Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
9955
 

Tayyib’in ömrü doldu, Amerika adamını buldu; Sarıgül geliyor

Tayyib’in ömrü doldu, Amerika adamını buldu; Sarıgül geliyor
 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, katıldığı bir televizyon programında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü eleştirerek, “Sarıgül Rabbim, Bismillah ve Atatürk kelimelerini kullanmadan 15 dakika benimle tartışabilsin adaylıktan çekilirim. Sosyal demokrasiye çalışıp gelsin, tarihini öğrensin” dedi.

Partisinin Bağcılar ve Esenler teşkilatlarını ziyaret eden Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, inançların iktidara gelmek için kullanılamayacak değerler olduğunu söyledi. “Ben Allahımdan, kitabımdan ve Atatürkümden hiçbir zaman ayrılmayacağım. Ben inançları kesinlikle istismar etmeyeceğim. İnançlar Allah ' a ulaşma yoludur, iktidara ulaşma yolu olarak kesinlikle kullanılamaz. Mustafa Kemal Atatürk ' te bütün ulusun atasıdır. Atatürk, ' Ya istiklal ya ölüm ' demeseydi biz bu cennet vatanımızı bu şekilde bulamazdık. Bu cennet vatanımızda inançlara saygıyı ve laikliği koruyorsak, özgürce yaşıyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurmuş olduğu cumhuriyete borçluyuz.” 

Bu diyalog sadece iki belediye başkanı adayının rakibi yıpratma söylemi olarak görülmemeli. Burada 70 yıllık Türk siyasi hayatında iktidara gelen, daha doğrusu Beyaz Saray tarafından Amerika’nın 51 inci eyaleti olarak Türkiye’yi yönetmek üzere atanan Türk yöneticilerin alışık olduğumuz siyasi ağzı var. Eceli gelen cami duvarına sözünü doğrularcasına sabık iktidar oraya buraya saldırmaya ve gelen de dün yobaz dediklerini bugün kucaklamaya başladı ya Çankaya’da nöbet değişimi vatanımıza milletimize hayırlı olsun!

Deniliyordu ki sol neden Türkiye’de iktidar olamıyor… E kriterleri tutturamazsan adam seni vali yapar mı? Bugün artık maşallah cumhuriyet kadrolarının keskin sol radikalizmi kalmadı. Görev alırken hoca efendinin elini öpüyor, barış sürecini destekliyorlar… Balkabağına hoş görünmek için balkabağı olmanız gerekmez ki; ama işte “Dindarları kucaklayalım” söylemi solun kimyasını bozdu. Hâlbuki biz sakallıyı anlayışla karşıla dedik, sakallı gibi ol demedik.

Amerika’nın size icazet vermesi yetmiyor; halkınızdan da olur almanız lazım. Türk halkı da maşallah yıllardır Çankaya valilerini atayan hamisine pek sadık değil, anketlerde %80’lere varan Amerikan karşıtlığı Pentagon’un moralini bozuyor. Halkı düşman, devleti dost bir ülkeyle uğraşmak kolay değil. Bu nedenle Amerika’yı sevmese bile atadığı valilerini sevmek zorunda. Yoksa Amerikan’ın bölgedeki menfaatleri tehlikeye girer. Yankee’nin istediği, valiye %50 destek versin isterse kendini sevmesin. Alışık zaten, kim seviyor ki dünyada.

Ama Sarıgül öyle bir karakter ki iktidar olmaması mümkün değil. İstanbul belediye başkanlığını Şişli kariyeriyle yani alnının teriyle alacak, alabilirse tabi ama Çankaya valiliği kariyer falan gerektirmiyor. Sırrı Süreyya yiğit bir adam olabilir ama Türkiye için güvenilir değil. Öyle olsa PKK’nın yanında yer almazdı. Ancak Sarıgül için söyledikleri doğru. Halkımız belki yirminci defa kandırılacak; siz, biz, hepimiz göreceğiz bunu. Çünkü ortada halkı kandırmak için gerekli özelliklere sahip adeta Tayyib’in velihatı gibi biri var. Bu şahsın Türkiye siyaseti için boş birisi olduğunu anlayanlar anlayacak; geniş halk kitlelerinin böyle bir zekâ göstermesi beklenmiyor. Anlayanlar da zaten 70 yıllık Türkiye siyasetinde neyi değiştirmişler ki bu ülkede.

Türkiye neden bu çıkmazdan kurtulamıyor? Halk denilen bu cahil güruh hala bu çağda neden Allah, Muhammet, Atatürk laflarına kanıyor? Ya Sarıgül dediğin adam görüyoruz işte içi boş suni vatan millet Sakarya fedaisi. Bir özgün karakteri yok. Bak Tayibin vardı; bize uymadı o başka. Sakallının boynuna sarıl kardeşim; ama sakallı gibi olman gerekmiyor. Yalakalığı Türkiye siyasetinden Kerim Korkut çıkaracak. Ya halk seni sevmesin bir de ya! Halkın neyi sevdiğini görüyoruz! Bacımın örtüsü, bizim Atatürk’ümüz, vatan sırtüstü yatan… Bitsin bu rezil türkü! 70 yıldır bu halk yüzünden sürünüyoruz! Halka oy kullandırmayalım, koyunlar oy kullansın; daha iyi seçerler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Evet, tahmininizde yanıldığınız için okuyucularınızdan özür dilemeniz gerekir. Bunu, hemen zamanında yapsaydınız daha iyi olurdu. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 23.11.2015 11:57
Cevap :
Ya adama çok güvendik,bi şey sandık.Boşmuş.Ben çok sık yanılıyor hata yapıyorum. İnsanlardan özür dilemekten ağzımın şekli değişti!  24.11.2015 9:41
 

Merhabalar. Bu yazınız müthişti. "Koyuna oy kullandıralım, onlar daha iyisini seçerler" On numara bir tespit. Helal olsun size. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 21.11.2015 10:53
Cevap :
Teşekkür ediyorum ama tahminim tutmadı. Sarıgül nerede şimdi? Bol keseden atmışım. Yazıyı zahmet edip okuyan 10 bin kişiden özür mü dilesem acaba!  21.11.2015 18:26
 

Ben de seviyeli, eleştiriye hakaretle değil, düşünce ile cevap veren tutumunuz için teşekkür ederim.

Selim Önal 
 03.12.2013 19:06
Cevap :
Estağfurullah efendim.  05.12.2013 22:16
 

"Halk denilen bu cahil güruh" deyip daha sonra da "Koyun dediğim o halkı gerektiğinde başımın üzerinde gezdiririm." demek popülarizmin en alasıdır. Kimse sizden kendisini kafasının üstünde gezdirmesini beklemiyor, sadece tercihlerine biraz saygı gösterilmesini bekliyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın narsist, demokrasi kültüründen yoksun bir insan olduğunu düşünüyorum, ama böyle düşünmem ona oy verenlerin hepsine hakaret etme hakkını bana vermez. Aynı şekilde yazınızdan anlaşılıyor ki siz de Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemiyorsunuz, ama bu da size ona oy verenlerin hepsine hakaret etme hakkı vermez. Belki bir şeyleri göremeyen ona oy verenler değil, biziz. Bizim gibi düşünmeyen herkesi hor görme hakkı hiçbirimiz de yok. Ayrıca yıllardır bıkmadınız ne doğruluğu ne yanlışlığı kanıtlanabilir komplo teorileri üretmekten, yok Amerika vali atıyormuş, yok Amerika'nın 51. eyaletiymiş. Allah aşkına Amerika'nın işi gücü yok, Türkiye'yle yatıp, Türkiye'yle kalktığını mı zannediyorsunuz?

Selim Önal 
 27.11.2013 23:37
Cevap :
Bu gerçek bir eleştiri yazısı için öncelikle size teşekkür ederim.Ben kontrol ederek yazmıyorum,o anda duygu durumum ne ise onları döküyorum yazıya.Bu nedenle yanlış ifadeler olabilir.Bunlar için muhataplardan özür dilerim. Malesef doğruları anlatmak hak için savaşmaya benziyor.Doğruluk için kınından çıkmış kılıcınız suçsuzlara da vuruyor. Beni Türkiye'deki mevcut siyasetlerden hiç birinin içine koymamanızı özellikle sizden rica edeceğim.Ben bu siyasetlere karşı savaşan biriyim, nasıl bu partilerden olurum. Eleştirim 70 yıldır geçerli olan yalaka siyaset idi ve halka bunlara kandıkları için kızmıştım. Yine de dediğiniz gibi bazı yazdıklarım yanlış olmuş.Daha dikkatli olacağım.  30.11.2013 15:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6235
Toplam yorum
: 15267
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster