Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
3676
 

Şeker söyle, kaymak söyle, bal söyle

Şeker söyle, kaymak söyle, bal söyle
 

Turnalar


"Bir çift turna gördüm durur dallarda
Seversen mevlayı kalma yollarda
Bizi bekleyen var gurbet ellerde
Bizim ele doğru gidin turnalar..."

ya da

"Allı turnam bizim ele varırsan
Şeker söyle kaymak söyle bal söyle
Oy gülüm gülüm kırıldı kolum
Tutmuyor elim turnalar eyy..."

Kim sevmez ki bu türküleri... Hele de gurbette ise... Uzaklarda ise... Kimin yüreği sızlamaz, içi burkulmaz duyduğunda...

"Telli turnam selâm götür,
Sevgilimin diyarına
Üzülmesin ağlamasın,
Belki gelirim yarına, cananıma"

Bir de sevgili Musa Eroğlu'dan dinlerseniz, keyfinize diyecek yoktur.

"Turnalar yazı yazmayı bilmeden uçarken mektuplar yazarlar." Umberto Eco-Baudolino

Aklıma gelmişken sahi hiç turna göreniniz var mı? Ben bir çok kuş türü gördüm ama hiç turna görmedim. Henüz... Belki görürüm kimbilir? Bu kadar ortalıkta görünmeyen ama türkülere ve öykülere hep konu olmuş bu kuş türünü merak ettim... Bugün hep dilime turnalı türküler dolandı. Turnaların hep "V" şeklinde uçtuklarından bahsedilir ki... Bir sebebi varmış... Çok güzel ve anlamlı. Kuş bile ne yapacağını biliyor. Bir de "kuş beyinli" diye deyim var dilimizde... Gerçi o insanlar için kullanılıyor. Hiç bir kuşa kızıp da kuş beyinli diyenimiz yoktur, değil mi?

Bu kısacık araştırmada türküler ve turnalarla ilgili önemli bilgiler öğrendim ve şimdi sizlerle paylaşıyorum... Belki işinize yarar. En azından kulaklarınızda turnalı ezgileri duyarsınız. Bildiklerinizi de paylaşırsınız....

Göç eden turnaların süzülürken "V" şeklinde uçtuklarını görmüşsünüzdür. Bilim adamları turnaların neden hep bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar ve ‘V’ şeklinde uçulduğunda, uçan her turna, kanat çırptığında arkasındaki turna için, onu kaldıran bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece ‘V’ şeklinde uçan turna grubu birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya hava akımını kullanarak uçuş menzillerini % 70 oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış.

Kıssadan hisse: "Ortak hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için bir araya gelen insanlar hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler."

Turnalardan insanlara Hayat Dersi

Sevgiyle Kalın!

Türkülerimiz hep söylensin!

Türkülerde Turna motifi
http://w3.gazi.edu.tr/web/giyaytas/Turna.htm

Japon Kültüründe Turnalar
http://www.turnalar.com/japon.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş Turnalar şans, refah ve umut kuşlarıdır. Kültürümüzde Turnalar ın hayat kurtaran, yardım eden, umut dağıtan kuşlar olduğu bilinir. Ayrıca çok güzelbir özellikleri ise Turnalar, tek eşli ve gururları için yaşayan, eşlerini kaybettikleri vakit bir daha topluluklara karışmayan, kendini bilmez serseri bir avcı tarafından eşi vurulursa, eşinin intihar ettiği söylenir. bu sebeple Turna kuşunun varlığına çok hürmet gösterilir.Sevgiyle kal.

Tuğrul-20 
 25.05.2010 18:52
Cevap :
Kanatlıları bu kadar yakından takip ettiğini bilmiyordum...ilgilendiğin tek kanarya sanıyordum:)) Teşekkürler...turna selamını getirdi çoktan..  25.05.2010 22:02
 

turna, önde gidenle yer değiştirir. Böylece hiçbiri yorulmadan varacakları yere varırlar. Elinize sağlık. Saygılar, sevgiler.

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 15.04.2007 2:28
Cevap :
Teşekkürler  15.04.2007 16:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 488
Toplam yorum
: 2920
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 1602
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

...... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster