Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1092
 

Siyah beyaz resimlerle anılara yolculuk

Siyah beyaz resimlerle anılara yolculuk
 

Bugün anılarda bir yolculuğa çıkmak istedim ve hemen sararan albümün siyah beyaz duygu ve anlam yüklü fotoğraflarda buldum kendimi.

Ne zaman karıştırsam sayfaları bana çok şeyler anlatan bu resimler bende bir tarih ve duygu yoğunluğuna yol açıyor.Bugünkü teknolojinin nedense harika tasarım ve renk zenginliğine sahip fotoğraflarında olmayan bir tat koku var onlarda..
Sanki o siyah beyaz fotoğraflarda sadece fotoğraf yada an kaydedilmemiş aynı zamanda duygular ve yüzdeki mimikler o kadar güzel işlenmişki insan resimlere bakarken adeta yaşıyor o anı ve o duyguları.

Resimlerden birinde şimdi hayatta olmayan sevgili amcamın gülen yüzü karşıladı beni.Sıcacık, içten espri , hayat canlılık dolu o yüzü karşıma geldi birde ama ansızın sonra içimi suya düşen bir köz gibi cızlatan ayrı bir duygu daha oluştu.
Sevgili amcam hayata ve kırlarda açan çiçeklere sevgili köy çocuklarına ışık yayan onları ışıtan bir anadolu eğitim neferi , bir köy öğretmeniydi.Çocukluğu yoksul anadolunun kıraç topraklarında geçmiş ama yılmamış okumuş ve sonrasında yalın ayak büyüdüğü o topraklara eğitim veren bir öğretmen olmuştu. Benim daha yeni dünyayı hayatı tanımaya başladığım çocukluk yıllarıydı amcamın kahkahaları , etrafını esprilerle güldüren canlı hayat dolu konuşmalarıyla bizlerin, tüm köyün elektriksiz televizyonsuz yıllarında hem sineması hem de tiyatrosuydu.

Aşkları, sevdaları, ayrılıklarıyla kısacık ömrüne zengin anılar sığdıran amcam aynı zamanda çok iyi bir yazardı. Sonradan ondan bize miras kalan mektupları ve yarım kalan yazma denemeleri halen okudukça bizleri buralardan alıp ta uzaklara duygu sağanaklarına götüren birer serüven gemisinin güvertesi gibi içimizi titretiyor, gözlerimizi nemlendiriyor.

Sevgili amcam, değerli köy öğretmenim,

Aramızdan çok erken ayrıldın.Ama ne zaman siyah beyaz resimlerini elime alsam o gülen yüzünü görsem, elimde değil boğazım düğümleniyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sussam mı yoksa konuşsam mı anlamadım. Bendeki yazının içime işleyen izleri nasıl anlatsam bilmiyorum. Yorumu içinde saklı anlarda hiç konuşamam hep sus olurum. Hani siyah hep duygusuz bir renktir deriz ya sanırsam fotograflara deyince duyguları dillendiren bir renk oluyor. Duruluğuna sağlık, Siyah ve beyaz fotografların hep olması dileği ile:) Hoşçakal:)

MevsimNeOlursaOlsun 
 07.03.2008 10:44
Cevap :
Evet siyah ve beyaz olağan duruluğu ve çıplaklığıyla saklayamaz ,örtemez yüzümüzdeki ve kalbimizdeki yürek buruşuklarını ve cam kırıklarını.Biliyormusunuz siyah beyaz resimler hayatın kendisidir,tarihin resmidir bilirmisiniz bazen çocukluk resimlerimi elime alırım dakikalarca onlarla konuşurum ve uzak heyecanlarıma dalarım sessizce ve bir tatlı hüzün çöker buğulanır o anda bir çift göz..... sevgiyle kal,sağlıcakla kal  07.03.2008 19:36
 

"Hani eski bir resme bakarken/ hani yılları sayar da insan/ hani gözleri dolar ya birden/ işte öyle birşey..." Allah bulunduğu mekanı güzel yapsın. Gittikten sonra iyi olarak anılmak ne kadar güzel. Eminim hasret yumrusu boğazınıza her düğümlendiğinde amcanız bunu ne kadar sevildiğini ve özlendiğini hissediyordur. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 06.12.2007 0:46
Cevap :
yorumun için içten teşekkürler emoş o kadar güzel yorumlamışsinki sözün bittiği yerdeyim sağolasın.Bizi biz yapan duygularımız ve anılarımız yıllara rağmen tazeliğini koruyabiliyor ve anlamını yitirmiyorsa ne mutlu bize eminimki aramızdan ayrılalı geçen onca yıla rağmen sevgili amcam görüyor ve hissediyordur ...sevgi ve saygılarımla  06.12.2007 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1481
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Yabancı diller okudum. Eğitimle ilgili yazılar yazmayı, deneyimlerimi paylaşmayı paylaşmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster