Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
675
 

Sonbaharda hastalanmamak için dikkat!

Sonbaharda hastalanmamak için dikkat!
 

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemini Güçlendirin! Bir diyetisyen olarak beslenme biliminin kanıtlarını sürekli izliyorum. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve birçok hastalıktan korunmanın birinci şartının sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtebilirim. Bugün sizlerle bağışıklık konusunu ve beslenmeniz için bazı önerilerimi paylaşacağım. Hastalıkların sizden uzak olması için bana kulak verin. İmmün Sistem ve Bağışıklık insan vücudunu dış etkilere karşı korumakla görevli sistemdir. İki şekli vardır; Doğumsal ve kazanılmış bağışıklık. Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen şaşırtıcı ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizması vardır. Bağışıklık sistemi insanoğlunu "mikrop" diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur.

İnsan vücudu çevresinde bulunan çok sayıdaki mikrobun saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraş verir. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla "çaktırmadan" baş eder. Mikroplarla baş edemediğimiz durumlarda da "hasta" oluruz.

Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu organizmaların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir. Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar.

 • Özellikle mevsim geçişlerinde, bahar mevsiminde birçok kişide, halsizlik, güçsüzlük, yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikâyetler görülür. Bunun da en önemli nedeni bağışıklık sisteminin güçlendirilmemiş olması, vücudu toksinlerden arındıran sistemlerin yeteli çalışmayışıdır.
 • İnsan barsağında 500’den fazla faydalı bakteri bulunur ve bunlar arasındaki dengenin bozulması bağışıklık sisteminin de bozulmasına neden olur.

· Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

 • Yeterli ve dengeli beslenin
 • Güvenli gıda tüketmeye özen gösterin. Açıkta satılan, içeriğine güvenmediğiniz hiçbir şeyi yemeyin.
 • Nedenini tespit edemediğiniz rahatsızlıklarınızın nedeninin beslenme kaynaklı olabileceğini unutmayın.
 • Antioksidan vitaminlerden zengin olan taze sebze ve meyvelerin tüketimini artırın. Her meyve ve sebzeyi kendi mevsiminde tüketmeye özen gösterin.
 • Rafine şeker tüketimini azaltıp, tam taneli tahıllar gibi kompleks şeker içeren besinlerin tüketimini artırın.
 • Aktif bir yaşam sürün, düzenli egzersiz yapın.
 • Kişisel temizliğinize öne gösterin.
 • Yiyeceklerinizi sağlıklı pişirme yöntemleri ile hazırlayın.
 • Çiğ et içeren gıdalardan uzak durun.
 • Probiyotik bakteriler (barsaklarımıza dost bakteriler) içeren gıdaları düzenli olarak tüketin. Bebekler için probiyotik mamalar, çocuk ve yetişkinler için probiyotik süt ve süt ürünleri, kefir gibi besinler bulunmaktadır.
 • Uyku düzeninize ve stresten uzak durmaya özen gösterin.
 • Her gün 1,5-2 litre su için ve sıvı alımınızı ihmal etmeyin.

Diyetisyen Aysen Arıcan Öz

 

www.aysenarican.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdilerde ceviz zamanı,kurusundan lezzetlidir kurumamışı habire kırıyoruz..:).Bir şey sorabilir miyim? yıllarca her akşam şekersiz bir bardak süt içtik zararı var mıdır ?.Selamlar

cinford 
 09.10.2009 23:52
Cevap :
bence devam edin süt içmeye,çok faydalıdır. Bu konuda bir blogum vardı sanırım. cevizi kurutmadan tüketmek daha az yağ almak için de önemli ama bulabilsek keşke..İstanbulda çok az bulunuyor iyisi o da ateş pahası, şimdi tüketin diye öneri versek bir dert vermesek başka bir dert :) selamlar  13.10.2009 1:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2930
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster