyice düştüğünden bu okullara yerleşme şansınız her zamankinden fazla...

Burada özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden sınavı öğrencileri tedirgin etmemelidir. Şayet siz bu okullara yerleştirilmişseniz mesleğin aradığı beden ve sağlık koşullarını taşıyorsanız zaten yerleştirileceksiniz. Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden sınavı için öğrencilere uygulanacak mülakat esaslarını dikkatlice incelenmelidir (2012 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme e­Kılavuzu http://oges.meb.gov.tr/doc2012/2012-SBS_Tercih_ve_Yerle%C5%9Ftirme_K%C4%B1lavuzu.pdf  sayfa 19-20-21-22 inceleyiniz).

Sevgili Öğrenciler;

Hayatınızın en önemli dönemlerinden birini yaşayacağınız, kalıcı arkadaşlıkları oluşturacağınız, yaşam felsefenizin büyük ölçüde şekilleneceği lise yıllarına adım atarken yapacağınız tercih elbette büyük önem taşımaktadır. Tercihlerinizin sizleri mutluluk dolu yarınlara taşıması dileği ile başarılarla örülü lise yılları dilerim.

Musa Özcan

Bafra Anadolu Otelcilik ve Turizm

Meslek Lisesi Müdürü

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3870
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster