Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
619
 

Sizin evin reisi kim?

Sizin evin reisi kim?
 

Yüzyıllardır tartışıldığı halde hala bir nokta konulamayan oldukça trajikomik bir anımı paylaşacağım sizlerle.

Konu; evin reisi kim konusu? Bu birebir yaşanmış ve kesinlikle abartısız durumdur.

Geçtiğimiz nüfus sayımı değil, ondan bir önceki nüfus sayımı idi. O zamanlar Antalya' da varlık mahallesinde oturuyorduk. Tabii ki herkes gibi bizde, gelip evimizde bizi sayacak nüfus memurlarını bekliyorduk.

Memurlarımız öğle saatlerine doğru ellerinde evraklarıyla geldiler ve başladılar sormaya. Onlar sordu, biz anlattık. Onlar sordu, biz dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalıştık. Fakat sözünü ettiğim bu sorudan dolayı süreç hem nüfus memurları, hem de bizim için oldukça zorlu geçeceğe benziyordu. Demek ki bu soru nüfus sayımlarına konu edilebilecek kadar önem arz ediyordu devletimiz için.

İşte sözünü ettiğim nüfus sayımında özellikle üstünde durulan bu soru karşısında öncelikle afallamıştık. Ve soruya bizde reis yok diye karşılık vermiştik. Kararları ortak alır, ortak karara bağlar, ortak uygularız. Verdiğimiz cevap memurları pek tatmin etmedi ve soru yinelendi. " Olmaz kardeşim, öyle ortak mortak olmaz, " Söyleyin evin reisi kim?

Bakın memur bey, bizim evde reis yok! Biz evde de, dışarıda da, işte de ortağız dedik. Fakat memurları ikna edemedik bir türlü. Sinirlenmeye başlayan memurlar; bakın hanımefendi, biz kendi kafamızdan sormuyoruz, bize sor diyorlar soruyoruz. " Evin reisi kim? "

Bakın memur bey, biz evde de, işte de, dışarıda da ortağız. Tüm bunların yanında bir de hayat ortağıyız ve bizim evde reis kavramı yok. Haydi, siz bir çay için de sakinleşin.

" Olmaz kardeşim, ben çay falan içmem, rüşvete girer. " Peki; peki memur bey, biz içiyorduk da hani, adettendir diye size de ikram edelim demiştik. Sürç-i lisan ettiysek özür dileriz.

İş iyice inada binmişe benziyordu. Tamam, tamam uzatmayın: " Evin reisi kim " diyordu memurlardan biri tekrar. Biz de dedik ki, biz demokratik bir aileyiz ve kararları ortak alırız. AB' ye girme çabasındayız ya hani, o bakımdan yani. Yok, olmaz diyor, başka bir şey demiyor. Artık bu muhabbetten sıkılan eşim, birazda sinirlenerek "bizim evin reisi hanım" diyor. Yok, olmadı yine beğendiremedik. Bir türlü beğenmiyorlar yanıtımızı.

Be kardeşim, madem kabul etmeyeceksiniz niye soruyorsunuz? Madem öyle, o zaman sen söyle, evin reisi kimmiş, bizde öğrenelim diyoruz. " Erkek " diyorlar.

Be kardeşim, madem bildiğinizi yazacaksınız, madem devlet baba öyle emrediyor, niye bize sorarsınız? Sorarsınızda hem kendinizi, hem de bizi boşuna yorarsınız! Yazın gitsin, " EVİN REİSİ ERKEKTİR " "made in Turkey diye."

Çocuk çocuktur, kadından da reis meis olmaz diye. Ne yani, size yanıtları sesli kayıt yapın, getirinde dinleyelim mi dediler. Ne isterseniz onu yazın. Ne de olsa bizim aile de böyle bir kavram yok. Biz aile içi demokrasiyi sağlamış durumdayız. Yeter ki devlet babamızın gönlü hoş olsun. Sonra da bizlerin gönlünü hoş tutmak için " Cennet anaların ayağı altındadır " diye bize masal okusun.

Ne de olsa biz kadınız ya, anayız ya her şeyi hoş görür, her şeyi affederiz. Ne de olsa saçımız uzun aklımız kısa. Ne de olsa her şeyin en iyisini onlar bilir, onlar takdir eder.
Devletimize, hükümetimize, büyüklerimize karşı sürç-i lisan ettiysek, bir suç işlediysek affola. Bunu bizim cahilliğimize verin. Siz büyüksünüz, affedersiniz. Ne yapalım; tanrı kadını yaratmış ve bizim suçumuzda kadın olmak galiba!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin evin reisinin kim olduğu zaten belli Hanımefendi. Memur Bey usuleten soruyor işte. Boyu boyuma,huyu huyuma benzeyen bir "Reis" bulursam nikah şahidim olur musunuz?

Ümit Culduz  
 07.04.2007 0:45
Cevap :
Ne demek efendim... Şeref verirsiniz... Dünyada ki bütün şerefleri toplayıp üst üste koysam duyacağım şerefin önemini arz edemem size... Sevgiler, saygılar efendim... En kısa zamanda boyu, boyunuza, huyu huyunuza uygun bir eş bulmanızı temenni ederim. Bulun ki bizde bir an önce nail olalım bu şerefe... Tekrar sevgi ve selamlar...  07.04.2007 14:01
 

Bu devirde reis mi kaldı demek isterdim ama işte zorla da olsa bir reis isteyen zihniyet hala var ne yazık ki... Çok güzel bir dille anlatmışsınız, keyifle okudum.Okuyup, yorum yazma kararımı evin reisine danışmadım, eyvah :)))Bir sayım memuru duymasın....

Zeyno 
 06.04.2007 14:06
Cevap :
Bence de:))) Elinize sağlık!..  06.04.2007 15:03
 

evin reisi kim demek yerine evde tavır davranış ve tutarlılıığı ile öne çıkan, aile adına alınan kararları koordine eden koordinatör desek:) sevgilerle

erol aslan 
 05.04.2007 12:38
Cevap :
Sorun etikette değil Erol bey. Sorun bu konunun bir nüfus sayımına konu olabilecek kadar önem adletmesinde. Üstelik cevap tek şıklı düşünsenize. Resmen komedi yani. Aslen her evin bir reisi var zaten. Sizin önerdiğiniz etiket ise daha yumuşak bir geçiş sağlayabilir tabii:)))  05.04.2007 14:35
 

Devletin memurlarını suç işlemeye zorlamamışsınız neyse ki!;-))Yasalara karşı gelmek başlı başına kötü vatandaşlıktır. Ne öle reis yok vs.....Tatlı bir dille anlatmışsın...Eline sağlık...Sizin evdeki durum herkesin başına diyeyim.Hoşçakal.

Nuray Yetkin 
 03.04.2007 11:53
Cevap :
İnşallah diyelim Nuray. Senin de ellerine sağlık. Sevgiler.  03.04.2007 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1445
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster