Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '16

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
19707
 

Spin balık avcılığı nedir?

Spin balık avcılığı nedir?
 

Kıyıdan harika bir balık avlama kamışı


Spin balık avcılığı; kıyıdan, kayalıklardan, yol kenarlarından,  At-Çek şeklinde yapılan bir balık  yakalama yoludur.

Bunu yaparken de  kullanacağımız malzemelerin uyumlu olması şarttır. Bu durumda  kullanacağınız kamışın uzunluğu , ağırlığı , ona takacağınız makine ve misinanın çapı da tamamlayıcı özelliklerde  olması gerekmektedir.

Kısacası bu Spin balık  avcılığında ,  yorulmadan ve de hedeflediğiniz balığın ( örneği , İstavrit ) özelliklerine göre takım düzmemiz gerekmektedir. Bunun için piyasada satışa sunulmuş yüzlerce marka ve modellerde mevcuttur.

 Ancak kıyıdan yapılan Spin ( At-Çek ) avcılığında önemli olan 2 husus çok önemlidir. Bunlardan birincisi kamışın hafifliği ikincisi de atarıdır. Buna göre sizi yormayacak ve kıyıdan 20 - 30 metre uzaklığa  atabileceğiniz kamışı seçmeniz gerekmektedir.

Bunun için ideal olan kamış boyu 2.50 cm olanı ve atarı ( mesafesi )de 10 - 40 gram olanı tercih edilmelidir. Diğer taraftan Jigging  avcılığında kullanılan kamışlar gibi burada kullanacağımız kamışların da Karbon esaslı olması şarttır. Çünkü karbon kamışa hem esneklik hem de sağlamlık katmaktadır.

Diğer önemli bir konuda yukarıda belirttiğim kamış boyu ve atarına göre alacağımız makine ve misinedir. Bunun için  tavsiyem 40'lık boyu olan  5+1 bilyeli ve yüksek devirli olanları uyum açısından işinizi  fazlasıyla görecektir. İşin ehli olduğunuzda daha yüksek kapasiteli ( 9 +1 bilyeli  ) olanlarını da alabilirsiniz. Bunun üzerine 0,30 veya 0.35mm çapında  Carbon esaslı  misina sardırmayı da unutmayınız.

Balık avcılığında misinanın ince olması balık yakalama açısından çok daha makbuldür.  Ancak kopma çok daha çabuk olacağından ilk acemiler için misinanın kalınlığının 0.30 mm olması çok daha iyidir.

Kamışımızı dolayısıyla oltamız ( Spin= at/çek ) ) imizi aldık . Geriye kalan balıkları aldatmak için kullanacağımız Sahte yemlere, rapalalara ihtiyacımız olacaktır. Bu durumda 1 kiloya kadar olan balıklar için 4 - 6 cm,  2 kiloya varan balıklarda 7- 9 cm arası sert sahteler seçebilirsiniz.

Eğer At-Çekimiz için silikon yemler tercih edeceksek bu durumlarda  kuyruk sallayan balık tipleri ile yılan balık görünümlü olanlar kullanmayı tavsiye ederim. Bilhassa  Levrek avında bu silikonlar,  Sırtı avında ve kıyıdan avlarda oldukça iyi netice vermektedir . Havanın  kapalı, suyun bulanık göründüğü zamanlarda da daha ziyade açık renkli sahteler fevkalade iş yapmaktadır. Bu sahtelerden

bazıları şöyledir. Su üstü sahteleri, orta su sahteleri ve derin su sahteleri olarak ifade edilmekte ve balık marketlerinde  satılmaktadır.

 Böylece her şeyimiz avcılığımız için hazır vaziyette...Şimdi istediğiniz deniz ve göllerde at çek yapabilirsiniz. Şunu unutmayınız ki esas avcılık sabah erken saatlerde ve akşam üstü güneş batarken olmaktadır. Rast gelsin..

Kaynak: Nuri Deniz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4723
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster