Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '08

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
565
 

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü
 

Etrafta herkes sevgililer günü diye dolanırken sevgililer gününün anlamını hatırlamaya çalıştım. Ve hatırladığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istedim.

Sevgililer gününün kökü; ilkel dönemlere, çok tanrılı dönemlere dayanıyor.

Roma imparatorluğu Hristiyanlığı kabul ettiğinde festivaler gibi çok tanrılı dönemlerden kalma adetler halkın günlük yaşamından silinemediği için , zamanla bunlara uygun Hristiyan inancına uygun nedenler bulunuyor. Ondört şubat kutlamalarıda böyle bir ad revizyonundan geçirilerek Aziz Valentin günü halin geliyor. Aziz Valentin'in sevgililer günüyle bağdaştırılması tabi ki rastlantı değil.

Aziz Valentin, M.S sonra 3.yy da yaşamış olan bir peder. Peder Valentin'in ünü ise; dönemin roma imparatoru Cladius tarafından evlenmeleri yasaklanmış askerleri evlendirmesinden kaynaklanıyor. Evli erkeklerin asker olmak istemeyecğini düşünen zalim imparator tüm tüm nişan ve düğün törenlerini yasaklıyor. İmparatorun kesin emirlerine rağmen Papaz Valentin, her türlü tehlikeyi göze alarak askerleri sevdikleriyle evlendiriyor. Bu yaptığından dolayı mahkum edilip, idam ediliyor.

Peder Valentin, hapishanede geçirdiği zaman süresince gardiyanlardan birinin kızıyla güzel bir arkadaşlık kuruyor ve ölümünden önce bu kıza, "Senin Valentin'in.."diye imzaladığı bir mektup bırakıyor. İngilizce'de sevgililer için "valentine" sözcüğünün kullanılması Sevgililer Günü'nde birbirine mektup yada kart atma (artık e-kart) geleneği buradan geliyor.

Peder Valentin, 14 şubat 269 tarihinde kafası kesilerek idam edildikten sonra Roma Kilisesi tarafından aziz mertebesine yükseltiliyor. Böylece Sevgililer Günü, sadece adı değiştirilmiş olarak kutlanmaya devam ediyor.

Bütün sevgililere sevgi dolu günler..:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sadece sevgliler günü mü??? Yaş günü babalar günü, anneler günü, nerdeyse her gün... Kaynağı Hıristiyanlık.... Derim ya hep, şu İslamı bıraksak bizi AB ye alırlar.... Saygımla..

UFUK KESİCİ 
 28.05.2008 9:21
 

''sevgilim bir odun'' adlı yazıma yazdığınız yorumdan sonra buraya geldim...sizde benim kafadansınız,anladım ;))

Gülden Işık 
 13.02.2008 13:21
Cevap :
evet:) keske butun kadınlar bızım kafadan olsa:)  13.02.2008 19:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1223
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

sığmaz ki buraya ne sen ne kalabalıklar! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster