Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
392
 

Şehirler ovalar ekilsin diye yamaçlara kuruluyor, ovalar ekilmiyor bayırlarda boşuna sürünüyoruz

Şehirler ovalar ekilsin diye yamaçlara kuruluyor, ovalar ekilmiyor bayırlarda boşuna sürünüyoruz
 

Dedelerimizin, atalarımızın geçmişte ovaları ekeriz biçeriz diye şehirleri, kasabaları, köyleri dağ yamaçlarına kurmaları görünüşte mantıklı; e tabi yani kayalıkları tarla yapacak değiliz ya!

Lakin bugün ülkemizde farklı bir durum var. Şehirlerimiz ovalar ekilsin diye yamaçlara kuruldu ya, ovalar ekilmiyor bizler bayırlarda sürünüyoruz. Bugün bazı şehirlerimizde bayırlara tırmanan dik sokaklar, caddeler belediyelerin şehir imar planlarına uymuyor. Bu nedenle de buralarda fazla çalışma yapılamıyor. Zaten yapılsa da sel geliyor, yel geliyor iki günde bozuluyor.

50 yıllık hayatı şehirlerde geçmiş biri olarak bu zorlukları çokça yaşadım. Yağmur, kar, dik sokakları caddeleri yukarıdan aşağı sel ile doldurur, arabalar gidemez, insanlar yürüyemez… Hem memleketimin sini gibi ovaları varken bayırlarda, dik yamaçlarda, yokuşlarda, derelerde kendimizi paralayarak niye yürüyelim ki!

Atalarımız o günün şartlarına göre böyle düşünmüşler ama bu pek akılı insan davranışı değil. Ayrıca atalarımızın bu yöntemi seçmesinde muhakkak ki kendilerini güvene alma düşüncesi de rol oynamıştır.

Ama artık değişen günümüz koşullarında düşmandan saklanma şartları değişmiş, ayrıcana da ova falan diye tarlalar da mutlaka ekilmiyor. Bu durumda dağ yamaçlarında şehir kurmanın, bayır mahallelerde insanları süründürmenin gereği yok. Zaten ülkemizde oldukça geniş düz alan var. Ve engebeli alanlarımız da ovalarımız kadar verimli. İşte bu nedenledir ki Ağaç Hareketi Mega Kentler şehir sistemlerinde hatırlarsanız şehirleri sini gibi dümdüz ovalara yapacağız! Yazık yani ya! Ovaymış, ekilmiyor, dikilmiyor; ben niye Alibeyköy derelerinde sürüneyim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

'Ovalar ekilsin diye, şehirler yamaçlar kuruluyor' ama ovalar ekilmiyor ve biz yamaçları spor olsun diye tırmanıyoruz... Bir devletin kamuya deklere edilen makro planı yoksa, herşey karman çorban olur:))

Kadri KANPAK 
 25.10.2014 10:29
 

Kıymetli Korkusuz Kerim. Yine haklı ve yazılması gerekli bir yazınızı okudum.Kasa ve öz mesele mahiyetini ortaya koymaya yeterli.Yazık bende sizi T...Hanımın komşusu olarak Yalıda oturduğunuzu sanmıştım.Ben ne edeyim Alibeyköyde oturan Kerim Korkusuzu.Sizin Ağaç Hareketiniz gelince 150 katlı mega kentlerin yapılacağını biliyorum.İşte o zaman toplum vah başımıza gelenler, bu ülkenin başına gelenler diye feryat edecek.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 23.10.2014 22:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6181
Toplam yorum
: 15182
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster