Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
1144
 

Sizin hiç ağacınız öldü mü?

Sizin hiç ağacınız öldü mü?
 

“Çam ağacında çiçek açar” diye başlamıştım yazmaya ve “İnebolu bu yaz yine rengarenkti” diyerek bitirmiştim. 2003 yazında çektiğim fotoğraflardan hazırladığım yaz renklerinin ilk rengi olmuştu o ağaç.

Yaz renkleri bir yazı olunca o yazımın da ilk cümlesi olmuştu ve ağacı anlatmıştım (1):

“Atatürk anıtının hemen yanında bir çam ağacı vardır. Üzerine borazan çiçeği sarılmıştır. Kışın çiçekler yokken bir çam ağacı görürsünüz, yaz gelip de borazan çiçekleri açtığında bol çiçekli bir ağaç vardır. Çam olduğunu anlamak olanaksızdır.”

“Atatürk anıtının hemen yanında bir çam ağacı vardır” cümlesi artık bir tarih oldu. Şimdi o ağaç yok. Bugün fotoğraflarını çektim ağacın olmadığı yerin...

En son fotoğrafını 22 Ekim 2006’da çekmişim, çekerken son fotoğrafı olduğunu bilsem yalnızca tek kare olur muydu.

Aralık ayında yerel gazetemizde İnebolu’da bir ağacın yıkıldığıyla ilgili bir haber okumuştum ama haberdeki ağacın benim ağacım olacağı hiç aklımdan geçmemişti. Belki de o ağaca böyle bir sonu konduramamıştım.

Bugün elimde fotoğraf makinesiyle oradan geçerken ağacımın fotoğrafını çekmek için durakladığımda gerçeği gördüm. Haberdeki ağaç meğerse benim ağacımmış. Çiçek açan çam ağacım artık yerinde durmuyordu, ölmüştü.

Artık ağaç olmayan yerin fotoğraflarını çektim. Yeri beton bir saksı gibi kalıvermişti oracıkta. Her tarafı beton içine hapsedildiği için kendini boşluğa bırakmış olabilir miydi.

Cemal Süreya'dan esinlenip sorsam: Sizin hiç ağacınız öldü mü?

6 Ocak 2007 İnebolu

(1) : İnebolu’da yaz renkleri: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=13518

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Babam her doğan çocuğu için ağaç dikmiş benimde köyümüzde ağacım var aynen kardeşleriminde.Bu babadan gelen bir alışkanlık olmalı yada yeşil bir mutluluk.Bende oğlum doğduğunda ağaç dikemedim ama bir saksıya 2 tane dalından kopan kauçuk diktim.Oğlumla beraber oda büyüdü.4 tane yeni dalı ,boyu hele yapraklarının canlı ve en parlak olduğu o geceyi unutamam.Daha sonra çok pişman olduğum o çiçeği oğlumu kaybettiğim o gecede kopardım diyem onu parçaladım.Halende büyük pişmanlık duyarım bunu yaptığıma.Keşke o yaşaydı diye.Ama babamın benim adıma diktiği ağacım halen duruyor.Benden büyük ve yaşlı dursa bile her yıl o ağacı görmek için köyümüze giderim. Aydın Bey bu yazınızı okuyana kadar meydandaki o ağacın yokluğunu fark etmediğime üzüldüm.Sizin kadar İnebolu hayranı bir insan olamadığımada .Saygılarla.

binnaz delen atılkan 
 29.04.2007 13:47
 

Evet Aydın bey bizimde bir ağacımız öldü.. Çocukluk günlerimden kalanlar arasında bir o ağaç kalmıştı kaybetmediğim, üç katlı evimizin bahçesinde balkonumuza bitişik dallarıyla,ev halkının konuşmalarını dinlerdi kimi zaman konuşurdu bile pencere camına değen dallarıyla rüzgarda......Yan komşumuzun balkonunu kirletiyormuş iğne yapraklı çamımız..Sonuç malum...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 07.01.2007 22:25
Cevap :
"Fırtına Anıt önündeki ağacı devirdi" Haberin başlığı böyleymiş, 15 Kasım 2006 tarihli Yeni İnebolu gazetesinde. Kısa bir yazı ve belli-belirsiz bir fotoğraf... Olay akşam saatlerinde olmuş. Kimseye zarar vermemiş, elektrikler kesilmiş. Ağaç hakkında birşey yazılmamış, herhalde bir sobada odun olup son görevini yapmıştır. Dün baktığımda yeri boştu, umarım ine bir ağaç dikerler. Bu kez borazan çiçekleri sardırmasınlar, belki o öldürdü ağacı. Ağaçlar olduklarında değil olmadıklarında kendilerini farkettirirler.  08.01.2007 0:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2396
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster