Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
448
 

Sınıra duvar örelim... mi?

Aklıma sürekli gelen bir konu var, henüz kimseden duymadığım için buradan ilk kez gündeme getirmek istiyorum. Bakalım ne kadar ilgi çekecek?

Yine çok uzatmayacağım, duruma göre detaylandırırız.

Bildiğim kadarı ile ABD, Meksika sınırına, İsrail, yine uzunca bir alana (neresi olduğunu hatırlayamadım, zaten ismi hiç önemli değil), resmen duvar örüyor. Uzun ve yüksek duvarlar. Muhtemelen belli aralıklarla silahlı gözcü kuleleri de olacaktır, sürekli kameralı izleme de, dikenli tellerde..

Türkiye’nin Irak, Suriye ve kısmen İran’la olan sınırı her zaman problemli. PKKlı teröristler zorlu dağlık arazilerden oluşan bu bölgelerden sızıp ülkeye giriyor, gerektiğinde tekrar dışarı kaçıyor. Buralarda ayrıca kaçakçılık da yapılıyor, terör örgütleri yasadışı faaliyetlerine kaynak yaratmak için her türlü kaçakçılığı buralardan yapıyorlar.

ABD, İsrail, başka türlü baş edemediği için sınırlarına duvar yapmayı düşünüyor, akıl ediyor, buna zaman ve para harcıyor. Türkiye artık terörist sızmasından bıktığı için ta Kandil dağına gidip operasyon yapıyor…da….şu duvar örme konusu niçin gündeme gelmiyor?

Amerika ve İsrail’in yaptığını çok onaylıyor değilim ama Türkiye özelinde bu tip bir girişimi haklı kılacak o kadar neden var ki…niçin bu konunun hiç konuşulmadığını merak ediyorum.

Umarım birileri bu yazımı okuyup konuyu kamuoyunun gündemine taşır..Tabi o aşamadan sonra... Konuya kimlerin hangi gerekçelerle karşı çıkacaklarını duymak isterim. Bence bu konu… Türk Halkının gözünde birilerinin aslında ne tarafta olduğunu anlamak için turnusol kağıdı görevini yapacaktır. Gerçi halkımızın bir kısmı bu konulara bakmazlar, onlar için evlerine girecek iki kilo patates daha önemlidir ya da bir paket makarna. Yine de hala görebilen…görmek isteyen gözler için bu çalışma yararlı bir siyasi kimyasal analiz olacaktır.

Bakalım kimlerin ilgisini çekecek?

CABACAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O mağraları gördükçe nasıl olacak diye bende hayıflanırdım. Hatta bir ara sınırı kaydırma planı bile vardı (ovalara) duyunca sevinmiştim, DEMEK Kİ kafa yoruyorlar diye..Derken 2 veya 3 gün önce mağraların bulunduğu bölgeye baraj yapılacağını duyunca ( tv haberleri ) çok sevindim. Hatta katıla katıla güldüm. SAYGILAR

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 02.02.2008 4:06
Cevap :
baraj kesmez bu adamları...bence yüksek bir duvar şart:-)  04.02.2008 12:34
 

Değerli arkadaşım, keşke "Konuyla ilgili yazılarınızı okudum..." diyebilseydiniz. STK'dan ne anlam çıkarttığınızı da merakla bekliyorum. Lütfen beni aydınlatır mısınız? Saygılarımla.

Kaliteli Yaşam 
 02.01.2008 18:48
Cevap :
Sayın "Kaliteli Yaşam", Vakit darlığından yazılarınıza ancak hızlıca bir göz atabildim. Doğru tespitleriniz var. Ellerinize sağlık. STKdan benim ne anlam çıkardığımdan ziyade, son yıllarda ülkemiz genelinde faaliyet gösteren her boy, renk ve desendeki STKların ne yaptığına bakılırsa, STKnın anlamının neye dönüştüğü hakkında ilgili herkesin bir fikri olabilir. Sizin STKnız gayet yararlı bir organizasyon olabilir, bilmeden konuşmam doğru olmaz. Ancak ben değerlendirmelerimde genelde herkesin ağzına sakız olmuş klişelerden ziyade, kendime özgü tespit ve cümleleri kullanmayı tercih ediyorum. Çeşitli kurumların-bunların içinde STKlar da var tabi-kendine özgü jargonları ile konuşmalarından rahatsız olan biriyim. "Cesaretimiz mi yok dünyaya açılmaya? Duvarlar Örme çağında değiliz.. Duvarların aşıldığı; aşılması gerektiği çağdayız" türü cümleleri bugüne kadar fazlası ile duydum. Bana göre bunlar yararsız klişeler haline geldi. Yerim kalmadı...Saygılar...  03.01.2008 11:31
 

21’ici Yüzyıldayız... “Duvar” örmekten, duvarların arkasına saklanmaktan bahsediyoruz... Hem de duvarların kalktığı, zaman ve mekân kavramlarının yeniden tanımlandığı bir çağda. Zaten yaklaşık 70 yıl duvarlar arkasında değil miydik? Güneyde mayın tarlaları, kuzeyde Demir Perde, Doğuda geleneksel Doğu-Batı husumeti... Cesaretimiz mi yok dünyaya açılmaya? Duvarlar Örme çağında değiliz değerli arkadaşım, Duvarların aşıldığı; aşılması gerektiği çağdayız...

Kaliteli Yaşam 
 02.01.2008 12:10
Cevap :
İçinde bulunduğumuz çağın açıklık ve şeffaflık çağı olması gerektiğine katılıyorum. Ancak gerçek durumun dediğiniz gibi olduğundan emin değilim. Kısa tanıtımınıza baktım, STK yöneticisi olduğunuzu gördüm. Buna göre değerlendirmenizi anlayabiliyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.  02.01.2008 13:23
 

Tüm dünya ülkeleri herşeyi yapar, sıra bize geldiiğinde, b,z yapmak istediğimizde sorun yaşanır...Duvar işinde de mutlaka bu böyle olur diyorum ben.

Sema CURUK 
 01.01.2008 22:40
Cevap :
Biz çifte standarta çok alıştık...Artık çifte standart olmadığında eksik buluyoruz, tekiyle yetinemiyoruz..Ülkemizde duvar ustası çok var, bir niyet edelim, duvar örecek çok olur...Aman çorap örmesinler de duvar örsünler....  02.01.2008 9:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

40 yaşındayım. Bankacılık sektöründe çalışıyorum. Bankacılık, finans, ekonomi ile mesleğim gereği il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster